Ob svetovnem dnevu brez tobaka govorimo o odvajanju od kajenja več kot ponavadi. Nekateri imajo to srečo, da sami zmorejo opustiti kajenje, medtem ko drugi potrebujejo več pomoči. In takšno pomoč dandanes sploh ni več težko najti.
V boj s kajenjem se je denimo že avgusta lani spustila tudi Evropska komisija, in sicer s kampanjo Ex-kadilci so zmagovalci. Z digitalnim orodjem iCoach poskušajo posameznikom nuditi osebno svetovanje, ki jih nato korak za korakom vodi do opustitve kajenja. Kot je dejal Damijan Nacevski, program beleži 30-odstotno uspešnost.
Jure ne kadi od lanskega decembra
V program Evropske komisije se je od začetka kampanje vpisalo že 1787 Slovencev. Eden izmed njih je tudi Jure. Ta je za 24ur.com povedal, da je imel nekaj zdravstvenih težav, ki so ga prisilile v razmišljanje o tem, da bi nehal kaditi. Vpisal se je v program in najprej rešil test, s katerim je program razbral njegove kadilske navade. "Potem ti pošiljajo elektronska sporočila z določenimi nalogami, nasveti in motivacijami, kako opustiti kajenje," je dejal Jure. V mesecu in pol mu je uspelo nehati kaditi, na koncu pa se je izkazalo, da zdravstvene težave, ki jih je imel, sploh niso bile povezane s kajenjem. Vseeno svoje odločitve ne obžaluje in je na uspeh vidno ponosen. "Zdaj zdržim brez cigarete, pa še kavo sem nehal piti,“ je navdušeno povedal.
Za tiste, ki so privrženci klasične pomoči, obstajajo terapevtske skupine
Obstajajo seveda tudi bolj klasične oblike pomoči pri prenehanju kajenja. Eden takšnih je tudi program Lekarne Ljubljana z imenom Opustimo kajenje. Gre za klasične terapevtske skupine, osnova programa pa je mednarodni vodnik, ki so ga izdali evropski farmacevti, za naše razmere pa ga je prilagodila Lekarniška zbornica Slovenije. Kot je dejala vodja programa, farmacevtka Silva Zamljen, gre za deset srečanj, ki trajajo eno uro in pol. V tem času med drugim govorijo o motivaciji za opustitev kajenja in tudi o škodljivih učinkih tobaka. Na devetem in desetem srečanju pa preverijo, ali je posameznik res nehal kaditi. "Nadzor izvajamo tako, da v izdihanem zraku merimo ogljikov monoksid," je dejala Zamljenova. V zadnjih treh takšnih skupinah so imeli skupno 31 udeležencev, 19 pa jih je nehalo kaditi.
Kaj je prvi korak?
Po besedah Nacevskega je prvi korak resnost pri svoji odločitvi. "Odložiti cigarete, si jih skriti,“ je dejal. Tudi Zamljenova je opozorila, da je resnost ključna. Dejala je, da je redukcijska metoda lahko zelo nevarna. "Nekateri so šli iz dveh, treh škatlic na pet cigaret. So bili sila zadovoljni, ampak prvi stres, ki je prišel oziroma prva težava je povzročila, da so ponovno prešli na dve, tri škatle nazaj," je povedala. Sicer je odvisno od posameznika, ali preneha kaditi takoj ali pa se najprej odloči za zmanjševanje. A ko se končno odloči za prenehanje kajenja, je to konec. "Mora odrezati, pospraviti cigarete in biti popolnoma brez,“ je dejala Zamljenova. "Z eno ali dvema cigaretama prej ali slej padejo nazaj," je še enkrat poudarila.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.