Innsbruck, 10. 06. 2008 17.47 |

V prvi tekmi dneva EP so španski nogometaši z visokih 4:1 premagali bledo rusko reprezentanco. Blestel je David Villa, ki je zabil kar tri gole.

Naveza Anders Iniesta in David Villa je poskrbela za drugi gol Špancev.
Naveza Anders Iniesta in David Villa je poskrbela za drugi gol Špancev. FOTO: Reuters

Rusi, ki so se na prvenstvo uvrstili skozi šivankino uho, in še to predvsem po zaslugi zmage hrvaške reprezentance v Angliji, so na svoji otvoritveni tekmi napovedovali presenečenje. V glavi so imeli, da je španska reprezentanca na turnirskem sistemu praviloma neprepričljiva. Tekmeca sta začela podjetno, brez pretiranega špekuliranja in obrambne taktike, kar je napovedovalo odprto tekmo in veliko golov. V uvodnih desetih minutah živahna igra z obeh strani še ni prinesla spremembe rezultata, rahlo pobudo pa so imeli Španci. Med 15. in 20. minuto so zobe v napadu pokazali tudi ruski nogometaši, ki so z dvema pol protinapadoma prišli bližje španskim vratom, a ostali brez nevarnega zaključnega strela. V 21. minuti pa je le prišlo do rezultatske spremembe. Velik del posla je opravil izvrstni Fernando Torres, ki je prelisičil svojega čuvaja in nesebično podal Davidu Villi, ki je žogo le še potisnil v prazno mrežo. Že dobro minuto kasneje bi lahko Rusi izenačili. Po manjši nespretnosti ožje španske obrambe je Žirjanov prišel do lepe priložnosti, toda vratarja Ikerja Casillasa je rešil okvir vrat. Srečanje je bilo z obeh strani še naprej odprto. Špance vodstvo ni uspavalo, še naprej pa je bil najbolj aktiven napadalec Liverpoola Torres, ki je predstavljal težko nalogo ruskim branilcem. V drugem delu prvega polčasa je igra ruske reprezentance postajala vse bolj medla in nepovezana, tako da so Španci brez večjih težav kontrolirali potek dogodkov na igrišču in bili ob tem še nekajkrat nevarni pred ruskimi vrati. V izdihljajih prvega polčasa je tako lepo akcijo "furije" z drugim zadetkom na tekmi kronal Villa. Velike zasluge za zadetek ima tudi Anders Iniesta, ki je z izvrstno podajo našel napadalca Valencie.

V uvodnih minutah nadaljevanja so varovanci trenerja Guusa Hiddinka konkretneje pritisnili na španska vrata, toda v prvih desetih minutah drugega polčasa do zrelih priložnosti niso prišli. Španska reprezentanca se je po zanesljivem vodstvu z 2:0 v drugem polčasu opredelila h organiziranem branjenju svojih vrat, za nameček pa je selektor Luis Arragones z igrišča potegnil prvega napadalca Torresa. Čeprav so bili na začetku drugega polčasa bolj pri žogi Rusi pa so bili napadi Špancev veliko bolj nevarni in junak tekme David Villa bi se lahko v 60. minuti še tretjič vpisal med strelce, a je njegov strel ruski vratar Akinfejev le ukrotil. Nogometaši s Pirenejskega polotoka so v drugem delu nadaljevanja vse bolj zapirali prihode k svojemu golu in Rusi so bili od želenega preobrata vse bolj oddaljeni. Pomagale jim niso niti številne menjave, ki jih je v drugem polčasu izvedel selektor Hiddink. Še več, dobrih petnajst minut pred koncem so Rusi že zaostajali za tri zadetke.

David Villa je v 74. minuti po samostojni akciji prišel do svojega tretjega gola na tekmi in zapečatil usodo tokrat povsem bledih Rusov. Pet minut pred koncem tekme so Rusi prišli vsaj do častnega zadetka. Ob prekinitvi, po kotu, je bil z glavo natančen Pavljučenko. V zadnjih trenutkih tekme je piko na i visoki zmagi Španije z golom iz sumljive situacije, saj je dišalo po prepovedanem položaju, postavil Cesc Fabregas.

Rusija - Španija 1:4 (0:2)
Pavljučenko (85.); David Villa (21., 45., 74.), Fabregas (90)