Naslovnica

Posadka ameriškega letala zanika krivdo

Guam/Peking/Washington, 12. 04. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Posadka ameriškega vohunskega letala, ki so jo kitajske oblasti po trčenju s kitajskim lovcem enajst dni zadrževale na otoku Hainan, je prispela v letalsko oporišče Hickham na Havajih. Posadka je ameriškim vojaškim preiskovalcem zatrdila, da njihovo letalo ni nikoli skrenilo z začrtane poti, še manj pa, da bi se 1. aprila zaletelo v kitajsko letalo.

21 moških in 3 ženske člane posadke čaka najprej izčrpno, 26-urno zaslišanje o okoliščinah nesreče. Američani še vedno zanikajo, da bi bili kakorkoli odgovorni za nesrečo.

Poročnik Shane Osborn, pilot letala, je ob tem povedal: "Po vrnitvi moramo seveda marsikaj urediti. Oddati moramo poročila o dogodku, da bomo lahko do Velike noči doma. Od našega veleposlanika bom zahteval, naj postavi neprijetna vprašanja o odzivu Kitajske na zakonit let ameriškega letala v mednarodnem zračnem prostoru. Izvidniški preleti so del splošne nacionalne varnostne politike, ki zagotavlja mir in stabilnost na našem svetu."

Po trditvah neimenovanega visokega ameriškega diplomata se je pogrešani pilot kitajskega lovca agresivno približal ameriškemu letalu na vsega dober meter in v srečanju nad Južnokitajskim morjem potegnil krajši konec.

Kitajski predsednik 195144ang Dzemin se je med južno- in srednjeameriško turnejo za štiri dni ustavil na Kubi, kjer ga je s prisrčnim sprejemom pričakal Fidel Castro.

Predsednik ZDA George Bush pa je po varnem pristanku posadke na Havajih pred Belo hišo dejal, da ravnanje Kitajske v zadnjih 11 dnevih ni v skladu z odnosi, kakršne bi si želeli imeti obe državi. "Glede na vse dokaze, ki so nam na voljo, je naše letalo letelo v mednarodnem zračnem prostoru, v skladu z vsemi zakoni, postopki in pravili ter ni povzročilo nesreče," je dejal Bush.

Kitajske oblasti so v sredo zvečer na otoku Hainan nekaj ur zadrževale in zasliševale skupino novinarjev televizijske postaje CNN, potem ko so snemali odhod posadke ameriškega vohunskega letala, so danes sporočili predstavniki te televizije. Novinarka Lisa Rose Weaver in dva člana novinarske ekipe CNN so bili priprti približno štiri ure.

Predstavniki CNN so sporočili, da so kitajski organi zasegli video opremo in je še niso vrnili. Zaseženi material naj bi poslali na pregled v Peking. CNN ob tem poudarja, da se "takšne stvari včasih dogajajo tujim poročevalcem na Kitajskem".

ZDA in Kitajska sta tako včeraj končno dosegli dogovor o izpustitvi posadke ameriškega vohunskega letala, ki so jo kitajske oblasti skupaj z letalom enajst dni zadrževale na otoku Hainan. Kitajske oblasti so posadko, ki jo je sestavljalo enaindvajset mož in tri ženske, zadržale, ker je njihovo vohunsko letalo trčilo s kitajskim lovcem. Kitajska je zahtevala, da ZDA prevzamejo polno odgovornost za dogodek in se uradno upravičijo.

V pismu, ki sta ga poslala, izražata ameriški predsednik Bush in zunanji minister Powell globoko obžalovanje. Ključna oseba pri pogajanjih o izpustitvi posadke je bil ameriški veleposlanik v Pekingu Joseph Prueher, ki je pismo v torek predal kitajskim oblastem. Vnele pa so se že razprave, ali pismo vsebuje opravičilo ali le obžalovanje. Državni sekretar ZDA Colin Powell vztraja, da ne gre za opravičilo, ampak za obžalovanje nad nesrečo. Kitajski mediji pa so pismo razumeli kot opravičilo, tako da je očitno pomirjena tudi kitajska stran. Besedilo pisma so oblikovali kar teden dni in rezultat očitno ni izostal, saj sta obe strani zadovoljni s kompromisom.

Za 18. april sta obe strani napovedali srečanje, na katerem naj bi se pogovorili o vzrokih za nesrečo in možnih vzvodih, da bi se podobnim dogodkom v prihodnosti izognili. Vrnitev vohunskega letala pa je odvisna od izsledkov preiskave, so še sporočili na kitajskem zunanjem ministrstvu.