
Prototip cepiva je izdelalo kitajsko farmacevtsko podjetje Sinovac Biotech, preizkus pa poteka pod nadzorstvom Svetovne zdravstvene organizacije WHO, odkoder so tudi sporočili, da bodo prvo fazo preizkušanja cepiva kmalu razširili na dodatnih 32 oseb. "Cepivo so vbrizgali štirim zdravim ljudem. Dva tedna po imunizaciji, so vsi še vedno zdravi," je povedala direktorica WHO-jeve iniciative za raziskovanje cepiv na posvetu o globalnem cepljenju v švicarskem Montreauxu. Pred tem so cepivo zaradi varnosti preizkusili na opicah rezus. Po 28-ih dneh bodo prostovoljcem ponovno vbrizgali cepivo, celotno opazovanje prostovoljcev pa bo trajalo sedem mesecev.
Kitajska državni urad za zdravila se bo na podlagi rezultatov prve faze preizkušanja cepiva odločil ali bo dovolil še drugo fazo, to je preizkus cepiva na večji populaciji.
V prihodnjih mesecih naj bi s preizkusi cepiva na ljudeh začela še tri farmacevtska podjetja, vendar ni znano katera. Kljub temu cepivo proti sarsu ne bo v redni proizvodnji še vsaj pet let let, razen če ne bo v tem času prišlo do večjega izbruha bolezni, ki bi oblasti in proizvajalce prisilil v pospešeno proizvodnjo in distribucijo cepiva.
S sarsom se je lansko leto okužilo okoli 8 tisoč ljudi, dobra desetina jih je zaradi bolezni umrla. Do konca leta pa se je epidemija polegla. Konec letošnjega aprila so s Kitajske poročali o novi žrtvi sindroma oteženega dihanja, zaradi česar so se v javnosti pojavili strahovi, da bi se bolezen lahko pojavljala ciklično, kot gripa, vendar je sedaj videti, da je bila bojazen odveč, saj se epidemija ni ponovila.