Ugotavljajo, da so takšna sporočila med dijaki in študenti vse pogostejša. Raziskava na univerzi Rhode Island je namreč pokazala, da kar 78 odstotkov študentov prejema sporočila, povezana s seksom, med fotografijami pa je kar 56 odstotkov takšnih, ki spadajo med žgečkljive. Gre za "seksting", to je pošiljanje razgaljenih ali golih fotografij samega sebe prek mobilnih telefonov ali interneta svojim vrstnikom. Na žalost takšni SMS-i pozneje zaokrožijo in pristanejo pri mnogih drugih ljudeh.
Mladi si v dijaških in študentskih letih privoščijo najrazličnejše zveze. Ker si želijo čim prej vzpostaviti močan kontakt, se pogosto odločajo prav za pošiljanje sugestivnih sporočil in fotografij. Težava je v tem, da osebi, ki so jo spoznali na kakšni zabavi, prehitro zaupajo in verjamejo. Zaradi tega njihova seksi sporočila in fotografije pogosto zaokrožijo, kamor ne bi smele, ogleda pa si jih velik krog ljudi. Nekatere od fotografij so kmalu na ogled celo na najrazličnejših družbenih omrežjih.
Raziskava kaže, da kar deset odstotkov takšnih sporočil konča pri drugih ljudeh, ti pa jih potem pošljejo svojim prijateljem in znancem. V nekaterih državah je mladoletnim osebam prepovedano pošiljati spolno eksplicitna sporočila, študenti, ki so polnoletni, pa morajo biti pri tem izjemno pazljivi. Strokovnjaki pravijo: "Nočemo zavirati spolnega razvoja mladostnikov, toda želimo opozoriti starše na ta dejanja. Ko enkrat na prenosnem telefonu pritisnemo na tipko za pošiljanje, vrnitve ni več."
Pravna ureditev v Sloveniji razširjanje slik pomanjkljivo oblečenih ali golih mladoletnih oseb prek mobilnega telefona obravnava kot kaznivo dejanje in se kaznuje z zaporno kaznijo od šest mesecev do osem let.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.