
Znanstveniki Mednarodne agencija za raziskovanje raka (IARC) ugotavljajo, da je bolezen med prebivalstvom, mlajšim od dvajset let, še vedno redka, vendar se je v zadnjih desetletjih pojavil nov zastrašujoč trend. »Delež raka pri otrocih se je v zadnjih tridesetih letih povečal za en procent na leto,« razlaga dr. Eva Steliarova-Foucher, epidemologinja pri IARC. Pri mladostnikih, starih med 15 in 19 let, pa se je delež povečal kar za 1.5 odstotka na leto. Hitre diagnoze, pravilno zdravljenje in boljša zdravila so v zadnjih petih letih v zahodni Evropi rešila življenja teh četrtin vseh bolnikov, pri vzhodnoevropskih otrocih pa beležijo 63 odstotni uspeh.
Zakaj takšen porast bolezni pri otrocih?
Strokovnjaki si naraščanje raka pri otrocih ne znajo razložiti. Predvidevajo, da v preteklosti zdravniki zaradi slabših postopkov diagnosticiranja bolezni niso takoj prepoznali.
Študija znanstvenikov temelji na registrih 63 držav, ki so vsebovali 113 tisoč primerov raka pri otrocih in 18 tisoč primerov raka pri mladostnikih. Ugotavljajo, da je pri otrocih najpogostejši možganski tumor in levkemija, mladostniki pa najpogosteje bolehajo za raznimi karcinomi in rakom na limfnih žlezah.