"Naredili bomo vse potrebno, da nas prestavitev EP finančno ne bo prizadela. Dobra stvar je, da imamo kar nekaj rezerv: 575 milijonov evrov. Če sem iskren, sem se, ko sem prevzel vodenje Uefe leta 2016, spraševal, zakaj imamo toliko finančnih rezerv, zakaj raje del denarja ne namenimo v podporo nogometnim zvezam. Zdaj vidim, kako pomembno je imeti ta denar. Celoten svet je v tem trenutku v šoku, mnoga podjetja bodo bankrotirala. Mi ne bomo. To je privilegij," je v obsežnem intervjuju za nemški Welt am Sonntag poudaril Aleksander Čeferin, ki je Uefo prevzel v težkih časih, nato pa ji s predanim in transparentnim delom povrnil izgubljeni ugled. 52-letni Grosupeljčan, ki na čelu Uefe ni pozabil niti na rojake in jim je s pomočjo kitajskega poslovneža Jacka Maja zagotovil 300.000 nujno potrebnih mask, je še pojasnil, da se Uefa za prestavitev Eura 2020 ni mogla odločiti kar čez noč. "Pregledati smo morali več kot sto pogodb v preteklih dnevih in se pogovoriti z različnimi pogodbenimi partnerji. Preverili smo, v katerih primerih lahko odstopimo od pogodb zaradi izrednih razmer. Imamo 400 dodatnih zaposlenih v sklopu evropskega prvenstva. Kaj narediti z njimi? Jih obdržimo? Jih odpustimo? Takšne odločitve ni lahko sprejeti. Če bi se le na hitro odločili, bi lahko v trenutku izgubili 100 milijonov evrov. To smo morali preprečiti," je izpostavil Čeferin. Ta je po prvi pošiljki mask znova stopil v akcijo in poskrbel še za dve donaciji. Prva pošiljka vključuje 300.000 mask in jo podarja kitajski poslovnež ter lastnik Interja Steven Zhang, drugo, v kateri je 100.000 zaščitnih mask, pa je Sloveniji poklonil v Londonu živeči kazahstanski poslovnež in nogometni funkcionar Kairat Boranbajev.
In prav solidarnost je ena od tistih lastnosti družbe, ki jo Čeferin v teh težkih časih izpostavlja. "Živimo v izrednem času, ko se ljudje, ne le v svetu nogometa, začenjajo zavedati, kako pomembna je solidarnost. Da živimo v krhkem okolju, kjer za sebičnost ni prostora. Moramo držati skupaj. Če nam to uspe, ima ta kriza lahko tudi nekaj pozitivnega. Nato se bomo vrnili – tudi v primeru evropskega nogometa – močnejši. Ti časi zdaj so lahko šola za življenje," je opozoril eden najvplivnejših športnih voditeljev ta hip.
"Evropsko prvenstvo je Uefin zaščitni znak in poteka le enkrat na vsaka štiri leta. Gre za najpomembnejši vir dohodka. Jasno je, da je bila to naša največja žrtev, kar pa ne pomeni, da se zaradi tega počutimo slabo. Zakaj ne? Lepo je bilo videti, da se je v evropskem nogometu pokazala solidarnost. Če nas je prizadela kriza, je zdaj čas, da stopimo skupaj. Vse odločitve smo naredili soglasno – impresivno. Verjamem celo, da lahko Evropska unija naše odločanje v času krize jemlje kot zgled," je razložil prvi mož Uefe, na podvprašanje, zakaj meni tako, pa nadaljeval: "Imamo velike zveze, kot je Nemška nogometna zveza, pa tudi zelo majhne zveze, ki nimajo niti svoje lige. In v tem trenutku so vsi enotni in si pomagajo. Tega v evropski politiki ne vidim. V Evropi imamo enoten monetarni sistem in odprte meje, toda zdaj, v času krize, gre večinoma za individualni pristop posameznih držav z različnimi regulacijami, namesto da bi šlo za koordinirane ukrepe. To je škoda."
Čeferin je priznal, da je dobro, da Eura 2020 ne bo na sporedu, čeprav bi ga morebiti lahko izpeljali. "Predstavljajte si EP brez gledalcev, brez zabav, brez navijaških con in to ob 60. obletnici. Turnir bi bilo možno izvesti brez gledalcev, toda tega si nihče ne želi," je čistega vina nalil 52-letni odvetnik. Jasno je, da bo zaustavitev nogometnih tekmovanj v zaključnih fazah evropskemu nogometu povzročila ogromno finančno škodo, tako kot praktično celotnemu svetovnemu gospodarstvu. "Trenutno je nemogoče oceniti, kakšno finančno škodo bo evropskemu nogometu povzročila ta škoda. Ne vemo, kako dolgo se bomo morali boriti s tem nevidnim sovražnikom, toda jasno je, da bo Uefa gostila evropsko prvenstvo prihodnje leto. Izgubljenih bo na milijone evrov, najverjetneje bodo točnejše številke kmalu jasne. Če bodo lige lahko dokončane do konca junija, bodo posledice omiljene," je dejal Čeferin.
Uefa se pripravlja tudi na scenarij, v katerem nogometne zveze ne bi mogle dokončati tekmovanj do predvidenega Uefinega roka (30. junij 2020). "Imamo delovno skupino Uefinih zaposlenih ter predstavnikov klubov in lig, ki vse skupaj natančno preučujejo in bodo podali rešitve oz. ustrezne ukrepe. Dejstvo je, da če bo to trajalo predolgo, bodo mnogi klubi imeli težave," je razkril nekdanji predsednik Nogometne zveze Slovenije. Na vprašanje, če misli, da so lige že zaključene ali pa se bodo prvenstva lahko odigrala, pa je tokrat precej bolj previdno odgovoril: "Ko ste me pred dvema tednoma vprašali za Euro, sem odgovoril z 'da'. Stvari se trenutno izjemno hitro spreminjajo. Ne vem, le optimizma ne izgubljam."
Nogomet je v času krize izgubil pomen, ki ga je imel v običajnem življenju. "Zdaj gre za zdravje, za preživetje ljudi. Nogomet je užitek. Šport je resda vpliven, a gre le za igro. Ko pride do vojne, terorističnega napada ali izbruha virusa, kot zdaj, potem nogomet razumljivo ni več pomemben," je modro zaključil Čeferin.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.