Če iztirjenja Mira ne bi nadzirali, bi na Zemljo lahko padli do 700 kilogramov težki ostanki postaje, ki ima v orbiti maso 140 ton. Ti ostanki bi na Zemlji lahko povzročili precejšnjo škodo, je izjavil vodja CUP Vladimir Solovjov. Direktor ruske vesoljske agencije RAKA Jurij Koptev pa je na današnji novinarski konferenci napovedal, da bo ruska vlada v roku treh ali štirih dni sprejela sklep o sprožitvi mehanizma končne etape poleta Mira.
Kljub vsemu pa tudi do nenadzorovanega padca Mira na Zemljo ne more priti prej kot v najmanj treh mesecih, saj se postaja giblje 315 kilometrov nad površjem Zemlje. Po izgubi zveze s postajo v ponedeljek so strokovnjaki v torek le uspeli prejeti najprej šibek signal in hitro izključili večino opreme na Miru, da so ohranili energijo za komunikacije in obnavljanje energije. Do polnoči so bili akumulatorji Mira povsem napolnjeni, je povedal Lindin.
V CUP zatrjujejo, da še vedno ne vedo, kaj je povzročilo, da so se akumulatorji tako hitro izpraznili - okvaro opisujejo kot brez primere v 15-letni zgodovini poleta Mira. Lindin je zanikal, da bi lahko prišlo do nje zaradi napačnega povelja iz CUP.
Direktor ruske vesoljske agencije RAKA Jurij Koptev je na kanalu ruske televizije ORT v nastopu v živo gledalcem zagotovil, da postaja kljub izgubi zveze načeloma ne more strmoglaviti na Zemljo.