Kolesarstvo

Znana je trasa naslednje Dirke po Franciji

Pariz, 27. 10. 2022 13.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA, M.D.
Komentarji
5

Organizatorji Dirke po Franciji (Aso) so danes predstavili traso 110. izvedbe največje kolesarske preizkušnje na svetu. Kolesarje čaka vsega 22 km razgibane vožnje na čas, v program pa se po 35 letih vrača vulkanski test na Puy de Dome, po treh letih pa slovenskima asoma Tadeju Pogačarju in Primožu Rogliču dobro znani prelaz Loze.

Prav Col de la Loze (21,5 km/7,8 %) bo del kraljevske 17. etape od Saint-Gervaisa pod Mont Blancom do gorskega letališča v Courchevelu. Ob premiernem prečkanju prelaza Loze pred dvema letoma sta Primož Roglič in Tadej Pogačar uprizorila zanimivo bitko, po kateri si je izkušenejši Kisovčan z dodatnimi 15 sekundami naskoka nabral skupno 57 sekund prednosti v skupnem seštevku.

A to takrat ob drami na zadnjem kronometru predzadnji dan dirke ni bilo dovolj, da bi kot prvi Slovenec Roglič osvojil rumeno pentljo. To je uspelo njegovemu mlajšemu rojaku, ki je nato na Touru slavil še leta 2021, letos pa je končal le za Dancem Jonasom Vingegaardom.

"Trasa mi je zelo všeč. Dirka bo zaradi zahtevnega prvega tedna v Baskiji težka že od začetka. Všeč mi je, da bo veliko vzponov, še posebej v prvem in tretjem tednu. Dirka je še daleč, ampak prepričan sem, da bo to še en odličen Tour. Naslednjega julija se zelo veselim," je po predstavitvi trase dejal dvakratni prvak Tadej Pogačar.

Slednji je pred dnevi v intervjuju za spletni portal Cyclingnews.com dejal, da bo najverjetneje branil skupno zmago. Vprašanje pa je, ali bo tam tudi Roglič, ki je dvakrat zapovrstjo v bolečinah in predčasno končal Tour.

Kar se tiče voženj na čas, bo 110. različica namenjena boljšim hribolazcem. V 16. etapi bo namreč na vrsti razgiban kronometer s ciljnim vzponom, dolgim šest kilometrov. Na sporedu bo 18. julija prihodnje leto med Passyjem in Chamblouxom (22 km).

Skupaj bo na sporedu osem gorskih etap ter po šest razgibanih in sprinterskih etap. Začetek Toura, ki bo v skupni dolžini meril 3404 km, bo še 25. v zgodovini v tujini, drugič v Španiji. Baskija bo gostila tri etape, prvi dve 1. in 2. julija pa bosta že dovolj razgibani, da bi lahko ponudili boje med najboljšimi.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Prvi pravi testi bodo na vrsti v Pirenejih. Tam kolesarje v peti in šesti etapi čakata gorski preizkušnji s ciljema v Larunsu in Cauteretsu. V Larunsu je pred dvema letoma Pogačar slavil prvo od skupno devetih etapnih zmag na Touru.

Tadej Pogačar je dirko po Franciji osvojil dvakrat
Tadej Pogačar je dirko po Franciji osvojil dvakrat FOTO: AP

Pred prvim prostim dnem pa kolesarje 9. julija v Centralnem masivu čaka vulkanski izziv z vzponom na Puy de Dome (5,8 km/10,3 %). Tam so nazadnje kolesarji merili moči leta 1988.

V drugem tednu Toura se bo nadaljevala tranzicija proti Alpam, kjer bodo morali karte razkriti vsi, ki računajo na visoko uvrstitev v skupnem seštevku. Na dan Bastilje, 14. julija, bodo kolesarji 13. etapo končali na Grand Colombierju, kjer je pred dvema letoma pred Rogličem slavil Pogačar.

Dan kasneje sledi etapa z gorskim ciljem po spustu v Morzine, za konec drugega tedna pa še zahtevni vzpon na Saint-Gervais pod Mont Blancom.

V zadnjem tednu po kronometru sledita kraljevska 17. in razgibana 18. etapa. Nato pa se bo karavana po peti sprinterski etapi preselila bolj na sever, kjer kolesarje v predzadnji etapi čaka še zadnji boj za sekunde z vzponom na Markstein. Kot veleva tradicija, bodo francosko pentljo sklenili na Elizejskih poljanah v Parizu.

Nato pa se bo za dve leti Pariz poslovil od zaključka Toura, saj bo v olimpijskem letu prestolnica pred prevelikim logističnim zalogajem, da bi gostila dva tako velika dogodka. Leta 2024 bo cilj v Nici.

Na predstavitvi sta bila sicer prisotna tudi Pogačar in njegova zaročenka, prav tako profesionalna kolesarka Urška Žigart.

Ob številnih drugih gostjah so predstavili tudi drugo žensko različico Toura, odkar se je lani izvedba vrnila v večdnevni obliki. Tako kot letos bo tudi prihodnje leto na sporedu osem etap v skupni dolžini 956 km.

Nizozemka Annemiek van Vleuten bo branjenje zmage začela na dan zaključka moškega Toura, 23. julija, v Clermont-Ferrandu in končala teden dni kasneje po osmi etapi v okolici Pauja. Ključna bo predzadnja etapa s ciljem na prelazu Tourmalet (17 km/7,3 %).

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

fronza
27. 10. 2022 17.18
+1
Ni bistvo, kdo ZMAGA, samo da bo naš. Imamo ta prave kandidate,
Nidani
27. 10. 2022 17.14
Tone, požen! 😊
SenecaLucius
27. 10. 2022 16.36
+1
Pogi je zadovoljen s traso, pričakujem tretjo skupno zmago!
Mirko Igor
27. 10. 2022 16.04
+7
User905768
27. 10. 2022 13.38
+9
Gremo po zmago🇸🇮🚴🇸🇮👍