Pritiski, ki jih občuti, odkar opozarja na nepravilnosti in korupcijo v slovenskem zdravstvenem sistemu, so se še okrepili, odkar se je dejavno vključil v Iniciativo zdravnikov. Ker se želi izogniti osebnim podtikanjem in ker je prepričan, da bi ga lahko doletela usoda njegovega kolega Erika Breclja (prav tako vidnega člana iniciative), ki so mu že poskušali podtakniti takšno lažno zgodbo, je sprejel ponudbo iz Švice. "Že vrsto let sodelujem s kliniko v Zürichu. Prvo ponudbo za delo tam sem dobil že leta 2009, a sem bil takrat še preveč naiven, ker sem verjel, da lahko postopke, ki sem jih videl tam, vpeljem tudi pri nas. To sem poskušal vpeljati v letih od 2009 do 2011, a brez možnosti za uspeh," pojasnjuje ortoped Danijel Bešić Loredan. "Takrat se je začelo pisanje direktorjem, enemu in drugemu ministru, a praktično ne prideš nikamor. Vsi ti ljudje so še danes na istih položajih. Ti lahko opozoriš na kar hočeš, pa se nič ne spremeni."
Pritiski, ki jih občuti in zaradi katerih je oteženo njegovo delo kirurga, so zelo prikriti in povezani z opozarjanjem na napake v zdravstvenem sistemu. "S svojim delom v Iniciativi zdravnikov smo odprli Pandorino skrinjico, začelo se je množično razpravljati o stvareh, o katerih se do zdaj ni govorilo, in takrat so se še začeli povečevati ti pritiski. To so zelo subtilni pritiski," pojasnjuje ortoped in opozarja, da je delo, ki ga opravlja ortopedski kirurg, timsko delo. "Ti moraš vedeti, s kom delaš in kako delaš. Neki princip solidarnosti in kolegialnosti mora biti. In ko tega ni več, si postavljen pred težko nalogo, da moraš mnogo stvari narediti sam. In ker ni kolegialnosti in neke vrste ščitenja hrbta drug drugemu, prideš in se izpostaviš, kar lahko pripelje do tega, da morda narediš kakšno napako preveč, zaradi česar ti še bolj gledajo pod prste, nenazadnje, pa si lahko nekdo tudi kaj celo izmisli."
V Švico predvsem zaradi eksistencialne varnosti
"Ko sem dal vse skupaj na tehtnico, sem se odločil, da za teh 16 mesecev zapustim Slovenijo. Leto dni je tisti čas, da vidim, ali se tukaj s kom še lahko pogovarjam in tukaj kaj še lahko naredim, po tem letu dni pa bom seveda ostal gor. Eventualno se lahko pozneje še vrnem v Slovenijo," pravi priznani ortoped. Če ne delo v Švici, pa bi se lahko zaposlil pri zdravnikih brez meja, še dodaja.
"Ko se ugasnejo luči, ko medijska pozornost pade in ko prideš v svoje matično delovno okolje, kjer poskušaš nekatere stvari urediti, naletiš na upor posameznikov, ki so vodje in odločajo o stvareh, takrat ugotoviš, da veliko govorijo in se strinjajo z nami, operativnih sprememb pa ni. Isti ljudje že 15 let vodijo sistem," opozarja Bešić Loredan in dodaja: "Ko sva midva z Brecljem začela to zgodbo z iniciativo, sva vedela, da bodo te napetosti še večje."
Delu v iniciativi se ne odpoveduje. Zaradi dela v Švici, ki ima dober in urejen zdravstveni sistem, bo tako še lažje opozarjal na napake v našem sistemu in predlagal dobre rešitve za Slovenijo. "Še naprej bom delal v iniciativi in opozarjal na napake, zdaj še bolj neobremenjen, saj je za eksistenco z odhodom na delo v Švico poskrbljeno, ne bom pa prav nič presenečen, če se bodo jeseni pojavile zgodbe o nekem malomarnem zdravljenju in napakah, ki jih do zdaj ni bilo."
"Jesen bo pokazala, kam drvimo"
"Jeseni, ko se bodo stvari odvile in se bo mnogo stvari demarkiralo, še zmeraj upam, da bo dovolj prostora in razuma, da se cela ta zgodba obrne v pravo smer. Žal pa časa več nimamo veliko. Nihče si ne želi, da bi jeseni prišlo do blokade računov posameznih bolnišnic, ker to je potem začetek kolapsa. Še manj pa si želimo, da bi se terjatve upnikov preko noči pretvorile v lastniške deleže bolnišnic, s čimer bi ti lahko začeli upravljati bolnišnice. To bi bila katastrofa. Glede na vse, kar se je dogajalo v gospodarstvu, se bojim, da nas jeseni čaka prav to. Vsi kazalci kažejo, da hodimo po poti Španije in Portugalske," je bil pesimističen Bešić Loredan.
"Če država da 500 milijonov za NLB in reši mnoge zasebne, propadle investicije, ne vidim razloga, zakaj ta vlada ne vloži 100 milijonov evrov v zdravstveni sistem in takoj začne reformo. Vprašanje je le, ali obstaja prava volja, da se to izpelje," se sprašuje Bešić Loredan. Odgovor bo znan že jeseni.
KOMENTARJI (212)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.