
Raziskovalci na univerzi v Firencah so skupini otrok naložili res hudo kazen – popolno prepoved gledanja televizije in igranja računalniških iger. Pri kasnejših pregledih so ugotovili, da je njihova proizvodnja hormona melatonina narasla za 30 odstotkov.
Že več desetletij zdravniki opažajo, da dekleta vedno hitreje stopajo v obdobje pubertete. "Eden od razlogov bi lahko bila vedno višja povprečna teža otrok," razlaga Roberto Salti z univerze v Firencah in dodaja, da bi lahko drugi razlog bila zmanjšana proizvodnja zgoraj navedenega hormona. Mnoge raziskave na živalih so namreč pokazale, da igra nizka koncentracija tega hormona pomembno vlogo pri zgodnjem vstopanju v puberteto.
Salti in njegovi kolegi so pregledali 74 otrok starih od 6 do 12 let, ki redno vsak dan vsaj tri ure čepijo pred "škatlo". Teden dni pred raziskavo so jih prosili, naj v tem času še dalj časa spremljajo tv program.
V sedemdnevnem eksperimentu pa ti otroci niso smeli prižgati niti televizorja niti računalnika. Njihove starše so prosili, naj v tem času zmanjšajo uporabo umetne luči. Po enem tednu je koncentracija melatonina v povprečju narasla za 30 odstotkov, pri mlajših otrocih je bil učinek še večji.
Tudi ameriške študije so pokazale, da pretirano gledanje televizije pri otrocih znižuje mejo pubertete in tudi starost, pri katerih otroci vstopajo v svet spolnosti.
Že dalj časa je tudi znano, da imajo mladostniki, ki veliko časa preživijo pred televizijo ali igrajo računalniške igre, težave s telesno težo, kar je lahko tudi vzrok prezgodnje pubertete.