Iz ljubljanskega kliničnega centra sporočajo, da se v zadnjih dneh tudi pri njih povečuje število pacientov z okužbami dihal in število obolelih z gripo, predvsem med starejšo populacijo oziroma tistimi, ki že imajo primarno težko kronično bolezen in so tudi lažje dojemljivi za različne virusne okužbe.
Na različnih oddelkih Internistične klinike dodajajo postelje
Ker se je povečalo število pacientov na internistični prvi pomoči Interne klinike UKC Ljubljana, ki potrebujejo hospitalizacijo, bodo zato krizno situacijo pomanjkanja postelj v naslednjih dneh ublažili tako, da bodo na oddelku za kardiologijo Interne klinike zagotovili deset dodatnih postelj. Na Ortopedski kliniki bodo ravno tako zagotovili deset dodatnih postelj, ki pa bodo na voljo do ponedeljka, 9. januarja. Od ponedeljka dalje bodo dodatne postelje na voljo v 6. nadstropju oddelka za pljučne bolezni Interne klinike, kjer bodo zagotovili dodatnih 12 postelj.
V začetku naslednjega tedna bodo odprli tudi oddelek za epidemije v Bolnišnici dr. Petra Držaja v Šiški. Ta poseben oddelek deluje že pet let, in sicer v času epidemij, gripe. V vseh teh letih pa so na oddelku zdravili 834 pacientov. »Delo na oddelku je zahtevno, zato je zelo pomembno strokovno vodenje. Ko smo prvič vzpostavili oddelek, je bil ta odprt tri tedne, zadnja leta ostaja odprt tri mesece. To je odraz povečanega števila starejših pacientov, ki imajo pridružene kronične bolezni. Zato se tudi daljša čas zdravljenja in ležalna doba na tem oddelku,« še pojasnjujejo v ljubljanskem kliničnem centru.
Še je čas za cepljenje
Proti gripi se najučinkoviteje zaščitimo s cepljenjem. Raziskave kažejo, da lahko s cepljenjem zdrave odrasle populacije znižamo pogostost okužb zgornjih dihal za okoli četrtino, število obiskov pri osebnih zdravnikih zaradi teh bolezni pa se lahko celo prepolovi.
Cepljenje proti gripi še posebej svetujejo otrokom od 6. meseca do dveh let starosti, nosečnicam, starejšim od 65 let in ljudem s kroničnimi boleznimi. Priporočljivo pa je cepljenje tudi za sicer zdrave ljudi, saj tako pred okužbo ne le da zavarujejo sebe, svoje družine in sodelavce, pač pa tudi tiste, ki so zaradi osnovnih bolezni še posebej ranljivi ter dojenčke do 6. meseca starosti, ki jih še ne moremo cepiti, opozarjajo v UKC Ljubljana.
V sezoni gripe in drugih respiratornih prehladnih bolezni pa je dobro, da si redno in temeljito umivamo roke z milom, da redno čistimo površine in predmete z vodo in detergentom, da redno prezračujemo prostore. Pri negi in zdravljenju bolnikov pa si razkužujmo roke in druge površine, priporočljiva je uporaba obraznih mask, še svetujejo.
Več nasvetov o preventivi pred okužbo ter nasvetov, kako prepoznati znake gripe na naslednji povezavi ...
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.