Maribor je kot gost Evropske prestolnice kulture (EPK) obiskal šahovski mojster Gari Kasparov in z mariborskim županom Francem Kanglerjem podpisal pismo o nameri za ustanovitev šahovske akademije. Ob tem pa se kot eden od vodij ruske opozicije ni mogel izogniti političnim temam.
Povedal je, da so v Rusiji pred vrati politične spremembe. "Putin ne bo ostal na položaju naslednjih šest let," je dejal. "Hitrost sprememb v Rusiji se bo pospeševala, režim pa ni dovolj odporen, da bi preprečil spremembe v prihodnjih dveh ali treh letih," je dodal.
Kot je dejal, v državi narašča nezadovoljstvo, tako zaradi političnih kot gospodarskih in socialnih razmer. Vedno bolj naj bi se ljudje začeli zavedati, da ni ključno vprašanje, kdo bo nasledil Putina, ampak kaj bo nasledilo Putina. "Nujno je treba spremeniti algoritem političnega mišljenja v Rusiji. Ne da pričakujejo novega junaka, carja, diktatorja, ki bo rešil državo, ampak da se povečuje vera v močne institucije. Vedno več ljudi v Rusiji verjame, da močno predsedstvo ni v pomoč, ampak v breme državi," je povedal Kasparov.

Po njegovih ocenah je ruska opozicija na dobri poti, čeprav to v tujini morda ni tako zelo vidno. "Največ, kar lahko naredimo, je, da ostanemo zvesti svoji zavezi po nenasilnem uporu. Ker vsakršno nasilje v Rusiji se lahko sprevrže v nov krvavi krog kaosa," je prepričan. "Diktatorji morda delujejo, kot da so nepremagljivi, a tudi njihova usoda sledi zgodovinski logiki," je nadaljeval in spomnil na prvotno nepremagljivost ter sledečo strmoglavljenje egiptovskega in libijskega voditelja Hosnija Mubaraka in Moamerja Gadafija.
Govoril je tudi o vzporednicah med šahom in politiko. "V šahu so fiksna pravila, ki se jih ne sme kršiti. V politiki in ekonomiji so nekatera pravila, a vlade lahko igrajo svoje igre. Zato je celotna igra zelo kaotična."
Edini nasvet, ki ga je lahko iz šaha dal politiki pri soočanju s trenutno krizo, pa je bil: "V šahu je prvi korak k uspehu objektivna ocena položaja. Rešitve ni mogoče najti, če svetovni politični in gospodarski voditelji kakor tudi splošna javnost ne bodo pripravljeni pogledati v grobo stvarnost in globino težav ter dojeti, da se tako veliki problemi ne morejo rešiti s preprostimi vsakdanjimi ukrepi."
V vsakem primeru pa je treba spoštovati človekove pravice. "Težav, s katerimi se zdaj soočamo, morda ni mogoče rešiti v trenutnem političnem in ekonomskem okolju, zato moramo biti kreativni in na neki način pogumni, da spoznamo, da bo morda potrebno več kot le še ene volitve ali malo žrtvovanja," je dodal Kasparov.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.