Madridsko sodišče sprva ni odprlo kazenskega postopka proti Neymarju in je domnevno oškodovane brazilske poslovneže napotilo v civilno tožbo, a se je špansko tožilstvo nato že konec lanskega leta odločilo za pritožbo na vrhovnem sodišču, ki je v vnovičnem presojanju dopustilo možnost kazenskega postopka. Vrhovno sodišče je tudi zavrnilo pritožbe Neymarja in njegovega zdajšnjega kluba Barcelone in nekdanjega Santosa, tako da se bodo kmalu znašli na sodišču zaradi prevare in korupcije ob njegovem prestopu iz Santosa v Barcelono leta 2013.
"Pritožbam Barcelone, Santosa, Neymarja, njegove mame Nadine Goncalves in družinskega podjetja N&N, v katerih so zahtevali, da se opusti kazenski pregon za prevaro in korupcijo, se ne ugodi. Odločitev je dokončna in vpletene stranke nimajo več pravice pritožbe," so sporočili s španskega vrhovnega sodišča.
Špansko državno tožilstvo za Neymarja in njegovega očeta zahteva dve leti zapora in denarno kazen deset milijonov ameriških dolarjev. Tožilstvo prav tako zahteva, da Barcelona plača devet milijonov denarne kazni, Santos pa sedem. Toda tudi če bosta Neymarja obsojena, verjetno ne bosta končala v zaporu, saj je to zanju prvi takšen prekršek.
Postopek se je začel po pritožbi brazilskega investicijskega sklada DIS, ki bi moral dobiti del denarja od Neymarjevega prestopa v Barcelono. V DIS trdijo, da je Barcelona prikrila resnični znesek prestopa, zato so bili oškodovani za velik del denarnega zneska. Brazilski poslovneži so v lasti 40-odstotkov pravic od trženja povezanih z Neymarjem in so prepričani, da so bili oškodovani in so dobili le majhen del od milijonskega prestopa. Barcelona je naprej trdila, da je bila vrednost prestopa 57,1 milijona evrov, pozneje pa se je izkazalo, da je šlo kar za 83,3 milijona evrov.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.