Študija univerze v Loughboroughu je pokazala, da so tisti vozniki, ki so spili le četrt decilitra vode na uro, naredili dvakrat več napak med vožnjo kot tisti, ki so bili primerno hidrirani. Hkrati je test vožnje pokazal, da so bili glede napak na ravni tistih, ki so pili alkohol, a so ga spili toliko, da (še) niso presegli dovoljene meje.
Zato strokovnjaki opozarjajo, da ima že blaga dehidracija negativen učinek na delovanje naših mentalnih funkcij. Moti namreč našo koncentracijo in zmanjšuje našo sposobnost zaznavanja nihanja v razpoloženju, za časnik The Daily Telegraph pojasnjuje eden od strokovnjakov.
Prva študija, ki dokazuje močno povezavo med dehidracijo in vozniškimi sposobnostmi, je bila objavljena v aprilski izdaji strokovne revije Psihologija in vedenje.
Teste je vodil strokovnjak Ron Maughan, v testiranju pa so sodelovali moški, ki so se dva dni preizkušali v vožnji na simulatorju. Prvi dan so vsi vozniki vsako uro spili 200 mililitrov vode, drugi dan pa le 25 mililitrov vode na uro.
Prvi dan so vozniki v povprečju naredili 47 napak, medtem ko se je število napak drugi dan povzpelo na 101. "Zavemo se resnosti, kaj pomeni, če pijan sedeš za volan, nihče pa ne pomisli, da imajo tudi drugi dejavniki močan učinek na našo zbranost. Eden teh je dehidracija," pravi Maughan.
Te ugotovitve so zaskrbljujoče, saj se začenja toplejši del leta, ko se pogosto več ur vozimo v razgretem vozilu. Zato je nujno, da poskrbimo za zadosten vnos vode in s tem primerno hidracijo telesa, na pa, da zaradi zmanjšanja števila postankov ukinjamo pitje tekočine.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.