FIT 24UR

Strožji ukrepi zaradi atipične pljučnice

Toronto/Kuala Lumpur, 26. 04. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ministri za zdravstvo držav članic Združenja držav Jugovzhodne Azije (ASEAN), Kitajske, Japonske in Južne Koreje so sprejeli program o skupnih ukrepih za boj proti širjenju virusa atipične pljučnice. Uvedli bodo stroge sanitarne ukrepe, vključno z zdravniškim pregledom vseh potnikov na letališčih in pristaniščih.

Ministri azijskih držav in Kanade iščejo 'orožje' za boj z virusom atipične pljučnice (Foto: Reuters)
Ministri azijskih držav in Kanade iščejo 'orožje' za boj z virusom atipične pljučnice (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Ministri desetih držav članic ASEAN - Bruneja, Kambodže, Indonezije, Laosa, Malezije, Myanmara, Filipinov, Singapurja, Tajske in Vietnama - ter Kitajske, Japonske in Južne Koreje so sprejeli tudi sklep, da bodo morali vsi potniki, ki bodo kazali simptome podobne prehladu v desetdnevno karanteno.

Zdravstveni strokovnjaki Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki so prav tako navzoči na zasedanju v Džakarti, so med drugim poudarili, da virus, ki povzroča SARS, nenehno mutira, zato je zdravljenje dodatno oteženo. Glavna naloga je skušati omejiti bolezen, so še poudarili.

Kot je povedal malezijski predstavnik, je zasedanje v Džakarti namenjeno predvsem usklajevanju ukrepov na mejnih območjih, s čimer bi omejili širjenje SARS.

Cepiva proti atipični pljučnici lahko še leta ne bomo odkrili, opozarjajo strokovnjaki svetovne zdravstvene organizacije. Najboljša možnost za nadzor bolezni, ki je zahtevala skoraj 300 življenj, tako ostaja pravočasno odkritje in osamitev obolelih. Azijski zdravstveni ministri so zato pozvali k še strožjemu pregledovanju vseh potnikov.

Malezijski minister za zdravje Meng je opozoril: "Bolezen 21. stoletja ima lahko tudi drugačne posledice. Če se bo atipična pljučnica še naprej neovirano širila, bo imelo to ne samo lokalne, temveč tudi globalne ekonomske posledice."

Neka britanska raziskava, ki bo prihodnji teden objavljena v zdravniški znanstveni reviji, kaže, da je stopnja smrtnosti pri SARS višja, kot so sprva domnevali. Raziskava je pokazala, da je stopnja smrtnosti od 8- in 15-odstotna, medtem ko Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) ocenjuje, da se stopnja giblje med petimi in šestimi odstotki.

Odstopil kitajski minister za zdravstvo

Kitajski minister za zdravstno Zhang Wenkang je odstopil
Kitajski minister za zdravstno Zhang Wenkang je odstopil FOTO: Reuters

Zaradi epidemije SARS odstopil minister za zdravstvo Zhang Wenkang, ki ga bo nadomestil podpredsednik vlade Wu Yi. V četrtek je sicer Kitajska za boj proti SARS ustanovila nacionalni center za nadzor te bolezni, ki bo skrbel za izvajanje načrta za boj proti tej bolezni.

Nove okužbe in smrtni primeri

SARS je na Kitajskem medtem zahteval sedem novih žrtev, tako da je skupno število smrtnih žrtev v tej državi naraslo na 122. Kitajsko ministrstvo za zdravstvo je še sporočilo, da so zabeležili 154 novih primerov okužbe.

Kitajska bi lahko zaradi epidemije atipične pljučnice izgubila več milijard dolarjev prihodkov iz sicer cvetoče turistične dejavnosti. Kot ocenjujejo analitiki, se bo negativen vpliv epidemije v prihodnjih mesecih še poglobil, prihodki iz turizma pa se bodo po njihovih napovedih znižali za 40 odstotkov.

V Singapurju je medtem SARS zahteval še eno smrtno žrtev, tako da se je v tej državi število umrlih za to boleznijo povzpelo na 19. V Hongkongu pa je SARS zahteval doslej najmlajšo žrtev, 28-letnega fanta, ki pred tem ni imel zdravstvenih težav, s čimer je tamkajšnje število umrlih naraslo na 116.

V Kanadi na dobri poti, da premagajo bolezen

Kanada je v petek zagotovila, da je zajezila širjenje SARS v državi, čeprav od tam poročajo o 14 novih okuženih in dveh novih smrtnih žrtvah. Tako se je število umrlih zaradi SARS v Kanadi povzpelo na 18, okuženih pa na 341. Kljub pritiskom kanadskih oblasti WHO še naprej odsvetuje potovanja v Toronto, čeprav je Kanada nad tem ogorčena in je prosila WHO, naj odločitev prekliče. Kanadska vlada bo v torek zasedala v Torontu, da bi tudi s svojim zgledom pokazali, da je mesto varno.

Najhujše izgube so v turizmu

Poleg letalskih družb je najhujše izgube zaradi izbruha atipične pljučnice utrpel turizem. Hongkong tako dnevno obišče manj kot sedem tisoč ljudi, pred začetkom epidemije je bila ta številka petkrat višja. Turisti se izogibajo tudi Vietnama, kjer že dvanajst dni ni nihče zbolel. Čez en teden bodo tako bolezen lahko razglasili za premagano.

Cepivo morda že v "nekaj mesecih", a uporabno šele čez leta

Znanstveniki bi po napovedih visokega predstavnika Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Marka Salterja lahko že v "nekaj mesecih" odkrili cepivo proti virusu, ki povzroča akutni sindrom oteženega dihanja (SARS), vendar bodo potrebna še leta, preden bi to cepivo lahko uporabili na ljudeh. Kot je povedal Salter novinarjem ob robu srečanja zdravstvenih ministrov azijskih držav v Kuala Lumpurju v Maleziji, bi bilo lahko cepivo uporabno najhitreje v dveh do treh letih.