Kot v današnji izdaji piše nemški časnik Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), bo Slovenija sama pokrila kapitalske potrebe osmih bank v višini 4,8 milijarde evrov. Program pomoči v okviru evropskega kriznega mehanizma (ESM), ki je veljal za verjeten, tako do nadaljnjega ni potreben, piše časnik. Na kapitalskih trgih so izide stresnih testov sprejeli z olajšanjem, dodaja in izpostavlja, da se je zahtevana donosnost na desetletne obveznice padla na najnižjo raven v zadnjih devetih mesecih.
Gospodarski urednik pri časniku The Times Ian King je v komentarju na spletni strani danes zapisal, da so v evroobmočju vsi živčno pričakovali izide testov, ti pa so nato prinesli olajšanje. Možnost, da bi morala Ljubljana seči v reševalni sklad Unije, je pomenila grožnjo, da bi "spet podžgala krizo evroobmočja".
Le Figaro: Slovenijo čaka reševanje težke dediščine komunistične preteklosti
Da se je Slovenija izognila reševanju bank s pomočjo Evrope ali Mednarodnega denarnega sklada (IMF), je na spletu pisal tudi francoski Le Figaro, za katerega naj bi premierka Alenka Bratušek podobno zatrdila že med nedavnim obiskom v Franciji.
Časnik kot prihodnje izzive za državo navede sprejetje zakona o prestrukturiranju dolgov močno zadolženih podjetij in privatizacijo bank in podjetij, ki so ostali javni. "Težka dediščina komunistične preteklosti iz nekdanje Jugoslavije," dodaja.
Rešitev "za las"
Da se je Slovenija rešila za las, je na spletu pisal tudi italijanski Il sole 24 ore. Če bi kapitalske potrebe bank presegle pet milijard evrov, bi morala slovenska vlada zaprositi za pomoč, je ocenil Carlos Ortiz, ekonomist pri londonski izpostavi banke Unicredit.
Evropa si je oddahnila
Tako pa je agencija Reuters komentirala objavo rezultatov stresnih testov. Celotna Evropska unija si je oddahnila, saj so številke pokazale, da bo Slovenija lahko sama sanirala nastalo bančno luknjo. Nov paket pomoči, ne glede na to, kako majhen bi bil, bi vrgel novo senco dvoma na trditve Unije, da je dolžniška kriza odvrnjena, še poroča Reuters.
"Tudi če se lahko Slovenija zdaj izogne katastrofi, pa se še vedno spopada s podaljšano krizo gospodarstva, ki se je po letu 2008 skrčilo za 11 odstotkov," opozarja Reuters in dodaja, da bo reševanje bank "pomenilo nove valove šoka za gospodarstvo, ob tem, da je brezposelnost že zdaj višja od 12 odstotkov".
Angleži ostajajo skeptični
Po drugi strani pa je britanski The Guardian v četrtek zvečer na spletni strani pisal, da kljub zagotovilom slovenskih oblasti, da bo država lahko sama pokrila kapitalske potrebe bank, možnost pomoči EU ostaja. Po navedbah analitikov namreč omejene denarne zaloge in težave s pridobivanjem virov iz zasebnega sektorja sredi hude recesije pomenijo, da je reševanje s strani EU še vedno verjetno.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.