Hektično etapo, v kateri ni manjkalo padcev, je odločil spopad najboljših sprinterjev na ciljni ravnini. Videti je bilo, da je v najboljšem položaju Wout van Aert, a ga je v zadnjih 50 metrih prehitel Fabio Jakobsen. 25-letni Nizozemec se je kot puščica izstrelil iz zavetrja in prišel do največje zmage v karieri, skupno že njegove 36. Tretji je bil Mads Pedersen.
"Za mano je dolga pot. Ta zmaga je za vse, ki so verjeli vame. Izjemen dan. Presrečen sem. O zmagi na Touru sem sanjal zadnjih 15 let. Ekipa me je ob izhodu z mostu obdržala v dobrem položaju. Držal sem se kolesa van Aerta. V zadnjih nekaj sto metrih sem bil tik po Petru Saganu, s katerim sva se celo dotaknila, a sva na srečo ostala na kolesu. Na koncu sem imel najboljše noge. Zato se trenira," je po prihodu v cilj razlagal presrečni Jakobsen.
25-letnemu Nizozemcu so v moštvu Quick-Step Alpha Vinyl kar nekoliko presenetljivo zaupali vlogo prvega sprinterja, zaradi česar je brez vozovnice za Tour ostal legendarni Mark Cavendish. Jakobsen pa se je za zaupanje zahvalil že ob prvi možni priložnosti, s čimer je kronal izjemen povratek po hudi poškodbi pred 18 meseci, ko bi na dirki po Poljski skoraj izgubil življenje.
Pogačar in Roglič dosegla glavni cilj: v času zmagovalca in brez padcev
Prva slovenska aduta v boju za skupni seštevek sta dan preživela brez padcev in v cilj prišla v času zmagovalca. Tadej Pogačar na tretjem mestu v skupnem seštevku za novim vodilnim van Aertom zaostaja osem sekund, Primož Roglič je osmi s 17 sekundami zaostanka.
"V zadnjih dveh kilometrih je prišlo do zapletov. Umaknil sem se ob ograjo in zadel vanjo s členki. Trenutno boli, ampak sem prišel varno do cilja z dvema defektoma. Upam, da so vsi, udeleženi v padcu, okej," je za TV Slovenija povedal dvakratni zaporedni zmagovalec Toura, ki je za las ušel padcu, ob tem pa utrpel nekaj manjših odrgnin.
Začetek druge etape je prinesel prve gorske cilje na letošnji trasi. Vsi trije so bili najnižje, četrte kategorije, kot prvi pa je nanje prišel domačin Magnus Cort Nielsen, ki bo tako kot prvi oblekel pikčasto majico za najboljšega na gorskih ciljih. Kolesar EF Education EasyPosta je domače navijače navdušil tudi s proslavljanjem na zadnjem vzponu (Cote de Karup), ko je ob prečkanju črte zmagoslavno dvignil roke, kot da bi šlo za etapno zmago.
Približno 22 kilometrov pred ciljem, še preden je glavnina zapeljala na zloglasni most, je v skupini prišlo do zapleta, v katerem je najkrajšo potegnil Rigoberto Uran. Kolumbijec ni mogel takoj nadaljevati in je v ključnem trenutku etape zaostal za najboljšimi. Le nekaj sto metrov vožnje po Storebaeltu je bilo potrebnih za prvi padec, ko je na tleh pristal tudi nosilec rumene majice Yves Lampaert. Belgijec je po padcu za glavnino zaostajal že več kot pol minute, a se mu je uspelo vrniti v skupino. Kasneje je to ob pomoči dveh ekipnih kolegov uspelo tudi Uranu.
Še en skupinski padec, ki se mu je za las izognil Roglič, smo videli znotraj zadnjih treh kilometrov, tako da se je vsem osmoljencem, kljub zaostanku, pripisal čas zmagovalca. Veliko srečo je imel takrat tudi Pogačar, saj je predrl sprednjo gumo, a si zaradi nevtralizacije časa ni pridelal zaostanka. Tako bo tudi v nedeljo vozil v beli majici najboljšega mladega kolesarja.
Tudi na drugi etapi 109. dirke po Franciji od Roskildeja do Nyborga je kolesarje ob progi pozdravilo več tisoč navijačev. Natančno, koliko jih je bilo, je najbrž nemogoče oceniti, a dejstvo je, da so se danski ljubitelji kolesarstva vnovič izkazali, saj so pripravili izjemno kuliso.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.