V poročilu Unicefa, Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) in drugih podobnih organizacij glede globalnih naporov, da bi ošpice dejansko postale preteklost, ugotavljajo, da boja zoper umrljivost zaradi ošpic ne otežuje denimo pomanjkanje orodij ali znanj, temveč pomanjkanje poilitične volje, da bi prav vsak otrok na svetu prejel cepivo te nalezljive bolezni.
"Brez te predanosti bodo otroci še naprej umirali zaradi bolezni, ki se lahko enostavno in poceni prepreči," je povedal Robin Nandy, Unicefov vodja za imunologijo. Masovna kampanja cepljenja zoper ošpice in globalna porast rutinskega cepljenja sta v obodbju od leta 2000 do 2015 pred smrtjo rešili okoli 20,3 milijona otrok, še navaja poročilo.
Ocene kažejo, da leta 2015 ni bilo cepljenih približno 20 milijonov dojenčkov, približno 134 tisoč otrok pa je zaradi tega umrlo. Najbolj kritično je v Kongu, Etiopiji, Nigeriji in Pakistanu, kjer kar 50 odstotkov dojenčkov ni cepljenih, umrljivost zaradi ošpic pa je kar 57-odstotna.
Ošpice so visoko nalezljiva bolezen, ki se širi z neposrednim stikom po zraku. Gre za enega največjih morilcev otrok po vsem svetu, kar pa se lahko enostavno s široko dostopnim in cenovno ugodnim cepivom, opozarja vodja Globalne zveze za cepiva Seth Berkley. Zato poziva vlade, naj prepoznajo nevarnost enega največjih morilcev na svetu.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.