Reka Hudson je imela v času, ko je na njej pristalo letalo Airbus A320 okoli dve stopinji Celzija. Vsi potniki so čudežno preživeli, predvsem zaradi prisebnega pilota, ki je pristal tako, da je letalo kar se da dolgo obdržalo na gladini reke. Potniki so bili ob prihodu reševalcev na letalskih krilih in rešilnih čolnih, v reki na srečo ni bil nihče. V vodi se namreč telo 30-krat hitreje ohlaja kot na zraku, tako da bi imeli potniki v mrzli vodi manj možnosti za preživetje.
Konkretno bi smrt, če bi padli v reko z dvema stopinjama Celzija, nastopila v roku od 20 do 30 minut. Pred tem bi doživljali grozo: po padcu v vodo bi začeli drgetati, kar je normalen in popolnoma podzavestni odziv telesa za ohranjanje toplote. ''Ko nekoga zebe, začne telo podzavestno samo reagirati, torej se začnemo tresti, da bi obdržali toploto,'' je za 24ur.com pojasnil Peter Oporepec z Inštituta za varovanje zdravja. ''Če pa temperatura v notranjosti telesa pade preveč, telo odpove,'' je dodal. Ko je temperatura telesa okoli 25 stopinj Celzija, začne oseba počasi drseti v smrt. ''Takrat zastane srce in dihanje,'' je poudaril.
Dr. Jošt Klemenc iz Splošne nujne medicinske pomoči na Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana je za 24ur.com povedal, da so hipotermija razdelili na tri dele. Blažja nastopi, ko je temperatura notranjosti telesa med 32 in 35 stopinj Celzija. Podhlajena oseba, ki jo je treba dati v nevtralen položaj, se je sposobna še sama ogreti, predvsem z drgetanjem ali s toplo odejo.
Pri srednji podhladitvi, ki je med 28 in 32 stopinj Celzija, se telo ne more več samo segreti, ker so možgani preveč podhlajeni. Človek je zaspan, praviloma se ne odziva, najraje bi ležal, lahko je nezavesten, drgetanja ni. Brez ustrezne prve pomoči in zdravniške oskrbe lahko umre. ''Če dobimo takega pacienta in ga začnemo aktivno segrevati, se pravi, da mu damo toplo infuzijo in grelec na prsni koš, potem lahko preživi,'' je pojasnil dr. Klemenc. Smrtnost pa je kljub najboljši zdravstveni oskrbi že 21-odstotna.
Če je notranjost telesa pod 28 stopinj Celzija, gre za hudo hipotermijo, kjer je smrtnost 40-odstotna, ''z vsako stopinjo nižje pacienta težje rešimo''. Smrt sicer nastopi, ko je v notranjosti telesa 20 ali 21 stopinj Celzija. Takrat praktično ni povratka, čeprav so redki primeri, ki so kljub temu preživeli. ''Ampak ti so imeli srečo,'' je poudaril dr. Klemenc.
Kako pomagati?
Če naletite na podhlajeno osebo, najprej kličite reševalce. ''Nato začnite greti sredico telesa. Torej kaj toplega na prsni koš, srce, trebušno votlino, hrbet ... Vendar naj grelno telo ne bo toplejše od 40 stopinj Celzija, da ne pride do opeklin,'' je opozoril dr. Klemenc. Podhlajenega ne polagajte v kad s toplo vodo, ker ima stisnjene žile in bi mu lahko ob refleksnem razširjenju žil prehitro padel tlak v žilah. Takrat lahko srce, možgani in drugi notranji organi dobijo premalo krvi, zato lahko človek pade v šok in celo umre. ''Zato svetujem gretje sredice, noge in roke pa naj ostanejo na mrazu. Vendar ne na zmrzali, ampak na normalnih, sobnih temperaturah,'' je dodal.
Terapevtsko ohlajanje
Hipotermija pa ni vedno slaba, uporabljajo jo tudi v terapevtske namene. In ravno na Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so bili pred dvema letoma eni prvih, ki so začeli z metodo. ''Kadar na terenu nekomu zastane srce, ga oživijo, da mu začne srce znova biti,'' je povedal dr. Klemenc. Po uspešni reanimaciji začnejo človeka hladiti, ker je zaradi zaustavitve srca lahko prišlo do možganske poškodbe. ''Na ta način hočemo možgane ohladiti, ker takrat rabijo bistveno manj kisika. S tem omilimo morebitne poškodbe možganov,'' je dodal.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.