Kdaj govorimo o tem, da je par neploden in kaj lahko par v tem primeru stori, smo povprašali dr. Saša Drobniča z Ginekološke klinike v Ljubljani.
Kdaj govorimo o neplodnosti? Po definiciji Svetovne zdravstvene organizacije je neploden par, ki po enem letu rednih spolnih odnosov ne zanosi. Če pa par ve, da obstaja kakšen drugi razlog – psihične težave, poškodbe ali kaj drugega, kar lahko povzroča neplodnost, pa lahko pride na pregled tudi prej.
Kakšni so pogoji, da lahko opravite poseg umetne oploditve? V program Umetne oploditve z biomedicinsko pomočjo napotimo pare takrat, ko druge vrste zdravljenja neplodnosti niso bile uspešne ali pa niso mogoče. Ko je izčrpana terapija z zdravili in ko so izčrpane kirurške metode zdravljenja, paru priporočimo eno od metod oploditve z biomedicinsko pomočjo.
Kolikokrat je v povprečju potrebno ponoviti postopek? Koliko parom uspe tako zanositi? Nekaterim parom uspe v prvem mesecu. So pa tudi takšni, ki jim ne uspe nikoli. Večina pa je nekje vmes. Na to vprašanje je nemogoče dati konkreten odgovor.
Kdo krije stroške umetne oploditve? Stroške umetne oploditve krije Zavod za zdravstveno zavarovanje. Postopki inseminacije niso številčno omejeni. Sicer pa zavarovalnica krije šest postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo in prenosa zarodkov, po domače – iz epruvete.
Več o umetni oploditvi si lahko preberete na bibaleze.si, kjer si lahko ogledate tudi video, kjer je dr. Drobnič pojasnil, zakaj je število parov, ki si otrok želijo, bistveno večje od števila tistih parov, ki imajo to srečo, da dejansko zanosijo z biomedicinsko pomočjo.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.