V primeru ropa zlatarne v Šiški 28. novembra lani, v katerem je umrl lastnik zlatarne Anton Papler, se je zgodil preobrat. Senat ljubljanskega okrožnega sodišča je septembra lani Sandija Prešerna, ki je streljal na Paplerja, spoznalo za krivega in izreklo zaporno kazen 17 let. Zdaj pa je višje sodišče v Ljubljani razveljavilo sodbo prvostopenjskega sodišča, zato se v ponedeljek začne vnovično sojenje.
V organizacijo ropa zlatarne je bilo vpletenih šest ljudi, le Simon Tkalčec in Sandi Prešeren pa sta ga neposredno tudi izvedla. Trije so krivdo priznali že na predobravnavnem naroku in se s tožilstvom pogodili za milejšo kazen. Od preostalih treh, ki so jim nato sodili po rednem postopku, le Alijan Brajdič krivde ni priznal. Čeprav pri ropu ni neposredno sodeloval, je bil po mnenju tožilstva prav on tisti, ki je poiskal človeka za izvedbo ropa, priskrbel orožje, Tkalčca in Prešerna pa je po ropu iz Ljubljane odpeljal proti Novemu mestu.
Tkalčec in Prešeren sta ropanje priznala, vendar pa je Prešeren priznal le streljanje ter zanikal, da bi Paplerja tudi pretepel. Oba sta tragični dogodek obžalovala.
Kaj se je zgodilo?
Sodnik je v pojasnilu sodbe rekonstruiral dogajanje tistega dne. Tkalčec in Prešeren sta proti večeru zamaskirana vstopila v zlatarno. Papler, ki je bil v delavnici, ju je opazil. Vzel je svojo pištolo in z njo ustrelil v okvir vrat, Prešeren pa se ga je lotil s pestmi ali s pištolo. Kot človek z izrazito impulzivnostjo ga je nato še dvakrat ustrelil, je dodal sodnik in nadaljeval: "Ta čas, ko je Prešeren jemal življenje Paplerju, je Tkalčec kradel". Streljanje ni bil hipni odgovor na Paplerjev strel, dogajanje se ni zvrstilo v desetih ali 15 sekundah, kakor je zatrjevala obramba, temveč v od treh do štirih minutah, je še pojasnil sodnik.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.