Ameriški predsednik Barack Obama in njegov iranski kolega Hasan Rohani sta govorila po telefonu. To je prvi pogovor med kakšnim ameriškim in iranskim predsednikom po letu 1979.
Kot je dejal Obama, verjame, da je mogoče, da bo z Iranom prišlo do dogovora glede njihovega jedrskega programa, v imenu držav pa naj bi se pogovarjali ekspertni skupini.
Tudi Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) je sporočila, da so imeli njeni predstavniki "zelo konstruktivne" pogovore z Iranom o njegovem jedrskem programu. Po vrsti srečanj na to temo ta teden ob robu Generalne skupščine ZN je glavni inšpektor IAEA Herman Nackaerts na Dunaju napovedal, da se bosta strani znova srečali 28. oktobra.
IAEA pozorno spremlja iranske jedrske dejavnosti in v svojih četrtletnih poročilih ves čas opozarja na širitev jedrskega programa.
Zahodne države želijo, da jedrska agencija pozorno spremlja dogajanje v Iranu, da bi zaznala morebiten preboj pri proizvodnji visoko obogatenega urana, ki bi ga Teheran lahko uporabil za izdelavo jedrske bombe.
Med lokacijami, ki si jih želijo ogledati inšpektorji IAEA, je tudi vojašnica v Parčinu, kjer naj bi znanstveniki izvajali teste z eksplozivom, kar naj bi bil "močan kazalec morebitnega razvoja jedrskega orožja".
Zahodne države obtožujejo Iran, da je odstranil vse dokaze v Parčinu, generalni direktor IAEA Jukija Amano pa je junija izjavil, da so sateliti zaznali obsežna gradbena dela, kar po njegovih besedah pomeni, da "verjetno ne bi našli nič, tudi če dobili dostop".
Mnogi upajo, da bo pod novim iranskim predsednikom Hasanom Rohanijem možno doseči napredek, saj iz Teherana prihajajo veliko spravljivejši toni kot v času njegovega predhodnika Mahmuda Ahmedinedžada.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.