Slovenija ob veličastni vrnitvi Iličića do težko prigarane zmage nad Armenijo

Ljubljana, 04. 06. 2024 17.10 |

Jakob Batič
87

Slovenska nogometna reprezentance je na prvi pripravljalni tekmi pred evropskim prvenstvom z 2:1 ugnala Armenijo. V Stožicah je najprej mojstrsko zadel Jan Mlakar. Gostje so na začetku drugega polčasa kronali pritisk in izenačili. Končni izid pa je po dobri uri igre postavil Josip Iličić, ki je reprezentančni dres oblekel prvič po slabih treh letih.

Erik Janža po zmagi nad Armenijo

Matjaž Kek je v skladu z napovedmi močno rotiral začetno enajsterico. Pred Vidom Belcem so v zadnji vrsti stali Erik Janža, Jaka Bijol, Vanja Drkušić in Žan Karničnik. Na sredini je bil Jasmin Kurtić, bolj ofenzivno pa Jan Mlakar, Adam Gnezda Čerin in Tomi Horvat. V napadu sta začela Andraž Šporar in Žan Vipotnik.

Slovenci v Stožicah niso začeli najbolj prepričljivo, saj so si v prvih minutah privoščili kar nekaj osnovnošolskih napak. Vtis je hitro popravil Mlakar, ki je v 11. minuti zadel iz prve prave priložnosti. Po predložku Janže z leve strani je slabo razčistil Styopa Mkrtchyan, kar je član Pise kaznoval z izjemnim volejem z levico.

Prejeti zadetek je prebudil Armence, ki so v nadaljevanju prvega dela pretili predvsem po desni strani napada. Velike težave sta imela Mlakar in Janža. Slednji je v 18. minuti povsem zaspal, Armenci so prišli do obetavnega predložka, a je napako soigralca z izbijanjem popravil Karničnik.

Med 20. in 30. minuto je bila Armenija boljša tudi zavoljo visokega pokrivanja, ki je Kekovim varovancem povzročalo obilo preglavic. Le malokrat se je zgodilo, da so organizirano prišli na nasprotnikovo polovico. V zaključku prvega dela pa so gostom pošle moči in Slovenija je bila zopet nevarnejša.

V 45. minuti sta imela sijajni priložnosti Horvat in Vipotnik, ki sta v isti akciji streljala z desne strani, a je armenska obramba uspela razčistiti. Na polčas sta ekipi odšli pri izidu 1:0.

Silovit vstop gostov v drugi polčas je obrodil sadove

Kek je skupno opravil šest zamenjav. Po trojni spremembi v 59. minuti so v nadaljevanju v igro vstopili še Sandi Lovrić, Jon Gorenc Stanković in Žan Zaletel.

Armenci si v prvem polčasu niso priigrali zrelih priložnosti, so pa bili zato zelo nevarni v uvodnih minutah drugega. Belec je moral prvič posredovati po strelu Arturja Serobyana z velike razdalje. Minuto kasneje ga je preizkusil še razpoloženi Edgar Sevikyan, ki je pretil na levi strani, vendar je bil vratar ciprskega Apoela na mestu.

V 52. minuti si je veliko napako privoščil Bijol, ki ni razčistil na robu kazenskega prostora, Armenci so prišli do stoodstotne priložnosti, a je Slovenijo z izjemnim posredovanjem rešil Drkušić. Kmalu zatem je moral Belec še tretjič posredovati, v 56. minuti pa je pritisk Armencev le obrodil sadove. Po podaji iz kota je bil med Kurtićem in Šporarjem najvišji kapetan Varazdat Haroyan.

Vstop Iličića za dvojno navdušenje na tribunah

Ko so imeli gostje kmalu zatem priložnost, da bi celo povedli, je Kek imel dovolj in se odzval s trojno zamenjavo. Vstopili so Timi Max Elšnik, Petar Stojanović in povratnik v reprezentanco Josip Iličić

Na tribunah je završalo, "Jojo" pa se je za topel sprejem odkupil le tri minute kasneje. Na desni strani ga je sijajno našel Stojanović, potem pa si je 36-letni član Maribora v svojem slogu žogo namestil na levico in z močnim strelom ugnal armenskega vratarja Ognjena Čančareviča

Do konca se izid ni več spreminjal, čeprav sta imeli obe ekipi še nekaj zrelih priložnosti. Najlepšo je za Slovenijo v 82. minuti zapravil rezervist Sandi Lovrić, ki je zaigral prvič po poškodbi v začetku aprila na tekmi med Udinesejem in Interjem. Dve minuti kasneje je imel zlato priložnost za izenačenje Vahan Bichakhchyan. Slaba podaja Iličića je gostom omogočila protinapad, a je omenjeni rezervist meril preko vrat.

Slovence pred potjo v Nemčijo čaka še pripravljalni obračun z Bolgari, ki bo v Stožicah na sporedu v soboto ob 15. uri.