Na upravi za zaščito in reševanje ljudi na območjih, ki jih poplave še niso dosegle, opozarjajo, da lahko nekaj preventivnih ukrepov sprejmejo že vnaprej. Svetujejo jim, naj iz kletnih in pritličnih prostorov v višje prostore umaknejo stvari, ki bi bile lahko v poplavi poškodovane, prav tako naj na višje ležečih območjih parkirajo avtomobile ter na varno umaknejo živali.
Tisti, ki živijo na območju, kjer lahko voda poplavi celotno zgradbo, naj se pravočasno umaknejo na varno k sosedu ali sorodniku. Preden zapustijo dom, pa je treba izklopiti elektriko, plin in vodovod. Predvsem pa naj vsi upoštevajo navodila pristojnih štabov civilne zaščite in reševalnih služb, še opozarjajo.
Med poplavami se zaradi neurejenih higienskih pogojev lahko pojavljajo izbruhi bolezni, ki jih v običajnih razmerah ne bi pričakovali, opozarjajo na Zavodu za zdravstveno varstvo (ZZV) Maribor. Kot je navedeno v posebnih brošurah, ki opisujejo ukrepe v tovrstnih primerih in so objavljene na njihovi spletni strani, je v izrednih razmerah uživanje varnih živil zelo pomembno, saj je človek izpostavljen psihičnim in fizičnim naporom, stresu, pomanjkanju, podhranjenosti in podobno.
Prekuhajte vodo, mokra živila zavrzite!
Med drugim opozarjajo, naj ljudje spremljajo informacije upravljavca vodovoda o kakovosti pitne vode in dosledno upoštevajo navodila o morebitnem prekuhavanju ali prepovedi uporabe pitne vode. Če je možno, je treba živila pred poplavo umakniti na varno, tista, ki so prišla v stik s poplavno vodo, pa zavreči.
Vsebino iz poškodovanih vreč, ki ni bila v stiku s poplavno vodo, naj preložijo v nove vreče, ki jih skladiščijo ločeno od nepoškodovanih in jih prednostno porabijo. Zavreči je treba tudi pločevinaste konzerve z živili, ki so kakor koli poškodovane, npr. so napihnjene, zarjavele, brez označb, in živila v poškodovani, razpokani, polomljeni stekleni embalaži. Živila v originalno zaprti, nepoškodovani pločevinasti in stekleni embalaži, ki je prišla v stik s poplavno vodo, so verjetno varna. Če je le možno, zunanjost embalaže pred uporabo očistimo in jo v celoti operemo, še navajajo v brošurah.
Ko se voda umakne ...
Po umiku vode prostore prezračimo, naprave in opremo, ki so bili v poplavi poškodovani, pa izločimo iz uporabe. Tla in stene, ki so bili poplavljeni in zato onesnaženi z naplavinami, zemljo, blatom ipd., najprej očistimo s čisto vodo in jih nato s primernimi preparati razkužimo. Očiščene in razkužene prostore nato prezračimo in ogrejemo. Tako poskrbimo, da se čim prej posušijo, navajajo v brošuri Inštitut za varovanje zdravja RS in območni zavodi za zdravstveno varstvo. Pred vstopom v poplavljene prostore vedno zagotovimo tudi električno varnost, še dodajajo.
Zavarovalnice se pripravljajo na ocenjevanje škode
V Zavarovalnici Maribor pričakujejo, da bo škoda zaradi poplav velika. Obseg škod, ki jih bodo morale izplačati zavarovalnice, pa bi lahko dosegel tistega zaradi toče v letih 2008 in 2009. Zastopniki in cenilci so že na terenu, a ker voda še ni odtekla, prijav škod še niso začeli prejemati. Ko jih bodo, pa jih bodo obravnavali prednostno.
Pred prijavo naj zavarovanci škodo fotografirajo in preprečijo, da bi se še povečevala. Poškodovane ali uničene predmete pa naj zložijo na eno mesto, kjer si jih bodo lahko ogledali cenilci.
Strokovno in ažurno obravnavo prijav škode napovedujejo tudi v Zavarovalnici Triglav, ki bo v prihodnjih dneh okrepila ekipo sodelavcev na terenu. Izplačila škod pa napovedujejo že za dan po uspešno zaključeni cenitvi.
Na zavarovalnici posebej opozarjajo, naj ljudje motornih vozil, ki jih je poplavilo, ne vžigajo. Enako velja tudi za vse elektronske naprave. K popravilu motornih vozil je treba pristopati po prijavi škode in po navodilih cenilca zavarovalnice. Sanacije elektronskih naprav pa se je treba lotiti po navodilih pooblaščenega servisa.
Sicer pa so obilne padavine, ki so Slovenijo zajele v preteklem tednu, po ocenah Zavarovalnice Triglav povzročile za približno dva milijona evrov škode, pri čemer je večina škode nastala zaradi vdora vode na objektih in avtomobilih.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.