Med najbolj znane šaljivce lahko tudi tokrat prištejemo nekdanjega angleškega nogometaša Garyja Linekerja, ki se kljub temu, da je nekoč igral tudi za Barcelono, ni vzdržal kritik na račun Lionela Messija. Lineker je primerjal kazni, ki sta ju v sredo odmevno dobila zvezdnik Barcelone in argentinske reprezentance ter paraolimpijec Oscar Pistorius. "Messi je dobil 21 mesecev zaporne kazni zaradi davčne prevare, a dejansko ne bo šel v zapor. Utajevalci davkov po svetu bodo razmišljali o selitvi v Španijo," je tvitnil Lineker, o Pistoriusu pa dodal: "Morilci s celega sveta bodo razmišljali o selitvi v Južno Afriko. 6 let!" Barcelona je v izjavi za javnost stopila v bran svojemu nogometašu in njegovemu očetu Jorgeju Horaciu, ki po izreku sodbe še nista povsem na varnem. V Španiji ni običajno, da obsojeni za takšne prekrške odidejo za zapahe, toda lokalni mediji so takoj opozorili na primer pevke Isabel Pantoje, ki je morala ob izrečeni kazni (24 mesecev zaporne kazni) to vseeno storiti. A v njenem primeru je šlo za veliko hujše prestopke, obtožena je bila sodelovanja z nekdanjim partnerjem Julianom Munozom, ki je kot župan Marbelle pral denar, bil pa je obtožen tudi podkupovanja in drugih nečednosti. Kljub plačilu štirih milijonov evrov so leta 2014 na sodišču v Malagi odločili, da bo morala 24 mesecev kazni odslužiti in jih deloma tudi je.
"FC Barcelona izraža popolno podporo Leu Messiju in njegovemu očetu v povezavi z obsodbo o davčni prevari, ki jo je danes izrekla Audiencia Provincial de Barcelona," so nogometašu in njegovemu očetu sporočili z naslova nogometnega kluba s Camp Noua. "Igralec, ki je že poravnal obveznosti do španske davčne službe, nikakor ni kazensko odgovoren. FC Barcelona je še vedno na voljo Leu Messiju in njegovi družini," so dodali. Sodba še ni pravnomočna in Messi je včeraj zvečer že napovedal pritožbo, ni pa edini vrhunski športnik, ki je prišel navzkriž s špansko davkarijo. Tudi Argentinčev nekdanji soigralec v Barceloni, brazilski reprezentančni branilec Daniel Alves, je v Španiji pristal pod drobnogledom tamkajšnjih davčnih oblasti. Španska davkarija od dosedanjega člana zvezdniške zasedbe iz Barcelone skuša izterjati vsega skupaj 1,3 milijona evrov neplačanih davkov. Alves bo v novi sezoni zaigral v italijanskem prvenstvu, saj se je dogovoril za podpis dveletne pogodbe z italijanskim prvakom Juventusom. Pred odhodom v Italijo pa bo, kot kaže, moral poravnati neplačane obveznosti. Na seznamu davčnih neplačnikov španske davčne uprave sta tudi nekdanji igralec Barcelone Argentinec Gabriel Milito (dolguje 1,8 milijona evrov) ter voznik v motociklističnem svetovnem prvenstvu v najmočnejšem razredu motoGP Španec Daniel Pedrosa, ki ga bremenijo davčnega dolga v višini kar 7,9 milijona evrov.
Messijeva Barcelona pa je letos morala plačati 5,5 milijona evrov zaradi neplačanega davka pri prestopu brazilskega napadalca Neymarja leta 2013 iz Santosa. Messi ni prvi igralec Barcelone, ki je bil na sodišču spoznan krivega izogibanju plačila davkov. Argentinski reprezentančni branilec Javier Mascherano je bil januarja obsojen na enoletno pogojno zaporno kazen zaradi neplačanih davčnih obveznosti, ob tem pa so mu izrekli še plačilo denarne kazni v višini 800.000 evrov. Mascherano se je sicer pred tem pogodil s tožilstvom, da bo v celoti skupaj z zamudnimi obrestmi odplačal vse neplačane obveznosti, torej svoj dolg ter povrhu še 200.000 evrov obresti. Dolg se je nabral iz naslova pogodb za trženje njegove marketinške podobe, te so vsega skupaj znašale 1,5 milijona evrov, nanašal pa se je na leti 2011 in 2012. Tudi Mascherano se je tako kot Messi v postopku branil, da ni kriv in da se ne spozna na finančne in davčne posle, ki jih je prepustil v urejanje drugim za to pristojnim ter da je bil vedno pošten, odgovoren in spoštljiv tako do soigralcev kot do klubov, za katere je igral. Do Messija v sredo, pričakovano, šaljivci na družbenih omrežjih niso imeli milosti.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.