Ameriški znanstveniki so v stotih različnih živilih merili vsebnost antioksidantov, za katere velja, da preprečujejo poškodbe celic in razvoj raka ter pojav srčnih obolenj, nato pa rezultate primerjali z izsledki raziskav o prehranjevalnih navadah.
Pod drobnogled so vzeli sadje, zelenjavo, oreške, začimbe, olja in pijače in ugotovili, da je kava vsaj za ameriške porabnike največji izvor antioksidantov. “Američani dobijo s pitjem kave več antioksidantov kot z uživanjem druge hrane. Kavi se še približa ne nič,” je dejal Joe Vinson, znanstvenik z univerze v Pennsylvaniji, kjer so raziskavo izvedli. Na drugem mestu se je znašel črni čaj, temu pa sledijo banane, grah in koruza. Rezultati veljajo le za Združene države Amerike, medtem ko je za Evropejce glavni vir antioksidantov črno vino, za Azijce pa zeleni čaj.
Pitje kave naj bi močno zmanjšalo nevarnost obolenja za rakom jeter in debelega črevesa, prav tako naj bi kava ščitila proti vrsti sladkorne bolezni in tudi proti parkinsonovi bolezni, so že doslej ugotavljali znanstevniki. Obstaja pa tudi negativna plat, kava namreč zvišuje krvni pritisk in lahko povzroča želodčne težave. Vinson zato poudarja, da je treba opojno tekočino piti v omejenih količinah, ne več kot dve skodelici na dan.
Po kavi posega vedno več Američanov, že vsak drugi jo pije vsak dan. Vinson pa ob tem opozarja, da se sadju in zelenjavi kljub zanju neugodnim izsledkom raziskave ni dobro odpovedati, saj vsebujeta za zdravje nepogrešljive vitamine in minerale.