Ljubljana, 11. 08. 2010 22.19 |

Slovenska nogometna reprezentanca je na prijateljski tekmi ob otvoritvi stožiškega stadiona z 2:0 ugnala Avstralce.

Slovenska nogometna reprezentanca se je na novem nogometnem stadionu v Stožicah dobro znašla, saj so imeli izbranci Matjaža Keka skozi celotni prvi polčas popolno terensko premoč. Kljub vsemu to ni prineslo tako želenega zadetka. Uvodoma sta poizkusila Valter Birsa in Robert Koren, v 15. minuti pa bi se lahko 16.155 gledalcev prvič razveselilo zadetka, a je poizkus Tima Matavža Mark Schwarzer z nekaj truda ukrotil. V 32. minuti se je slovenskim nogometašem še drugič ponudila lepa priložnost za zadetek, Milivoje Novaković žoge v kazenskem prostoru gostov ni najbolje zaustavil in ostalo je 0:0, že dve minuti pozneje pa je avstralski vratar zaustavil še poizkus Andraža Kirma. V naslednjem napadu so po navidez nenevarni akciji gostje skorajda prišli do zadetka; Bruce Djite je poslal predložek v sredino, žoga je zadela vratnico, nato pa je avstralski napadalec z bližine ustrelil prek slovenskega gola. Samir Handanović je bil na preizkušnji še nekaj trenutkov pred iztekom prvega dela tekme, a je Matej Mavrič pravočasno posredoval pred Brettom Holmanom, tako da sta ekipi na odmor odšli z izidom 0:0.

Valter Birsa je bil na stožiški uverturi eden najbolj razpoloženih Slovencev.
Valter Birsa je bil na stožiški uverturi eden najbolj razpoloženih Slovencev. FOTO: Damjan Žibert

V nadaljevanju slovenski reprezentanti niso popuščali in takoj na začetku je po vstopu v igro dlani vratarja Adama Federicija ogrel Zlatko Dedić, le nekaj trenutkov pozneje pa je Kirm streljal mimo gostujočih vrat. V 50. minuti je neuspešno z razdalje poizkusil Koren, kapetan pa je pet minut pozneje po lepi kombinaciji še enkrat ustrelil prek gostujočih vrat. Nizanje priložnosti se je nadaljevalo, a slovenski napadalcem nikakor ni uspelo zatresti mreže kengurujev. Iz ene redkih priložnosti bi lahko gostje v 64. minuti zatresli slovensko mrežo, Handanović pa je še enkrat več dokazal, da je odličen vratar in poizkus Holmana ukrotil. V 78. minuti pa so slovenski nogometni navijači vendarle dočakali srečni trenutek; po podaji Miša Brečka je z glavo streljal Dedić in Federici je moral pobrati žogo iz svoje mreže. Lucas Neill bi lahko pet minut pozneje zadel za izenačenje, a njegov poizkus z bližine je zletel mimo gola. Kazen za zapravljene avstralske polpriložnosti pa je sledila v sodniškem dodatku, ko je Zlatan Ljubijankić zadel za 2:0, kar je bil tudi končni izid otvoritvene tekme v Stožicah.

Slovenija – Avstralija 2:0 (0:0)