
Z dirko za VN Nemčije na Sachsenringu se je končal prvi del letošnje sezone svetovnega motociklističnega prvenstva v razredu motoGP. S sedmo zaporedno zmago na omenjenem dirkališču se je znova izkazal Marc Marquez, ki je s tretjo zmago v letošnji sezoni še bolj utrdil svoje vodstvo v točkovanju za naslov svetovnega prvaka. Zmago lahko Marquez pripiše tudi odlični strategiji, saj se je veliko prej, kot ostali dirkači odločil, da zamenja motocikel, potem ko so se vremenske razmere na dirkališču močno spremenile. Mladi Španec je izkoristil tudi napake glavnih tekmecev, ki so predolgo čakali na menjavo. Med takšnimi, ki so se taktično ušteli, je bil tudi devetkratni svetovni prvak Valentino Rossi. Dirkaški doktor je kljub navodilom iz garaž, da naj pride po nov motocikel, na stezi vztrajal predolgo in si s tem močno pokvaril uvrstitev. Podobno se je Italijanu zgodilo že med lansko dirko v Misanu. In sedaj so se začela pojavljati vprašanja, če bi bilo v karavano razreda motoGP potrebno uvesti radijske zveze in tako omogočiti komuniciranje med dirkači in njihovimi inženirji in mehaniki, ki dirko spremljajo iz garaž in pridobivajo podatke o dogajanju na stezi. Pogovori po radijski zvezi bi nedvomno olajšali delo tako dirkačem, kot tudi mehanikom in ostalim, ki so v garažah. Vsi dirkači sicer niso za to inovativno spremembo, saj menijo, da bi bilo pri velikih hitrostih in naklonih prenevarno, da te nekdo zmoti z govorom. Nekateri dirkači pa bi tovrstno novost v dirkanju tudi sprejeli.
Med takšnimi, ki bi sprejeli radijske zveze, je devetkratni svetovni prvak Valentino Rossi, ki je poudaril, da bi mu nekaj takšnega koristilo med dirko v Assnu, ko je že imel nekaj prednosti pred zasledovalci, a pretiraval s hitrostjo v težkih razmerah in posledično odstopil. "Sicer to ni Formula 1, ampak če bi lahko imeli neposredno komunikacijo z garažo, bi nam to zelo olajšalo delo. Včasih je zelo težko prebrati, kaj ti mehaniki napišejo na tablo med samo dirko. V Assnu sem imel že skoraj dve sekundi prednosti, a tega nisem videl na tabli in nisem upočasnil in nato zaradi prevelike hitrosti naredil napako in odstopil. Vsekakor je možno biti na radijski zvezi med dirko. Sicer ne vem, zakaj jih nimamo. Mogoče zaradi stroškov. Ampak bi bilo lahko zelo koristno, če bi jih imeli," je svoje mnenje podal izkušeni Rossi.

Za razliko od 37-letnega Italijana pa komuniciranju prek radijskih zvez ostro nasprotuje dvakratni svetovni prvak kraljevega razreda Marquez, ki meni, da bi bila uporaba slušalk med vožnjo pri tako velikih hitrostih prenevarna. "Moj odgovor je ne. Ne predstavljam si, da se mi nekdo pri hitrosti več kot 300 kilometrov na uro, ali pa v zavoju z velikim nagibom, nekdo dere v uho. To niso dirkalni avtomobili. In še enkrat, iz moje strani je to en velik ne hvala. Pred dirko moraš z moštvom pripraviti dobro strategijo za samo dirko in je vse rešeno. V našem moštvu imamo vselej dober načrt. Zelo trdo delamo, da imamo na vsaki dirki vse pod nadzorom, ampak nikoli ne veš, kaj se bo zgodilo in tudi na to moraš biti pripravljen," je povedal vodilni v točkovanju svetovnega prvenstva Marc Marquez.
Svoje na temo radijskih zvez je dodal še direktor dirk razreda motoGP Mike Webb, ki je povedal, da so v preteklosti uporabo te tehnologije na pobudo moštev in dirkačev že zavrnili, a bi tokrat bili pripravljeni razmisliti o uvedbi, če bi ekipe za to zaprosile. "V preteklosti smo že opravili testiranja in je bilo vselej zavrnjeno s strani dirkačev in moštev. Naše uradno stališče je sicer, da bomo dovolili uporabo, če je res to, kar si ekipe želijo. Vse je na njih, mi bomo sprejeli njihove predloge, če se bodo enotno odločili za njih," je dodal Webb.
Za zdaj seveda še ni znano, kdaj bo do pogovorov o uvedbi radijskih zvez v razredu motoGP, prišlo. Morda je tema prišla na dan zgolj zaradi dogodkov na omenjeni dirki na Sachsenringu in se drugače ekipe sploh se tem ne obremenjujejo preveč. Kot je znano pa so vrata za prihod takšne tehnologije odprta. Strah vseeno ostaja, da se ne bi nato začele ponavljati zgodbe s prvenstva Formule 1, kjer nato pride do takšnih in drugačnih navodil iz garaž, kjer se na ukaz moštev nato odloča o zmagovalcu. Takšni dogodki pa potem športu delajo zgolj škodo in nič koristi.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.