Znanstveniki so že večkrat dokazovali pozitivne učinke acetilsalicilne kisline v borbi proti raku. Britanski znanstveniki pod vodstvom profesorja z oxfordske univerze Petrom Rothwellom so to znova potrdili. Ugotovili so namreč, da dnevno jemanje manjše količine acetilsalicilne kisline ali aspirina v obdobju od treh do petih let zmanjša možnost obolenja z rakom za 19 odstotkov, po petih ali več letih jemanja pa se možnosti zmanjšajo za kar 30 odstotkov, poroča Telegraph. Raziskava je še pokazala, da jemanje 75-miligramskega odmerka po 60. letu prav tako učinkuje, kot če se ga jemlje že prej.
Acetilsalicilna kislina se še posebej izkaže v primerih raka na debelem črevesu in požiralniku, kar je bilo znano že prej, je dejal vodja raziskave, vendar pa so učinkovanje dokazovali šele po 10 letih jemanja. V tokratni raziskavi pa so ugotovili, da ima terapija pozitivne učinke tudi na krajši rok, že po dveh, treh letih. Aspirin, kot ugotovljeno v raziskavi, preprečuje tudi nadaljnje širjenje raka, zato bi ga lahko predpisovali kot dodatno terapijo pri rakavih obolenjih, je še prepričan Rothwell.
Nasprotniki jemanja aspirinov pa opozarjajo predvsem na možnost razjedanja in posledično krvavenja želodca, kar je lahko tudi smrtno. Vendar pa Rothwell poudarja, da pri raziskavi niso zaznali povečanega tveganja za usodno krvavenje. Vsekakor pa kardiolog londonske bolnišnice St. George Kausik Ray opozarja, da študija ni navodilo ljudem, naj jemljejo aspirin. ''Potrebujemo dodatne raziskave in rezultate, prav tako pa je treba zadevo obravnavati na individualni ravni. Ugotoviti je treba, ali je posameznik sploh primeren za takšno terapijo,'' je poudaril Ray.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.