Minister za zdravje Dušan Keber je včeraj potrdil, da so v soboto na infekcijsko kliniko v Ljubljani sprejeli bolnico, ki se je dalj časa mudila v Vietnamu in kaže simptome skrivnostne pljučnice. 31-letna bolnica je ob sprejemu na kliniko potrebovala kisik in infuzijo, zdravniki so ji predpisali antibiotike, danes pa se počuti bolje, njena telesna temperatura je padla na malo nad 37 stopinj Celzija, njeno zdravstveno stanje pa je trenutno stabilno. Na infekcijski kliniki so že omejili gibanje vseh oseb, ki so v tesnem stiku s to bolnico, izvor obolenja pa še vedno iščejo na Mikrobiološkem inštitutu.
Direktorica Inštituta za varovanje zdravja Alenka Kraigher pa je o ukrepih slovenskih zdravstvenih oblasti za 24 ur povedala: »Na letališčih zahodne Evrope, kjer se izvajajo ti poostreni ukrepi, bi se izvedli tudi v primeru, da bi bili tam naši državljani. Vsekakor pa imamo za naše letališče oziroma za naše letalske posadke pripravljeno sporočilo oziroma navodilo, kako ravnajo v primeru, da se nahaja na letalu bolnik s kliničnimi znaki kot so opisani pri tej bolezni.«
Novi primeri pljučne bolezni
V Vietnamu se je število obolelih za skrivnostno pljučnico povzpelo na 48, po zadnjih podatkih je 5 oseb v življenjski nevarnosti. O prvem obolelem poročajo tudi s Filipinov. V Kanadi se je število obolelih povečalo na 10. Konec tedna so v Nemčiji sprejeli na zdravljenje nekega zdravnika iz Singapurja, njegovo ženo in taščo. Vse tri so izolirali na posebnem oddelku ene od frankfurtskih bolnišnic, njihovo stanje pa se je včeraj poslabšalo. 32-letni zboleli zdravnik je tako sprožil prvi alarm po Evropi, saj naj bi bil to znak, da se je bolezen že pojavila na stari celini. V Nemčiji imajo tri nove primere okužbe, po enega v Avstriji, Veliki Britaniji in Švici ter dva v Franciji. Izjemno nalezljiva bolezen, ki se je v zadnjem času pojavila že na treh celinah, je doslej terjala devet smrtnih žrtev.
Povzročitelja še niso identificirali
Nemški inštitut Robert Koch je že analiziral vzorce telesnih tekočin treh pacientov in drugih obolelih po svetu, pri čemer še vedno niso identificirali povzročitelja. Možnost okužbe z azijsko pljučnico naj bi bila po dosedanjih spoznanjih »izredno visoka«. Specialist za infekcijske bolezni iz Singapurja je imel v svoji domovini v začetku marca stik z dvema bolnikoma iz Hong Konga. Zatem je odpotoval v New York na strokovni kongres, med povratnim poletom v Singapur je dobil visoko vročino in bolečine, zato so ga v Frankfurtu, skupaj s sorodnicama, takoj odpeljali v izolirni oddelek univerzitetne klinike. 235 sopotnikov na letalo so začasno poslali v karanteno. Letalo singapurske družbe so pod policijskim nadzorom razkužili, preden je prazno odpeljalo proti Singapurju.
WHO: Svetovna zdravstvena grožnja
Svetovna zdravstvena organizacija WHO je »hud akutni sindrom dihalnih poti« označila kot svetovno grožnjo. »Ta sindrom je zdaj postal svetovna grožnja za zdravje,« je v Ženevi povedala generalna direktorica WHO Harlem Brundtland. Dodala je, da mora države sodelovati pri iskanju vzroka in ustavitvi širjenja bolezni.
Zdravstvene oblasti poudarjajo, da ni razloga za paniko, saj so žarišča bolezni dokaj omejena, poleg tega pa je za okužbo potreben tesen stik z obolelim. Prvi primeri skrivnostne pljučnice so se pojavili novembra v južnokitajski provinci Guangdong, kjer je za to boleznijo umrlo pet ljudi. Bolezen se je v zadnjem času pojavila že na treh celinah, doslej pa je terjala devet smrtnih žrtev.