Nogomet

Ustanovitelj Spotifya s podporo klubskih legend kupuje Arsenal

Ljubljana, 26. 04. 2021 15.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Eden od dveh ustanoviteljev priljubljene aplikacije Spotify, Daniel Ek, se resno zanima za nakup Arsenala. 38-letnik je že pred dnevi svoje zanimanje oznanil na Twitterju, kjer je med drugim zapisal, da je za topničarje pesti stiskal že kot deček. Kot poročajo številni angleški mediji, ima pri svoji nameri podporo treh Arsenalovih legend – Patricka Vieire, Thierryja Henryja in Dennisa Bergkampa. Do uradne ponudbe pa doslej še ni prišlo.

Daniel Ek ne skriva, da si želi kupiti Arsenal.
Daniel Ek ne skriva, da si želi kupiti Arsenal. FOTO: AP

"Že kot otrok, odkar pomnim, sem navijal za Arsenal. Če si KSE (Kroenke Sports & Entertainment; družba, ki jo ima v lasti trenutni lastnik topničarjev Stan Kroenke, op. a.) res želi prodati klub, bi ga z veseljem kupil," je na Twitterju prejšnji petek zapisal Daniel Ek

Švedski poslovnež, ki je eden od dveh ustanoviteljev priljubljene aplikacije za pretočno predvajanje glasbe Spotify, je "čivknil" ravno v času, ko je pred stadionom Emirates potekal protest navijačev proti zdajšnji lastniški strukturi kluba. Arsenal je trenutno v lasti že omenjenega podjetja Kroenke Sports & Entertainment, čigar prvi mož je ameriški poslovnež Stan Kroenke, njegov sin Josh Kroenke pa je v družini najbolj vpet v klubske zadeve. 

Dva ugledna angleška časopisa, The Telegraph in The Guardian, pa sta v ponedeljek poročala, da so Eka podprli Patrick Vieira, Dennis Bergkamp in Thierry Henry, vsi trije člani zlate Arsenalove generacije z začetka tega tisočletja, ki – čeprav v zadnjem času niso več aktivni člani kluba – v severnem Londonu uživajo velik ugled. Za kakšen način podpore gre, še ni povsem jasno, so pa pri Guardianu dodali, da se je Ekova možnost za nakup kluba zaradi tega močno povečala. 

Ek bo za celoten delež moral odšteti več kot polovico premoženja
Po podatkih Forbesa ima 38-letnik, ki ga je revija Billboard označila za najvplivnejšega poslovneža v svetu glasbe za leto 2017, pod palcem slabe štiri milijarde evrov. Kroenke pa naj bi pri prodaji kluba, če se bo zanjo odločil, skoraj zagotovo zahteval vsaj dve milijardi. Pri Guardianu so ob tem dodali, da bi Ek po njihovih informacijah ta znesek brez težav odštel, saj mu premoženje v zadnjem času nezadržno raste – v zadnjem letu je svoje bogastvo več kot podvojil. 

Dennis Bergkamp ima – tako kot Thierry Henry – pred stadionom Emirates tudi svoj kip.
Dennis Bergkamp ima – tako kot Thierry Henry – pred stadionom Emirates tudi svoj kip. FOTO: AP

Je pa imel že omenjeni Josh Kroenke, eden od direktorjev kluba, v četrtek po neslavnem propadu Superlige, ki je bila delno kriva tudi za petkove proteste navijačev, srečanje z nekaterimi predstavniki navijaških skupin topničarjev. Zatrdil je, da njegova družina ne namerava zapustiti kluba. "Še vedno verjamem, da smo sposobni nadaljevati svojo vlogo kot skrbniki Arsenala," je med drugim dejal, ob tem pa pozval vse navijače, naj v teh "kriznih" časih bolj kot kadarkoli prej stojijo za klubom. 

Henry: 'Arsenala ne prepoznam več'
Med tremi legendami, ki naj bi Eku že obljubile svojo podporo, je tudi najboljši strelec kluba vseh časov, Henry. Ta je na Emiratesu nazadnje deloval leta 2015 kot trener ene od mlajših selekcij, leto kasneje pa je z Emiratesa odšel zaradi službe strokovnega komentatorja pri Sky Sportsu

Od takrat se v javnosti pogosto oglaša, ko je govora o Arsenalu, po razburkanem prejšnjem tednu pa je dejal, da svojega nekdanjega kluba ne prepozna več. "Ne razumem, kaj se dogaja s klubom. Da bi se želeli pridružiti zaprtemu prvenstvu, je nelogično. Arsenala ne prepoznam več," je bil oster v intervjuju za Telegraph. "Že leta ga vodijo kot podjetje, ne kot nogometni klub. In s to potezo (pridružitvijo Superligi, op. a.) se je to še toliko bolj pokazalo." 

"Morda nimajo osnovnega razumevanja nogometnih in tudi športnih vrednot, morda je bil denar prevelika skušnjava. Kar koli je že bilo, ta poteza je bila napačna. Povsem napačna. Iskreno sem bil šokiran, nisem mogel verjeti, kaj se dogaja," je nadaljeval legendarni Francoz, ki je pohvalil vse navijače za ekspresen odziv, ki je po njegovem mnenju pripomogel k temu, da se je Arsenal pridružil ostali peterici angleških klubov, ki je iz Superlige izstopila kmalu po njenem nastanku.

Vsi trije s trenerskimi izkušnjami
Henry je bil sicer nazadnje trener Montreal Impacta v severnoameriški ligi MLS, pred tem pa je nekaj časa vodil tudi francoski Monaco. Trenutno je brez kluba, pred nekaj tedni pa v intervjuju za revijo FourFourTwo ni skrival želje, da bi se kot trener vrnil v klub, v katerem je preživel najboljša leta svoje kariere.  V trenerske vode se je po igralski karieri odpravil tudi Patrick Vieira, ki je na začetku decembra izgubil služno pri francoskem prvoligašu iz Nice, odtlej pa si novega delodajalca ni še našel. Dennis Bergkamp pa je trenutno v vlogi pomočnika pri mladinski selekciji nizozemskega Almere Cityja. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Mirotar
26. 04. 2021 17.19
+1
To bi blo top..