Naslovnica

Proti preoblikovanju PCP

Ljubljana, 02. 07. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Brezcarinske prodajalne ostajajo, o njihovi usodi pa se bomo najverjetneje odločali na referendumu. Tudi stroka pri preoblikovanju prostocarinskih prodajaln ni enotna. Ravno letos sta dva ugledna strokovnjaka, najprej Jože Mencinger, rektor univerze, in nato Bogomir Kovač, ugleden ekonomist, objavila nasprotujoči si mnenji. Prvi trdi, da bi upoštevanje politične zaveze, da se prodajaln znebimo, pomenilo njihovo preoblikovanje. Prodajalne bi ohranile več kot tri četrtine prometa, odpuščanja ne bi bilo. Doktor Kovač trdi ravno nasprotno - preoblikovanje bi za prodajalne pomenilo njihov konec. S prvim se strinja vlada, drugega upoštevajo opozicija in trgovci. Oboji pa se strinjajo, da prostocarinske prodajalne v taki obliki ne smejo obstati, predvsem zaradi superprofitov. In superprofiti v PCP-jih so predvsem pri najbolje prodajanih artiklih. In sicer pri cigaretih, parfumeriji in alkoholu.

Za primerjavo: Zavojček deset škatlic cigaret denimo na meji in v običajnih prodajalnah stane skoraj enako - 3596 oziroma 3650 tolarjev, vendar v prvih ni obračunan 19-odstotni davek na dodano vrednost, ni obračunana 45-odstotna carina, pa še trošarina je za skoraj polovico nižja od tiste, ki jo obračunajo v običajnih prodajalnah po Sloveniji. Tako na koncu za dobavitelja (uvoznika) in prodajalca (lastnika prostocarinske prodajalne) ostane dobrih 2700 tolarjev, medtem ko si morata, če isti zavoj cigaret prodata v običajni prodajalni, razdeliti več kot polovico manj denarja.

Vlada je sicer kljub temu, da prodajalne ostajajo dvignila trošarine a skupaj za vsega nekaj odstotkov, kar na dobičke niti ne vpliva. Podobno je s parfumi in toaletnimi vodami. Carine so tu deset ali petnajst odstotne, prav tako ni potrebno obračunavati davka na dodano vrednost, kljub navidez nižjim cenam trgovci na mejah pravzaprav zaslužijo več. Sto mililitrska toaletna voda je na primer na meji res za dobrega tisočaka in pol cenejša, a odštejmo od običajne cene ddv in carino in znova je na mejnem prehodu za dobavitelja in prodajalca enaka steklenička prodana za skoraj tisočaka bolje.

Vprašanje, ki se prav tako poraja ob preoblikovanju prostocarinskih prodajaln je dostop do njih. Emona Obala bo svoji na Viču in Radljah tako ali tako zaprla, medtem ko jih bo Kompas MTS ohranil in preoblikoval v običajne mejne prodajalne. Glede na to, da so prodajalne na občutljivem pasu med obema carinama, je vprašanje, kako ravnati ob prehodu državne meje.

Zanimivo je, da so se na preoblikovanje s prvim junijem pripravljali vsi, prodajalci so po večini izpraznili police prodajaln na Italijanski in Avstrijski meji, prav tako je pripravljena carina, saj njihovo delo po novem ne bo občutno drugačno.

Pobudniki naknadnega referenduma imajo še dvajset dni, da zberejo 40 tisoč podpisov potrebnih za razpis referenduma o brezcarinskih prodajalnah. Če jim kljub podpori, sindikati so jim jo obljubili že ob objavi odločitve ustavnega sodišča, ne bi uspelo, bodo morali trgovci takrat prostocarinske prodajalne preoblikovati v običajne. V primeru pa, da jim uspe, bomo morali septembra znova na 500 milijonov tolarjev vreden referendum. Če zakon tudi takrat pade pa to pomeni, da bomo leta 1997 dano obljubo Evropski uniji lahko uresničili šele prihodnje leto, če se seveda zgodba z zapiranjem prostocarinskih prodajaln ne bo znova ponovila.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12