Edward Snowden, ki mu ZDA želijo soditi zaradi izdaje informacij o sledenju elektronskim komunikacijam, nekje v Rusiji čaka na svojo nadaljnjo usodo.
Kot kaže, pa bi lahko čakal kar dolgo. Iz Ekvadorja, v katerem je zaprosil za azil, so dali vedeti, da bo postopek trajal dolgo, najverjetneje več mesecev. Združene države so pozvali, naj utemeljijo svojo zahtevo za izročitev.
Na končno odločitev bodo najverjetneje vplivali tudi pritiski velike države na severu. Ameriški senator Robert Menendez je tako Ekvadorju zagrozil, da bi lahko odpravili prednostni dostop za njihove proizvode na ameriški trg.
Snowden je v nedeljo iz Hongkonga, kamor se je zatekel po objavi dokumentov, prispel v Moskvo, od koder naj bi poletel v državo, ki mu bo ponudila azil.
Nervoza v ZDA se sicer medtem stopnjuje. Po novem naj bi Američane skrbelo, ali ni morda Snowden s strežnikov skopiral tudi ameriških načrtov za delovanje v primeru atomske vojne, ki so bili ravno pred kratkim spremenjeni.
Ker jim Snowdna ne uspe vrniti v ZDA, pa se je ameriški predsednik Barack Obama očitno odločil, da bo nekoliko "zmanjšal" problem.
Povedal je, da se ZDA z Rusijo, Ekvadorjem ali kakšno drugo državo, ki bi Snowdnu utegnila ponuditi zatočišče, ne bodo pogajale. "V normalnih odnosih po čem takšnem niti ne bi smelo biti potrebe," je dejal Obama in pribil, da za "29-letnim "hekerčkom" tudi ne bo pošiljal nobenih letal.
Kje natančno trenutno je Snowden, sicer ni znano. Ker so mu – kot ubežniku pred zakonom – ameriške oblasti preklicale potni list, naj bi obtičal v tranzitni coni moskovskega letališča, a ga tam v resnici ni videl nihče.
Številni tudi dvomijo, da bi ruska obveščevalna služna človeku, ki po svetu prenaša neznano količino ameriških skrivnosti, pustila korakati po Moskvi, ne da bi izkoristila priložnost za "temeljit" pogovor.
Navsezadnje Snowden s seboj nosi štiri računalnike, več zunanjih diskov in USB-ključkov. .
Med ZDA in državami, kjer bi se Snowden utegnil ustaviti, poteka prava diplomatska vojna, med Snowdnom in ZDA pa za zdaj stojita vsaj dve prepreki.
Prva je pravna, Rusija in ZDA nimajo sklenjenega sporazuma o izročevanju, druga pa je stališče Putina, ki je že dal vedeti, da Snowdna ne bodo predali.
In zakaj ga niso izročili že Kitajci, ko je bil v Hongkongu? Po najnovejših podatkih mu je dovolj časa za pobeg dala birokratska napaka. Zapletlo se je pri njegovem srednjem imenu. Američani so v zahtevo za izročitev namesto Edward Joseph Snowden napisali Edward James Snowden, zato so v Hongkongu zahtevali pojasnilo. In v vmesnem času je trenutno najbolj iskani ubežnik že zapustil državo.
KOMENTARJI (95)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.