Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana bo prispel na obisk v Skopje.
V makedonski prestolnici se bo z najvišjimi državnimi predstavniki pogovarjal o krizi v državi, ki je izbruhnila ob spopadih med albanskimi skrajneži in makedonskimi silami na meji med Makedonijo in ZRJ ter na območju Tetova na severozahodu države.
Solana naj bi sogovornikom izrazil podporo EU pri reševanju spora, obenem pa naj bi govorili tudi o možnostih konkretne pomoči pri izboljšanju varnostnih razmer v državi.
Predstavniki mednarodnih mirovnih enot na Kosovu (KFOR) so danes v Prištini poudarili, da KFOR ne bo sodeloval v nobeni operaciji izven mirovne misije na Kosovu, prav tako mednarodne sile ne nameravajo sodelovati v nobeni skupni operaciji z makedonskimi enotami na makedonskem ozemlju. Na sedežu KFOR so danes potrdili le, da so dobili vojaki, ki so v Makedoniji del logistične podpore, navodilo, da lahko v primeru samoobrambe streljajo z lahkim pehotnim orožjem.
Ruski predsednik Vladimir Putin pa je danes na seji ruske vlade v Moskvi ocenil, da položaj v Makedoniji ni več pod nadzorom. "Najprej so dovolili, da so se albanski skrajneži oborožili, sedaj pa nihče več ne ve, kako naj ravnajo z njimi. Položaj ni več pod nadzorom," je dejal Putin. Ruski zunanji minister Igor Ivanov pa je v nedeljo v okviru svoje balkanske turneje že prispel v Beograd. Namen njegovega obiska v ZR Jugoslaviji, Makedoniji in Albaniji je uskladitev stališč glede krize s partnerji v Evropi in ZDA.
Nemški obrambni minister Rudolf Scharping pa je danes za nemški radio izjavil, da je "tveganje za nemške vojake, ki so nameščeni v Makedoniji, takšne vrste, da ga je mogoče nadzorovati". Zatrdil je, da zaenkrat še ni nobenih načrtov za umik nemških vojakov iz Makedonije.
Nemški poslanec v Evropskem parlamentu Elmar Brok pa je glede trenutnih razmer v Makedoniji danes v pogovoru za nemški radio zahteval vojaško posredovanje proti albanski Osvobodilni narodni vojski. Brez hitrega posredovanja proti albanski podtalni vojaški organizaciji se konflikt na Balkanu lahko razširi. Vojaška akcija je potrebna kot preventiva, je izjavil Brok.
Na ulicah Tetova, kjer so se ta konec tedna nadaljevali siloviti spopadi med makedonsko vojsko in albanskimi skrajneži, so ponoči spoštovali policijsko uro, ki so jo uvedle makedonske oblasti in velja od 19. do 6. ure. Ulice mesta so prazne, saj ljudje, če ni potrebno, ne zapuščajo domov.
Na ulicah Tetova je bilo v zadnjih dneh ranjenih 11 civilistov, eden pa je umrl. Podpredsednik srbske vlade Nebojša Čović pa se bo danes v Bujanovcu s posebnih predstavnikom zveze NATO Petrom Feithom pogovarjal o pripravah na začetek dialoga z albansko skupnostjo na območju.
Makedonska vojska pa je pred dvema dnevoma začela mobilizirati vojaške rezerviste. Vsi poslanci makedonskega parlamenta, tudi albanskih strank, so včeraj obsodili nasilje skrajnežev. Pred stavbo sobranja pa je kakšnih 2000 razjarjenih prebivalcev Tetova zahtevalo ostrejše ukrepe makedonskih oblasti in pozvalo k orožju.