
Medtem ko so zahodne države prepričane, da je bilo 21. avgusta uporabljeno kemično orožje v Siriji last režima predsednika Bašarja al Asada, ima Rusija drugačne dokaze.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je sporočil, da imajo dovolj dokazov, da lahko trdijo, da je bil enak doma izdelan sarin, kot so ga uporabili avgusta, uporabljen že v začetku letošnjega leta v Alepu, le da je bila 21. avgusta koncentracija strupa precej močnejša.
''Gre za incident v Alepu 19. marca letos, ko se Združeni narodi pod pritiskom članic Varnostnega sveta niso odzvali na pozive sirske vlade, da na teren pošljejo inšpektorje. Rusija pa se je na prošnjo vlade odzvala in raziskala dogodke. Rezultati preiskave so dostopni tako Varnostnemu svetu kot javnosti,'' je, kot poroča RT, dejal Lavrov.
''Glavni sklep je, da je bil uporabljeni sarin izdelan doma. Dokaze imamo, da lahko trdimo, da je bil tip sarina enak kot tisti, ki so ga uporabili 21. avgusta, le da je bila v zadnjem napadu koncentracija močnejša,'' je poudaril.
Povedal je še, da je z dokazi seznanil tudi ameriškega kolega Johna Kerryja. Med dokaze so uvrstili tudi pričanja vojakov, češ da so dobili nenavadne rakete in streliva od neznane države in da niso z njimi znali ravnati.

Diplomatski viri pri Združenih narodih pa naj bi potrdili, da je pet stalnih članic Združenih narodov doseglo dogovor o resoluciji, ki od Sirije zahteva uničenje zalog kemičnega orožja, poroča Al Jazeera.
Ruski zunanji minister je sicer že včeraj povedal, da jim je uspelo premagati največje ovire pogajanj in da so se strinjali, da bo besedilo resolucije vključevalo tudi sklicevanje na 7. poglavje Ustanovne listine ZN, ki dovoljuje vojaške in nevojaške posege za spodbujanje varnosti in miru.
Pogajanja med stalnimi članicami so sicer trajala več dni, še največ trenj pa naj bi bilo med ZDA in Rusijo.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.