Potem ko na vrhu v Vilniusu ni podpisal pridružitvenega sporazuma z EU, je okoli 10.000 protestnikov v petek zvečer na osrednjem Trgu Neodvisnosti zahtevalo odhod predsednika Viktorja Janukoviča.
Približno 1000 jih je ostalo na trgu tudi čez noč in okoli 4. ure zjutraj po lokalnem času je proti njim posredovala policija, ki je po navedbah prič uporabila gumijevke in se protestnikov lotila tudi z brcami. Več okrvavljenih protestnikov so oskrbeli v reševalci na terenu, okoli 30 pa so jih policisti aretirali.
Spletna stran blizu opoziciji Ukrajinskaja Pravda je objavila več fotografij in video posnetkov, ki prikazujejo protestnike z okrvavljenimi obrazi. "Več deset ranjenih, več deset aretiranih. Ukrajina še ni videla ničesar podobnega," je prek Twitterja sporočil opozicijski poslanec Andrej Ševčenko. Policijsko nasilje sta okusila tudi snemalec in fotograf agencije Reuters.
Organizatorji zborovanja so pred cerkvijo v središču mesta postavili postajo prve pomoči.
Predsednik in premier obljubila temeljito preiskavo
Iz Janukovičevega urada so sporočili, da je predsednik zgrožen zaradi policijskega nasilja in zahteva objektivno preiskavo, ki bo pripeljala do kazni za krivce. Tudi premier Mikola Azarov je prek Facebooka izrazil "ogorčenje in zaskrbljenost" ter obljubil temeljito preiskavo.
Nasilno posredovanje policije je obsodilo litovsko predsedstvo EU. "Ukrajinsko vlado pozivamo, naj spoštuje človekove pravice in načela pravne države," je zapisal litovski zunanji minister Linas Linkevicius.
Nasilje nad miroljubnimi protestniki je obsodil tudi ameriški veleposlanik v Ukrajini.
Tudi zaprta nekdanja premierka Julija Timošenko je pozvala k novim protestom in mirni menjavi oblasti.
Evropska unija je nasilno posredovanje policije ostro obsodila. Visoka zunanjepolitična predstavnica Catherine Ashton in evropski komisar za širitev Štefan Füle sta v skupnem sporočilu pozvala državo k "spoštovanju svobode izražanja in zborovanja".
Nasilje nad miroljubnimi protestniki so obsodile tudi ZDA in tako kot EU Kijev pozvale k spoštovanju svobode izražanja in zborovanja. "Nasilje in zastraševanje ne bi smela imeti mesta v današnji Ukrajini," je dejala tiskovna predstavnica State Departmenta Jen Psaki.
Oblasti so že v petek na območju trga namestile več sto policistov, s čimer so se še zaostrile napetosti na šesti dan množičnih protestov proti odločitvi Kijeva, da se odpove podpisu pridružitvenega sporazuma z unijo. Podpisali naj bi ga na vrhu Vzhodnega partnerstva, ki je potekal v četrtek in petek v Vilniusu, a je Kijev pred dobrim tednom dni ustavil vse priprave na podpis sporazuma, češ da bi to škodilo trgovinskim in gospodarskim odnosom s sosednjo Rusijo.
Opozicija poziva k predčasnim volitvam
Po jutranjih incidentih je ukrajinska opozicija pozvala k predčasnim predsedniškim in parlamentarnim volitvam. Kot je dejal vodja opozicijske stranke Domovina Arsenij Jancenjuk, zahtevajo odhod notranjega ministra, preiskavo njegovih dejanj in kazenski pregon zoper njega, odstop vlade in predsednika ter predčasne predsedniške in parlamentarne volitve.
Tri opozicijske stranke – poleg Domovine še Udar Vitalija Klička in Svoboda – so se po njegovih besedah odločile ustanoviti "štab narodnega upora", začeli pa so tudi s pripravami na splošno stavko. Napovedal je še, da se bodo danes srečali z veleposlaniki držav članic EU.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.