
Gre za semikarbazid, kemikalijo, ki pri živalih povzroča raka, pri ljudeh ni bila testirana. A najdene vsebnosti so zanemarljive. "Vsebnosti so resnično zelo nizke; ali so sploh pod mejo zaznavanja ali pa znašajo nekaj mikrogramov na kilogram živila," pravi Maruša Adamič z Inštituta za varovanje zdravja.
Sporno kemikalijo so poleg otroške hrane našli tudi v ustekleničenih živilih, kot so sadni sokovi, majoneza, marmelada, sterilizirana zelenjava, kumarice, gorčica in razne omake. Naš zdravstveni inšpektorat je z vzorčenjem embalaže bolj sistematično začel lani. Program je planiran na podlagi priporočil Evropske unije, ki vsako leto izda seznam živil, izdelkov in snovi, ki naj se jih vzorči. "Rezultati analiziranih vzorcev so pokazali presežek težke kovine v dveh vzorcih papirnate embalaže, prepovedal se je promet s to embalažo, opozorili smo tudi proizvajalca, da zamenja dobavitelja. V letošnjem letu pa smo ugotovil preseženo eno izmed snovi v enem od pokrovčkov," pravi Nadja Dekleva z Zdravstvenega inšpektorata Republike Slovenije. V letošnjih vzorcih otroške hrane slabih rezultatov ni. Na vprašanje, če imamo varno vsaj otroško hrano, pa je Nadja Dekleva odgovorila, da imamo v bistvu hrano, ki ustreza predpisanim kriterijem.
Kljub temu, da je nevarnost za potrošnike izključena, Evropska agencija za živila in prehrano Evropski komisiji nalaga, naj čimprej sproži program, s katerim bodo proizvajalci zamenjali neustrezne pokrove, in sicer najprej pri otroški hrani. "Najprej niso vedeli odkod semikarbazid izhaja, pozneje pa se je ugotovilo, da je normalna posledica termične obdelave dovoljene snovi za izdelavo plastike, to se pravi azodikabonamizida, ki se uporablja za izdelavo tesnil," pravi Adamičeva.

Staršem zaradi odkrite kemikalije ni potrebno prenehati kupovati otroške hrane, ki je sicer po zagotovilih strokovnjakov odlično zaščitena pred bakterijami in drugimi nevarnimi sredstvi.