Christophe Laporte je na cilj 188 kilometrov dolge preizkušnje v Cahorsu prišel nekaj metrov oziroma sekundo pred Jasperjem Philipsenom, sprinterskim specialistom, tretje mesto je zasedel Italijan Alberto Dainese.
"Danes smo po treh uspešnih pirenejskih dneh najprej poskušali le varovati Vingegaarda pri branjenju rumene majice, drugih ciljev nismo imeli. A v zaključku mi je Wout van Aert rekel, da je danes idealen dan zame in da naj napadem, pri tem mi je tudi pomagal. V zadnjih dveh kilometrih sem ujel ubežno skupino, jih prehitel in s prednostjo prišel v cilj. Še vedno ne morem verjeti, da sem zmagal. Tako sem le nadaljeval uspehe moštvenih kolegov, ni pa nepomembno, da sem Franciji zagotovil prvo etapno zmago na dirki," je po svoji prvi etapni zmagi dejal Laporte, ki je v zaključku presenetil sprinterske ekipe. Te so sicer po napovedih nadzorovale potek, a njihovi predstavniki so se lahko borili le za drugo mesto.
Za visoka mesta se je v sprintu potegoval tudi Tadej Pogačar, ki je zasedel peto mesto in celo pridobil pet sekund v skupnem seštevku. S tem in tudi z napadom dobrih 30 kilometrov pred ciljem, ko je poskušal vodilnega v skupnem seštevku, Danca Jonasa Vingegaarda napasti po spustu z enega izmed dveh kategoriziranih vzponov, a napad pa po pričakovanju ni bil uspešen. Je pa pridobil pet sekund na koncu, tako da zdaj za vodilnim zaostaja tri minute in 21 sekund. Še vedno pa je to prevelika razlika, da bi lahko pred sobotnim kronometrom realno računal na skupno zmago.
Še pred svojim napadom je imel slovenski as težave s počeno zračnico, vendar ni delal panike, štirje preostali člani njegove ekipe UAE Emirates so ga počakali in so brez težav hitro ujeli glavnino. "Bila je težka etapa. Najprej sem samo čakal, kdaj jo bo konec, potem ko smo ujeli ubežnike in ko so se začeli novi napadi, sem dobil nekaj adrenalina. Celo sodeloval sem v enem izmed napadov, toda to je bila bolj popestritev dogajanja kot pa resen napad. Vingegaardov moštveni kolega Wout van Aert me je kmalu ujel in samo odkimal z glavo, kar je pomenilo, da me ne bodo spustili naprej," je po etapi za TV Slovenijo dejal Pogačar, eden od dveh Slovencev, ki se je v sprintu uvrstil med najboljših deset.
Drugi je bil Luka Mezgec (Bike Exchange-Jayco), ki je pripravljal sprint za sprinterskega kapetana Dylana Groenewegna, ki pa spet ni bil posebej razpoložen, zasedel je sedmo mesto, Mezgec pa je bil deveti. Do odmevne uvrstitve se je spet poskušal dokopati Matej Mohorič, ki je bil v glavnem begu etape, v katerem so sodelovali še štirje kolesarji, vendar niso zdržali do konca. Glavnina jih je nadzorovala, več kot dve minuti prednosti jim ni dopustila.
V zaključku se je po novih napadih sicer izoblikovala še ena ubežna skupina, ki je bila bližje uspehu kot prva, toda tudi v njej so kolesarji ostali z dolgimi nosovi, ujeli so jih nekaj sto metrov pred ciljem.
Pogačar in Roglič tudi na Vuelto?
Po zadnjih dveh etapah letošnjega Toura Tadeja Pogačarja čaka iskanje odgovorov v lovu za novim tekmecem, ki je bil tokrat enostavno premočan. Za slovensko kolesarstvo je tudi drugo mesto velik dosežek, ki ga bo moč v popolnosti razumeti šele čez desetletja. Trenutno je slovensko kolesarstvo v zelo rodovitnem obdobju, kateremu prispevajo tudi preostali člani svetovne serije.
Na Touru so poleg Pogačarja in Primoža Rogliča nastopili še trije, Matej Mohorič, Jan Tratnik (oba Bahrain Victorious) in Luka Mezgec (BikeExchange Jayco).
Najbolj zadovoljen bo s Toura odšel Mezgec, ki je v vlogi pomočnika pomagal pri dveh etapnih zmagah, in sicer Nizozemca Dylana Groenewegna in Avstralca Michaela Matthewsa. Več je od Toura, na katerem je lani slavil dve etapni zmagi, pričakoval Mohorič, medtem ko je bil za Tratnika nastop na francoski pentlji presenetljiv in nenačrtovan po hitrem odstopu na Giru zaradi zloma koščice v zapestju.
Zdaj tudi omenjeno trojico morda čaka še zadnja priložnost za pobeg v današnji etapi od Castelnau-Magnoaca do Cahorsa, nato pa sledita še 40,7 km dolg kronometer od Lacapelle-Marivala do Rocamadoura ter sprinterski festival na Elizejskih poljanah, kjer bo padel zastor pred 109. Dirko po Franciji.
Sezone pa po francoski pentlji še ne bo konec, ostaja namreč še nekaj vrhuncev, vključno s svetovnim prvenstvom v Avstraliji, natančneje v Wollongongu, ter dirka po Španiji.
Na njej bodo oči slovenske javnosti uprte predvsem v dvojec Pogačar-Roglič, ki se bo, če ne bo prišlo do kakšnih sprememb v naslednjih tednih, med 19. avgustom in 11. septembrom skupaj z zmagovalcem italijanskega Gira, Avstralcem Jaiem Hindleyjem, meril za rdečo majico.
Leta 2019 sta na dirki že nastopila oba slovenska asa, takrat je Roglič prvič slavil na španskih cestah, ob debiju na tritedenskih dirkah pa je Pogačar osvojil tretje mesto in prvič zares opozoril nase na največjih preizkušnjah.
Izidi, 19. etapa:
1. Christophe Laporte (Fra/Jumbo-Visma) 03:52:04
2. Jasper Philipsen (Bel/Alpecin-Deceuninck) + 01
3. Alberto Dainese (Ita/DSM)
4. Florian Senechal (Fra/Quick-Step Alpha Vinyl)
5. Tadej Pogačar (Slo/UAE Team Emirates)
6. Amaury Capiot (Bel/Arkea-Samsic)
7. Dylan Groenewegen (Niz/BikeExchange-Jayco)
8. Hugo Hofstetter (FRa/Arkea-Samsic)
9. Luka Mezgec (Slo/BikeExchange-Jayco)
10. Caleb Ewan (Slo/Lotto Soudal) isti čas
...
96. Jan Tratnik (Slo/Bahrain-Victorious) + 3:06
112. Jan Tratnik (Slo/Bahrain- Victorious) 6:09
Skupni vrstni red (19/21):
1. Jonas Vingegaard (Dan/Jumbo-Visma) 5:45:39
2. Tadej Pogačar (Slo/UAE Team Emirates) + 3:26
3. Geraint Thomas (VBr/Ineos Grenadiers) 8:00
4. David Gaudu (Fra/Groupama-FDJ) 11:05
5. Nairo Quintana (Kol/Arkea Samsic) 13:35
6. Louis Meintjes (Jar/Intermarche-Wanty-Gobert) 13:43
7. Aleksandr Vlasov (Rus/Bora-Hansgrohe) 14:10
8. Romain Bardet (Fra/Team DSM) 16:11
9. Aleksej Lucenko (Kaz/ Astana Quazahstan) 20:09
10. Adam Yates (VBr/Ineos Grenadiers) 20:17
...
76. Jan Tratnik (Slo/Bahrain-Victorious) 3:34:04
89. Matej Mohorič (Slo/Bahrain-Victorious) 3:48:14
104. Luka Mezgec (Slo/BikeExchange-Jayco) 4:08:37
KOMENTARJI (188)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.