Dve osebnosti, ki sta kraljevali na svojem nogometnem rajonu v obeh Amerikah, sta najnovejši žrtvi korupcijskega škandala, ki pretresa najpomembnejšo postransko stvar na svetu. Vzporedno z aretacijami v Zürichu je ameriško pravosodje izvedlo racijo v Miamiju, kjer je sedež Concacafa, združenja, ki vlada v severni in srednji Ameriki ter na Karibih. Potem, ko so v Zürichu prijeli Jeffrey Webb, predsednik Concacafa, je sedaj s strani FIFA suspendiran še Kolumbijec Enrique Sanz.
Paragvajsko sodišče pa je izdalo nalog za prijetje Nicolasa Leoza, ki je bil 27 let na čelu Južnoameriške nogometne zveze (Conmebol). Do izročitve ZDA ima v domovini hišni pripor. Posledice afere so vidne tudi na drugih delih sveta, saj je Nogometna zveza Konga suspendirala podpredsednika Jeana Guyja Blaiseja in glavnega tajnika Badjija Momba Wantetea, ki sta kršila etnični kodeks FIFA. Ob tem dodajmo, da glavni tajnik FIFA Jerome Valcke ni odpotoval na otvoritev ženskega svetovnega prvenstva v Kanadi, saj se želi soočiti z aktualnimi razmerami.
Valcke ni kriv
Ameriški tožilci, ki imajo v rokah primer korupcije pri FIFA, so pod drobnogled vzeli tudi glavnega tajnika Mednarodne nogometne zveze Valckeja. Sumijo, da naj bi človek, znan tudi kot desna roka Blatterja, vplačal 10 milijonov ameriških dolarjev preko sporne banke in to na račun Jacka Warnerja, nekdanjega podpredsednika FIFA, ki so ga prijeli med aretacijami v Zürichu. "Vplačilo 10 milijonov ameriških dolarjev je bilo odobreno s strani finančnega komiteja in realizirano v skaldu s pravili FIFA," so zapisali v obvestilu za javnost.
Je goljufal tudi Teixeira?
Vzporedno s škandali, ki pretresajo FIFA in njene najbolj vplivne člane, je aktivno tudi brazilsko tožilstvo, ki je začelo preiskavo zoper nekdanjega predsednika Brazilske nogometne zveze Ricarda Teixeiro. Očitajo mu pranje denarja, ponarejanje dokumentov in goljufije.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.