FIT 24UR

VIDEO: Razlika je več kot očitna, Zika napada živčne celice v možganski skorji, zdravi možgani so trikrat večji

Ljubljana, 11. 02. 2016 06.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Skupina slovenskih znanstvenikov je prva na svetu dokazala povezanost virusa Zika z okvaro možganov ploda okužene matere. Raziskava je temeljila na nosečnici, ki je delala in živela v Braziliji. Svetovna zdravstvena organizacija pa pravi, da je to le en kamenček v mozaiku. Okužbo so sicer odkrili, še preden se je o virusu Zika začelo govoriti kot o epidemiji.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Kako se svet bori zoper virusa Zika?
    01:46
    Iz 24UR: Kako se svet bori zoper virusa Zika?
  • Iz 24UR: Zika lahko povzroči mikrocefalijo
    03:11
    Iz 24UR: Zika lahko povzroči mikrocefalijo
  • Pri nosečnici so takoj pomislili na okužbo, saj je bila sicer zdrava
    01:31
    Pri nosečnici so takoj pomislili na okužbo, saj je bila sicer zdrava
  • Nosečnica je prišla v Slovenijo več mesecev po okužbi
    00:40
    Nosečnica je prišla v Slovenijo več mesecev po okužbi
  • Pri obdukciji so ugotovili, da so vsi organi brezhibni, razen možganov
    00:26
    Pri obdukciji so ugotovili, da so vsi organi brezhibni, razen možganov
  • Iz SVETA: Izjemen dosežek slovenskih raziskovalcev
    02:33
    Iz SVETA: Izjemen dosežek slovenskih raziskovalcev
  • Iz SVETA: Ekipa, ki je prva na svetu dokazala povezavo
    01:53
    Iz SVETA: Ekipa, ki je prva na svetu dokazala povezavo
  • Iz SVETA: Nataša Tul Mandič o ekipi strokovnjakov
    01:45
    Iz SVETA: Nataša Tul Mandič o ekipi strokovnjakov
  • Iz SVETA: Kako je biti del nečesa tako velikega?
    01:03
    Iz SVETA: Kako je biti del nečesa tako velikega?
  • Iz SVETA: Nosečnice trepetajo zaradi virusa Zika
    01:11
    Iz SVETA: Nosečnice trepetajo zaradi virusa Zika
  • Iz SVETA: Vsak se na svoj način bori proti virusu Zika
    01:49
    Iz SVETA: Vsak se na svoj način bori proti virusu Zika
Pri raziskavi so sodelovali znanstveniki Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo, Inštituta za patologijo (MF UL), Kliničnega oddelka za perinatologijo Ginekološke klinike in Kliničnega inštituta za radiologijo (UKC Ljubljana).
Pri raziskavi so sodelovali znanstveniki Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo, Inštituta za patologijo (MF UL), Kliničnega oddelka za perinatologijo Ginekološke klinike in Kliničnega inštituta za radiologijo (UKC Ljubljana). FOTO: AP

Slovenski raziskovalci Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani in Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana so prvi na svetu dokazali, da okužba z virusom Zika med nosečnostjo povzroča možganske okvare ploda.

Gre za izjemen dosežek in eno najpomembnejših odkritij, za katero so si zadnje mesece prizadevali ugledni inštituti po vsem svetu. Do zdaj namreč morebitna povezava med okužbo z virusom Zika, ki ga prenašajo komarji, in poškodbami možganov ploda ni bila dokazana. Slovenski raziskovalci so tako prvi, ki so to dokazali.

Nosečnica se je z virusom okužila v Braziliji

Raziskava temelji na primeru prej zdrave 25-letne Evropejke, ki je od decembra 2013 živela in delala kot prostovoljka v Natalu, na severozhodu Brazilije. Zanosila je konec februarja 2015. V 13. tednu nosečnosti se je pri njej pojavila visoka vročina, ki so jo spremljale bolečine v mišicah in srbečica z izpuščajem, ki je verjetno posledica okužbe z virusom.

Tiskovna konferenca o virusu Zika
Tiskovna konferenca o virusu Zika FOTO: UKC Ljubljana

Nosečnica je prišla na UKC Ljubljana sredi oktobra 2015 zaradi suma o nepravilnem razvoju zarodka. 

"Ultrazvočna preiskava je nepravilnosti ploda prvič prikazala v 29. tednu nosečnosti, v 32. tednu pa smo z ultrazvokom ugotovili zastoj rasti ploda, mikrocefalijo in kalcinacije (poapnitve) v možganih," so ugotovili znanstveniki. Mati je zato zaprosila za prekinitev nosečnosti, ki sta jo potrdili Etična komisija in Komisija za prekinitve nosečnosti.

Slovenski znanstveni ekipi je čestitala tudi ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc.

Po prekinitvi nosečnosti so znanstveniki opravili avtopsijo ploda, ki je potrdila hude strukturne okvare možganov – zelo majhni možgani, skoraj popolna odsotnost možganskih vijug, hidrocefalus, kalcinacije. Sum je dodatno potrdil mikroskopski pregled možganskega tkiva, ki je pokazal spremembe, ki so značilne za virusno okužbo. Elektronska mikroskopija je v vzorcih možganskega tkiva prikazala virusom podobne delce in delce z značilnostmi flavivirusnih replikacijskih kompleksov, kar nakazuje razmnoževanje virusa v možganih, so zapisali v poročilu.

Virus Zika je bil edini prisoten povzročitelj mikrocefalije, ki so ga odkrili v tkivu, čeprav so vzorce testirali tudi na druge viruse in možne povzročitelje.

Ultrazvočna preiskava je nepravilnosti pri razvoju ploda pokazala v 29. tednu nosečnosti.
Ultrazvočna preiskava je nepravilnosti pri razvoju ploda pokazala v 29. tednu nosečnosti. FOTO: Thinkstock

Okužbo odkrili še preden se je svetovna javnost začela ukvarjati z virusom Zika

To odkritje ni plod trimesečnega dela, to je plod dolgoletnega dela, so na novinarski konferenci poudarili znanstveniki. "Vse naše nosečnice imajo predvidenih več ultrazvočnih pregledov, ki se iz leta v leto izboljšujejo. Odkrivanje razvojnih nepravilnosti je tako vsako leto boljše," je dejala Nataša Tul Mandić iz UKC Ljubljana.

Nataša Tul Mandić, predstojnica KO za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana.
Nataša Tul Mandić, predstojnica KO za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana. FOTO: POP TV

"Pri nosečnosti, ki je k nam prišla oktobra, smo odkrili nepravilen razvoj ploda in plodovnice. Glede na klinično sliko, nam je prišlo na misel, da bi lahko šlo za okužbo," je pojasnila Tulova. To se je sicer dogajalo v času, ko se o virusu Zika še ni toliko govorilo.

Nosečnica se je odločila, da je takšna nosečnost preveč travmatična za njo, zato se je odločila za prekinitev. Mati se je strinjala, da opravijo preiskave na plodu in ga uporabijo za nadaljnjo raziskavo, vendar pa je želela, da nejena identiteta ostane skrita.

Pri obdukciji so ugotovili mikrocefalijo, torej premajhno glavo, je dejala Mara Popović iz Inštituta za patologijo.

Virus so dokazovali z različnimi metodami, je dejala vodja raziskovalne skupine Tatjana Avšič Županc. Virus so našli le v možganskem tkivu ploda. Preverjali so možnost okužbe s številnimi drugimi virusi, ki se pojavljajo na tem območju, da bi jih tako izključili. Drugih povzročiteljev, razen virusa Zika, niso odkrili. 

Delci virusov so se nahajali v možganskih nevronih, živčnih celicah. Tam virus ustvari svoje bivalno okolje, kjer se lahko neomejeno razmnožuje, s tem pa poškoduje tudi drugo možgansko tkivo, je pojasnila vodja raziskovalne ekipe. 

Pri vseh virozah, ki okvarijo plod, je tipično, da plod okvarijo v zgodnjem času nosečnosti. A te se pokažejo šele kasneje, je pojasnila Tul Mandić. Pri vseh teh okužbah pa velja: zgodnejša kot je okužba, večjo škodo lahko povzroči, dodaja.

Avšič Županc je dejala, da več skupin na svetu raziskuje povezavo med virusom in poškodbo možganov, a verjetno je – poleg znanja in izkušenj – k temu, da so ravno slovenski znanstveniki prvi dokazali povezavo, botrovala tudi sreča.

Primerjava zdravih možganov in možganov, ki jih je prizadel virus Zika.
Primerjava zdravih možganov in možganov, ki jih je prizadel virus Zika. FOTO: 24ur.com

Izsledke prva objavila ugledna znanstvena revija

Izsledke so objavili v strokovnI znanstvenI revij New England Journal of Medicine. Prispevek je prelomen, saj so raziskovalci doslej samo sumili na to povezavo, s to raziskavo pa je bila prisotnost virusa Zika v možganih ploda potrjena.

"Sumi o povezavi med okužbo z virusom Zika v nosečnosti in prirojenimi okvarami živčevja so se do tega trenutka množili, a neposredna vzročna povezava ni bila konkretno dokazana," so zapisali v UKC Ljubljana. Slovenski znanstveniki so virus nedavno odkrili v plodovnici dveh novorojenčkov z mikrocefalijo. To je nakazalo na možnost okužbe ploda med nosečnostjo. V poročilu, objavljenem na spletni strani revije New England Journal of Medicine, pa je slovenska skupina raziskovalcev prvič doslej predstavila bolezenske spremembe v možganih ploda, ki so povezane z vertikalnim prenosom (to je z matere na plod) virusa Zika.

Virus Zika med ljudmi prenašajo pretežno v dnevnem času aktivni komarji iz rodu Aedes. Več kot 80 odstotkov primerov okužbe poteka brez simptomov, v ostalih primerih gre za razmeroma kratkotrajno vročinsko bolezen. V letu 2014 se je virus razširil na območje južne in srednje Amerike in povzročil drastične epidemije. O izbruhu virusa Zike v tem delu sveta pa je svetovna javnost izvedela konec minulega leta.

Prikaz virusnih delcev in velikega virusnega bremena v vzorcih možganskega tkiva, odsotnost drugih možnih povzročiteljev in sekvenciranje celotne virusne RNK, so doslej najprepričljivejši dokazi, da so prirojene okvare osrednjega živčevja, povezane z okužbo z virusom Zika v nosečnosti, posledica razmnoževanja virusa v možganih ploda.

Raziskavo je vodila Tatjana Avšič Županc, ključni sodelavci pa so bili: Jernej Mlakar, Miša Korva, Nataša Tul, Mara Popović, Mateja Poljšak Prijatelj, Jerica Mraz, Marko Kolenc, Katarina Resman Rus, Tina Vesnaver Vipotnik, Vesna Fabjan Vodušek, Alenka Vizjak, Jože Pižem in Miroslav Petrovec.

New England Journal of Medicine je najstarejša in obenem tudi najuglednejša medicinska revija na svetu. Od leta 1812 niza prelomne objave medicinskih raziskav od področja anestezije v 19. stoletju, prek področij levkemije, kolonoskopije in AIDSa v dvajsetem stoletju ter v zadnjih letih. 

Vodja urada WHO: Slovenska raziskava kamenček v mozaiku dokazovanja povezave med Ziko in mikrocefalijo

"Slovenska raziskava predstavlja izjemno pomemben kamenček v mozaiku dokazovanja, da virus Zika res lahko povzroči mikrocefalijo," je v odzivu na dosežek slovenskih raziskovalcev, ki so prvi dokazali povezavo med Ziko in možgansko okvaro ploda, povedal vodja urada Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) v Sloveniji Marijan Ivanuša.

"Kar smo doslej sumili, je zdaj dokončno potrjeno ali pa vsaj imamo močan argument, da smo razmišljali v pravo smer," je dejal. Dodal je, da to pomeni, naj se nosečnice še posebej pazijo.

Pojasnil je, da je WHO sicer že povedala, da obstaja zelo utemeljen sum o povezavi med virusom Zika in mikrocefalijo, a jo je izjemno težko potrditi.

Nosečnice
Nosečnice FOTO: AP

Pri ukrepanju proti virusu pa študija raziskovalcev Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani in Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana po mnenju Ivanuše ne pomeni nekaj dramatično novega, ker za virus Zika ni zdravila niti cepiva in razen zaščite pred komarji trenutno ni moč priporočati nič drugega.

"Težava je, da je nemogoče izdati priporočilo milijonom žensk na območjih, kjer je Zika trenutno najbolj prisotna, naj ne zanosijo. Pomembno pa je, da se ženske na teh območjih pazijo komarjev in se zaščitijo pred piki, zdravstveni delavci pa te nosečnice natančno spremljajo, ali se plod normalno razvija."

Kar zadeva potovanja v te kraje, po besedah vodje pisarne WHO v Sloveniji tako kot doslej velja zaščita za vse popotnike tako z obleko kot tudi z repelenti.

Ivanuša je še dejal, da na podlagi članka o dosežku slovenskih raziskovalcev s sedeža organizacije v Ženevi še niso dobili dodatnih informacij in odgovorov ali priporočil. Ivanuša tudi ocenjuje, da dramatično novih priporočil niti ne bo, ker ni ne zdravil ne cepiva.

Povedal je še, da je že dobil tudi odzive iz tujine. "Dosežek raziskovalcev je res velik," je poudaril.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (156)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ecnarf
12. 02. 2016 13.42
Kaj če bi pri nas že vendar začeli medicinci delat in ne samo govorit in se hvalit ,povsod samo pogovarjanje in naladanje ,če bi delal ne bi bilo čakalnih vrst, pa delat začet ko se začne ordinacijski čas, pa bog ne daj da bi pomalicali v pol ure _eno uro ali še več rabijo.
Dinho8O
12. 02. 2016 09.06
Torej kaj je poanta clanka? Da so nasi znanstveniki to odkrili prvi ali da virus zika povzroca okvaro mozganov?
mikumi
12. 02. 2016 08.16
+2
Menda veste da je ta virus patentiran in da si patent lasti fundacija rockf*ler
batom@pinkponk.com
11. 02. 2016 21.52
+4
Govorijo o zdravih mozganih, ki jih imajo pred sabo na mizi. Zdravje pa tako.
Fredy Meserati
11. 02. 2016 21.26
+24
Največja ironija je, da so mladi znanstveniki pripravljeni raziskovati v Sloveniji za manj kot 1000 evrov neto, če imajo le možnosti raziskovati... Mi pa talamo po 400.000 dodatkov (recimo Tajnikar na EF) ljudem, ki nič ne znajo... Le te pa grozijo, da v primeru manjših dodatkov ne bodo več opravljali svojega dela...
DeBill
11. 02. 2016 21.46
+5
ali pa pol miliona v 10h letin neki kokoši, doktorici natepavanja nebuloz in zapravljanja denarja recimo
drugnben
11. 02. 2016 21.06
-25
Ko pomislim da so umorili otroka le nekaj tednov pred rojstvom in raje nevem na kakšen način to naredijo me je groza. Mislim da je vse odpovedalo na celi črti in tako grde novice že dolgo ni bilo na 24 ur.
DeBill
11. 02. 2016 21.47
+7
recimo da je imel tako poškodovane možgane, da je bilo preživetje ploda kaj malo možnosti, če pa bi že preživel bi umrl kot otrok v največ drugem letu, pri tem pa ne bi nikoli dosegel kognitivnih zmožnosti kakšnega psa ali mačke. Neke vrste rastlina.
Uporabnik419925
11. 02. 2016 21.51
+13
indal
11. 02. 2016 21.03
+26
Strah zavira napredek!…zato nonstop vzbujajo strah… Leta 2000 Mileniski hrošč…2001 Antrax…2002 Virus zahodnega Nila…2003 Orožje za masovno uničenje…2004 SARS…2005 Ptičja gripa…2006 E.Coli…2007 Cepiva…2008 Ekonomska kriza…2009 Prašičja gripa…2010 Izliv nafte v mehiški zaliv…2011 Fukushima…2012 Konec sveta…2013 Severna koreja…2014 Ebola,…2015 ISIS…2016 Zika Ugasni Tv in prižgi glavo!!
DeBill
11. 02. 2016 21.50
+1
ti si jo že davno ugasnil, nekateri ločimo med bučami in realnostjo. Recimo da je bil milenium bug čisto IT zadeva ki se je porihtala bp, ostalo do izlitja nafte so bile bučke, potem se je zgodila fukušima, pa ebola in zika, ostalo pa spet bučke.
jakec1575
11. 02. 2016 21.02
+8
Ker so to ugotovili slovenski znastveniki, je to le kamenček v mozaiku. Kaksno sprenevedanje. Seveda, težko je priznati, da države, ki 100000krat več vržejo v znanost in imejo neprimerno boljšo opremo niso prišli do teh rezultatov. Rezultata samo kaže, da za dobro znanost rabiš dobro idejo in sikrico ter malo sreče in ne velikih proračunov.
Jožajoža
11. 02. 2016 20.41
+6
veste, kak so oča včasih rekli. sine, če ti šola ne bo šla, boš avtoprevoznik ali gostilničar. če še pa za to ne boš dober, boš pa dober za policaja.
Pericapereracirep
11. 02. 2016 20.50
+4
Uporabnik113189
11. 02. 2016 20.36
+12
Če seštevamo dejstva, ki jih do sedaj poznamo, potem bi si upal zamisliti naslednjo teorijo. Dokazov za to, da virus Zika tisti, ki je sam po sebi razlog za nastanek microcefalije še vedno ni. Je samo dokazana njegova prisotnost z vso znanstveno matematiko v prilogi. Dejstvo je, da je umetno razvit in da se je uporabljal v laboratorijih dolga leta od daljnega 1945. Njegova uporabna vrednost bi bila na primer da bi bil kot tovorni konj, ki bi menjaval določene gene v smislu gensko spremenjenih organizmov ( po naročilu)..Najverjetneje obstajajo tudi drugi razviti virusi za to delo ( ki ji še ne poznamo), je pa očitno ta "zbežal" in začel tovoriti tovore, ki jih ni nihče naročil, ampak si jih je nesnaga omislil kar sam. Teorijo podpira dejstvo, da Zika sam po sebi ni nevaren človeku, bolniki imajo precej nedolžno epizodo ki hitro mineva, kar ga uvrsti kot resnega kandidata za poskuse. Ne bi se spuščal v teorije zarot, svet znanosti se na te ne ozira, išče pač nek svoj cilj. Za to so naši predniki že našli pregovor, človek obrača, narava (bog) obrne. Virus se je razširil, nazaj v epruveto ga ne stlači nihče več. V kaj bo še mutiral in koga bo tovoril bo povedala narava sama..
Apostol1
11. 02. 2016 20.28
+13
Namesto da bi jih v k komentarjih primerno pohvalili, kot naprimer naše športnike saj so primerljivi z njimi pa berem več ali manj komentarje ljudi ,ki bi jim prisodil da so bili tudi sami okuženi z virusom zika in to gigantskih proporcij.
Sunshine73
11. 02. 2016 19.57
+23
Taksni so mozgani nasih posrancev eto zivi primer ...
hotchilipoper
11. 02. 2016 20.02
+6
nightangel
11. 02. 2016 21.50
+0
To pomeni,da je bil virus Zika že pred pedesetimi leti in več prisoten v Sloveniji. Se pa čudim,kako je ta virus prizadel samo politike.
ho?emVšolo
11. 02. 2016 19.43
-2
10x nižji IQ
RoccoS
11. 02. 2016 19.54
-8
Če so sposobni za fizično delo, je vredu
Jožajoža
11. 02. 2016 19.42
+2
torej sem jaz zbolel za ziko. škoda, da sem šele sedaj to izvedel. torej sem bolan, ne pa nor. lp joža
ho?emVšolo
11. 02. 2016 19.43
-1
Jožajoža
11. 02. 2016 20.08
+5
sem hodil v naše šole.tako,da sem za silo pismen. za javnega uslužbenca sem dober. več ti ne povem, kje delam, ker sedaj štrajkamo.
aviktora
11. 02. 2016 18.34
-5
Sam Bog ve, če je to res.
johanca123
11. 02. 2016 18.10
-26
Ne razumem zakaj je treba okol tega tolk samohvale, saj so plačani zato! Pa še dodatke na pripravljenost imajo!
heello
11. 02. 2016 18.37
+20
johanca123
11. 02. 2016 18.59
-23
Ne razumem zakaj se je treba tolk hvalt, če si za nekaj plačan da delaš (in to dobro)
ho?emVšolo
11. 02. 2016 17.01
+27
malo je manjkalo, da bi delo Brazilije prinesla v Slovenijo... koliko bi bilo potrebno pomoči takemu otroku. Čestitke za pogum mamici in da je dala nerojenca v raziskave.
Jožajoža
11. 02. 2016 16.33
+19
mislim, da smo slovenci že dolgo okuženi s tem virusom. imamo male glave in kratko pamet.
ho?emVšolo
11. 02. 2016 17.01
+9
johanca123
11. 02. 2016 18.09
-1
deltex
11. 02. 2016 16.05
+29
Lepo je v tujih uglednih strokovnih časopisih brati o dosežkih naših znanstvenikov. Celemu svetu so tako pomagali. Nisem strokovnjak, kot nekateri komentatorji, ki mislijo, da se na vse spoznajo, zato seveda povsem verjamem ugotovitvam, navsezadnje jim tudi tuji zdravniki.
Neža001
11. 02. 2016 17.52
+5
Ramzess
11. 02. 2016 15.48
-13
Samo v možganih, in to naj bi bil dokaz, ... če bi ga našli v srcu pa trdili, da kriv za srčne infarkte. Komu v korist dokazujejo take zadeve, na tak način.
deltex
11. 02. 2016 16.06
+6
Vse preberi, pa boš videl, zakaj je pomembno, da samo v možganih.