
Zdravniki v Singapuru so aprila 2003 analizirali solze 36 pacientov, pri katerih je obstajal sum, da so okuženi z virusom sarsa. Pri somih pacientih so kasneje potrdili verjetnost okužbe s sarsom, pri treh od teh osmih pa so virus sarsa našli tudi v solzah.

V članku za Britansko revijo o oftamologiji so zapisali, da njihova odkritja kažejo, da se virus sarsa prenaša tudi prek solz.
Na tisoče okuženih
Smrtonosni virus akutnega sindroma oteženega dihanja se je prvič pojavil v južnokitajski provinci Guangdong na koncu leta 2002. Leta 2003 je bilo s sarsom okuženo okoli 8000 ljudi v različnih državah po vsem svetu, umrlo pa jih je 774.
Do manjšega izbruha sarsa je prišlo tudi v začetku letošnjega leta. Mnogi znanstveniki verjamejo, da je sars virus, ki ne bo izginil oziroma ga ni mogoče izkoreniniti lahko pa ga omejimo ali pravočasno zdravimo ter tako rešimo okužene z njim. Zdravila, ki bi ozdravilo okužbo, še ni. Kombinirana zdravila, ki jih zdravniki uporabljajo, sicer pomagajo le nekaterim bolnikom, drugim ne.
Znanstveniki sedaj skušajo razviti test, ki bi zdravnikom omogočil diagnosticiranje okužbe s sarsom v čim zgodnejši fazi. Doktor Seng Če Loon in njegovi kolegi s Singapurske državne univerze verjamejo, da bi bila prav analiza solz lahko tista, ki bi v prihodnje zelo zgodaj potrdila morebitno okužbo s sarsom.
Sedanje raziskave namreč kažejo, da je virus sarsa v solznem kanalu prisoten le v zgodnji fazi okužbe, v prvih devetih ali desetih dneh. V solzah je drugače mogoče najti tudi znake virusa herpesa, hepatitisa in ošpic.