Na tisoče angleških navijačev se je zbralo okoli stadiona Wembley že ure pred finalom Eura. Na stadionu pa je prostor dobilo le 68.000 srečnežev, večinoma domačinov. Za Anglijo je bil vložek ogromen. Na domačem stadionu so prvič v zgodovini igrali za evropski naslov, saj navijači že od svetovnega prvenstva leta 1966, ko so na domačem prvenstvu postali svetovni prvaki, čakajo na velik uspeh. Italija je enkrat že slavila evropski naslov, to je bilo leta 1968.
Angleži so v skupinskem delu premagali Hrvaško (1:0) in Češko (1:0) in remizirali s Škotsko. V osmini finala so premagali Nemčijo (2:0), v četrtfinalu s 4:0 Ukrajino, v polfinalu so bili po podaljšku boljši od Danske (2:1). Italijani so v skupinskem delu premagali Turčijo (3:0), Švico (3:0) in Wales (1:0), v osmini finala so po podaljšku izločili Avstrijo (2:1), v četrtfinalu Belgijo (2:1), v polfinalu po streljanju enajstmetrovk pa še Španijo (4:2).
Selektor Angležev Gareth Southgate se je odločil za naslednjo enajsterico: Jordan Pickford, Kyle Walker, John Stones, Harry Maguire, Kieran Trippier, Kalvin Phillips, Declan Rice, Luke Shaw; Mason Mount, Raheem Sterling, Harry Kane. Njegov tekmec, strateg azzurrov Roberto Mancini, pa je na igrišče poslal naslednjo udarno postavo: Gianluigi Donnarumma, Giovanni Di Lorenzo, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini, Emerson Nicolo Barella, Jorginho, Marco Verratti, Federico Chiesa, Ciro Immobile, Lorenzo Insigne.
Tekma se je komajda začela, pa so navijači angleškega moštva, ki so bili krepko v večini na tribunah Wembleyja, noreli od navdušenja. V prvi akciji na tekmi so gostitelji povedli. Po podaji Kierana Trippierja je v 2. minuti v kazenski prostor vtekel Luke Shaw in zadel žogo iz "prve", vratar italijanske reprezentance Gianluigi Donnarumma je bil brez moči. Shaw, zanj je bil to prvi reprezentančni gol, je poskrbel za najhitrejši zadetek v finalih evropskih prvenstev, ko je zadel po 1:56 minute tekme. Pred tem je najhitrejši zadetek v finalih EP dosegel Španec Jesus Maria Pereda v šesti minuti prvenstva v Španiji leta 1964.
V nadaljevanju prav veliko razburjenj ni bilo, ritem tekme je padel v drugem delu polčasa. Angleži so se ob vodstvu pomaknili nekoliko bolj nazaj, Italijani pa niso bili preveč nevarni. V razmerjih skupnega števila strelov je bilo 6:1 za gostitelje, v okvir gola pa je bilo stanje izenačeno, obe reprezentanci sta zmogli po en strel. Kar se tiče posesti žoge, so bili v prednosti Italijani (v odstotkih 65:35).
V drugem polčasu so bili v prvem delu podjetnejši Italijani, strel Insigneja iz strani je ubranil Jordan Pickford, angleški vratar pa se je še bolj izkazal le pet minut kasneje, v 62. minuti, ko je ubranil nevaren strel Federica Chiese po tleh. Azzurri so bili nagrajeni za trud v 67. minuti, ko je po strelu iz kota po strelu Marca Verrattija žoga odbila od vratnice, najbližji je bil Leonardo Bonucci, ki je nato le premagal Pickforda za izenačenje na 1:1. Igra se je razživela, v drugi polovici polčasa Angleži imeli nekaj priložnosti, vendar se izid do konca rednega dela ni spremenil.
Tekmeca je čakal podaljšek, v 104. minuti so zapretili Italijani, Emerson je podal proti golu, Pickford pa je žogo odbil pred Federicom Bernardeschijem. V drugem podaljšku pa so imeli dve polpriložnosti domači, a nista bila uspešna ne Stones ne Sterling. Odločitve ni bilo v podaljšku, sledile so enajstmetrovke. Prvi so bili na sporedu Italijani, v prvi seriji (pet izvajalcev) je Domenico Berardi zadel, kot tudi Leonardo Bonucci in Federico Bernardeschi, Pickford je ubranil strel Andrei Belottiju, kot tudi Jorginhu. Na drugi strani sta bila uspešna Harry Kane in Harry Maguire, Jadonu Sanchu je strel ubranil vratar Donnarumma, kot tudi Bukayu Saki, Marcus Rashford je zadel le vratnico. To je pomenilo, da so se zmage in naslova evropskega prvaka veselili Italijani, drugič v zgodovini evropskih prvenstev. Pri izvajanju enajstmetrovk so bili boljši s 3:2.
Gianluigi Donnarumma je dobil nagrado za najboljšega igralca letošnjega Eura 2020, Italijani pa osvojili drugo lovoriko na evropskih prvenstvih, prvič so bili prvaki leta 1968.
Izid finala:
Italija - Anglija 4:3* (1:1, 0:1) -3:2 po izvajanju enajstmetrovk
Bonucci 67.; Shaw 2.
Italija: Donnarumma, Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson Palmieri (od 117. Florenzi), Barella (od 54. Cristante), Jorginho, Verratti (od 96. Locatelli), Chiesa (od 86. Bernardeschi), Immobile (od 55. Berardi), Insigne (od 91. Belotti).
Anglija: Pickford, Trippier (od 70. Saka), Walker (od 118. Sancho), Stones, Maguire, Shaw, Rice (od 74. Henderson (od 118. Rushford)), Phillips, Mount (od 99. Grealish), Kane, Sterling.
KOMENTARJI (132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.