Slovenski raziskovalci Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani in Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana so prvi na svetu dokazali, da okužba z virusom Zika med nosečnostjo povzroča možganske okvare ploda.
Gre za izjemen dosežek in eno najpomembnejših odkritij, za katero so si zadnje mesece prizadevali ugledni inštituti po vsem svetu. Do zdaj namreč morebitna povezava med okužbo z virusom Zika, ki ga prenašajo komarji, in poškodbami možganov ploda ni bila dokazana. Slovenski raziskovalci so tako prvi, ki so to dokazali.
Nosečnica se je z virusom okužila v Braziliji
Raziskava temelji na primeru prej zdrave 25-letne Evropejke, ki je od decembra 2013 živela in delala kot prostovoljka v Natalu, na severozhodu Brazilije. Zanosila je konec februarja 2015. V 13. tednu nosečnosti se je pri njej pojavila visoka vročina, ki so jo spremljale bolečine v mišicah in srbečica z izpuščajem, ki je verjetno posledica okužbe z virusom.
Nosečnica je prišla na UKC Ljubljana sredi oktobra 2015 zaradi suma o nepravilnem razvoju zarodka.
"Ultrazvočna preiskava je nepravilnosti ploda prvič prikazala v 29. tednu nosečnosti, v 32. tednu pa smo z ultrazvokom ugotovili zastoj rasti ploda, mikrocefalijo in kalcinacije (poapnitve) v možganih," so ugotovili znanstveniki. Mati je zato zaprosila za prekinitev nosečnosti, ki sta jo potrdili Etična komisija in Komisija za prekinitve nosečnosti.
Po prekinitvi nosečnosti so znanstveniki opravili avtopsijo ploda, ki je potrdila hude strukturne okvare možganov – zelo majhni možgani, skoraj popolna odsotnost možganskih vijug, hidrocefalus, kalcinacije. Sum je dodatno potrdil mikroskopski pregled možganskega tkiva, ki je pokazal spremembe, ki so značilne za virusno okužbo. Elektronska mikroskopija je v vzorcih možganskega tkiva prikazala virusom podobne delce in delce z značilnostmi flavivirusnih replikacijskih kompleksov, kar nakazuje razmnoževanje virusa v možganih, so zapisali v poročilu.
Virus Zika je bil edini prisoten povzročitelj mikrocefalije, ki so ga odkrili v tkivu, čeprav so vzorce testirali tudi na druge viruse in možne povzročitelje.
Okužbo odkrili še preden se je svetovna javnost začela ukvarjati z virusom Zika
To odkritje ni plod trimesečnega dela, to je plod dolgoletnega dela, so na novinarski konferenci poudarili znanstveniki. "Vse naše nosečnice imajo predvidenih več ultrazvočnih pregledov, ki se iz leta v leto izboljšujejo. Odkrivanje razvojnih nepravilnosti je tako vsako leto boljše," je dejala Nataša Tul Mandić iz UKC Ljubljana.
"Pri nosečnosti, ki je k nam prišla oktobra, smo odkrili nepravilen razvoj ploda in plodovnice. Glede na klinično sliko, nam je prišlo na misel, da bi lahko šlo za okužbo," je pojasnila Tulova. To se je sicer dogajalo v času, ko se o virusu Zika še ni toliko govorilo.
Nosečnica se je odločila, da je takšna nosečnost preveč travmatična za njo, zato se je odločila za prekinitev. Mati se je strinjala, da opravijo preiskave na plodu in ga uporabijo za nadaljnjo raziskavo, vendar pa je želela, da nejena identiteta ostane skrita.
Pri obdukciji so ugotovili mikrocefalijo, torej premajhno glavo, je dejala Mara Popović iz Inštituta za patologijo.
Virus so dokazovali z različnimi metodami, je dejala vodja raziskovalne skupine Tatjana Avšič Županc. Virus so našli le v možganskem tkivu ploda. Preverjali so možnost okužbe s številnimi drugimi virusi, ki se pojavljajo na tem območju, da bi jih tako izključili. Drugih povzročiteljev, razen virusa Zika, niso odkrili.
Delci virusov so se nahajali v možganskih nevronih, živčnih celicah. Tam virus ustvari svoje bivalno okolje, kjer se lahko neomejeno razmnožuje, s tem pa poškoduje tudi drugo možgansko tkivo, je pojasnila vodja raziskovalne ekipe.
Pri vseh virozah, ki okvarijo plod, je tipično, da plod okvarijo v zgodnjem času nosečnosti. A te se pokažejo šele kasneje, je pojasnila Tul Mandić. Pri vseh teh okužbah pa velja: zgodnejša kot je okužba, večjo škodo lahko povzroči, dodaja.
Avšič Županc je dejala, da več skupin na svetu raziskuje povezavo med virusom in poškodbo možganov, a verjetno je – poleg znanja in izkušenj – k temu, da so ravno slovenski znanstveniki prvi dokazali povezavo, botrovala tudi sreča.
Izsledke prva objavila ugledna znanstvena revija
Izsledke so objavili v strokovnI znanstvenI revij New England Journal of Medicine. Prispevek je prelomen, saj so raziskovalci doslej samo sumili na to povezavo, s to raziskavo pa je bila prisotnost virusa Zika v možganih ploda potrjena.
"Sumi o povezavi med okužbo z virusom Zika v nosečnosti in prirojenimi okvarami živčevja so se do tega trenutka množili, a neposredna vzročna povezava ni bila konkretno dokazana," so zapisali v UKC Ljubljana. Slovenski znanstveniki so virus nedavno odkrili v plodovnici dveh novorojenčkov z mikrocefalijo. To je nakazalo na možnost okužbe ploda med nosečnostjo. V poročilu, objavljenem na spletni strani revije New England Journal of Medicine, pa je slovenska skupina raziskovalcev prvič doslej predstavila bolezenske spremembe v možganih ploda, ki so povezane z vertikalnim prenosom (to je z matere na plod) virusa Zika.
Prikaz virusnih delcev in velikega virusnega bremena v vzorcih možganskega tkiva, odsotnost drugih možnih povzročiteljev in sekvenciranje celotne virusne RNK, so doslej najprepričljivejši dokazi, da so prirojene okvare osrednjega živčevja, povezane z okužbo z virusom Zika v nosečnosti, posledica razmnoževanja virusa v možganih ploda.
Raziskavo je vodila Tatjana Avšič Županc, ključni sodelavci pa so bili: Jernej Mlakar, Miša Korva, Nataša Tul, Mara Popović, Mateja Poljšak Prijatelj, Jerica Mraz, Marko Kolenc, Katarina Resman Rus, Tina Vesnaver Vipotnik, Vesna Fabjan Vodušek, Alenka Vizjak, Jože Pižem in Miroslav Petrovec.
New England Journal of Medicine je najstarejša in obenem tudi najuglednejša medicinska revija na svetu. Od leta 1812 niza prelomne objave medicinskih raziskav od področja anestezije v 19. stoletju, prek področij levkemije, kolonoskopije in AIDSa v dvajsetem stoletju ter v zadnjih letih.
Vodja urada WHO: Slovenska raziskava kamenček v mozaiku dokazovanja povezave med Ziko in mikrocefalijo
"Slovenska raziskava predstavlja izjemno pomemben kamenček v mozaiku dokazovanja, da virus Zika res lahko povzroči mikrocefalijo," je v odzivu na dosežek slovenskih raziskovalcev, ki so prvi dokazali povezavo med Ziko in možgansko okvaro ploda, povedal vodja urada Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) v Sloveniji Marijan Ivanuša.
"Kar smo doslej sumili, je zdaj dokončno potrjeno ali pa vsaj imamo močan argument, da smo razmišljali v pravo smer," je dejal. Dodal je, da to pomeni, naj se nosečnice še posebej pazijo.
Pojasnil je, da je WHO sicer že povedala, da obstaja zelo utemeljen sum o povezavi med virusom Zika in mikrocefalijo, a jo je izjemno težko potrditi.
Pri ukrepanju proti virusu pa študija raziskovalcev Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani in Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana po mnenju Ivanuše ne pomeni nekaj dramatično novega, ker za virus Zika ni zdravila niti cepiva in razen zaščite pred komarji trenutno ni moč priporočati nič drugega.
"Težava je, da je nemogoče izdati priporočilo milijonom žensk na območjih, kjer je Zika trenutno najbolj prisotna, naj ne zanosijo. Pomembno pa je, da se ženske na teh območjih pazijo komarjev in se zaščitijo pred piki, zdravstveni delavci pa te nosečnice natančno spremljajo, ali se plod normalno razvija."
Kar zadeva potovanja v te kraje, po besedah vodje pisarne WHO v Sloveniji tako kot doslej velja zaščita za vse popotnike tako z obleko kot tudi z repelenti.
Ivanuša je še dejal, da na podlagi članka o dosežku slovenskih raziskovalcev s sedeža organizacije v Ženevi še niso dobili dodatnih informacij in odgovorov ali priporočil. Ivanuša tudi ocenjuje, da dramatično novih priporočil niti ne bo, ker ni ne zdravil ne cepiva.
Povedal je še, da je že dobil tudi odzive iz tujine. "Dosežek raziskovalcev je res velik," je poudaril.
KOMENTARJI (156)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.