Kritični znanstveniki pa opozarjajo, da se na tak način dodaja gene darovalke (mitohondrična DNA) v mešanico genetskega materiala matere in očeta. Testi, ki so jih izvedli na tako rojenih otrocih kažejo, da dva otroka od petnajstih nosita gene treh staršev.
Cohen je v britanski reviji Human Reproduction izjavil, da so to prvi primeri genetske modifikacije, ki so pomagali k zdravim otrokom. Vendar je dodal, da pri tem postopku ne manipulirajo z genetskim zapisom, ampak le dodajo drug genetski material. Po njegovem je spreminjanje samega genetskega zapisa daleč naprej od te "malenkosti", s katero se oni ukvarjajo. Poudarja, da so pri otrocih običajno prisotni le geni matere, ne pa tudi darovalke.
Na inštitutu so to tehniko uporabili pri tridesetih ženskah. Pri sedemnajstih jim ni uspelo, ena je pozneje splavila, dvanajst žensk pa je rodilo, od tega tri celo dvojčke. Od leta 1997 je bilo tako rojenih petnajst otrok, od katerih jih trinajst živi v ZDA, po eden pa v Veliki Britaniji in Franciji. Zaenkrat so, po Cohenovih besedah, zdravi –