Zanimivosti

Letalski prevozniki: zgolj za domače živali, s Hootersovimi dekleti ali pa Biblijo

Washington, 30. 04. 2022 13.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Kaya Kamenarič, Maja Kosi
Komentarji
2

V poznih sedemdesetih letih prejšnjega stoletja je ameriška vlada deregulirala letalsko industrijo, nadzora nad cenami, programi in vstopom novih letalskih družb na trg pa posledično ni več bilo. Od osemdesetih let dalje se je tako na trgu pojavilo več novih letalskih prevoznikov, nekateri pa so bili precej nenavadni. Ena namenjena zgolj hišnim ljubljenčkom, druga s Hootersovimi razgaljenimi dekleti, na tretji je bil strogo prepovedan alkohol, ste pa med letom dobili Biblijo ...

Pet Airways – letalska družba za hišne ljubljenčke

Letalska družba Pet Airways je bila ustanovljena leta 2009 v Delray Beachu na Floridi, namenjena pa je bila izključno hišnim ljubljenčkom, kot so mačke in psi. V zanje posebej prilagojenih letalih, kjer so sedeže zamenjali t. i. boksi, so potovali kar sami.  

Vsako letalo je lahko prevažalo približno 50 ljubljenčkov, posebni skrbniki pa so njihov dobrobit preverjali vsakih 15 minut. Prav tako so živali pred poletom sprehodili, štirinožci pa so si lahko oddahnili tudi v posebej prilagojenih letaliških salonih.  

Družbo so ustanovili z razlogom, da bi zaskrbljeni lastniki svoje ljubljenčke na pot raje poslali z njim posebej namenjenim letalom, potovanje med prtljago v običajnem letalu so namreč opisali kot "nevarno" zaradi nepredvidljivih in ekstremih temperatur ter neustrezne osvetlitve.  

Poslovali so približno dve leti, povezave pa so imeli v številna ameriška mesta, med drugim New York, LA, Denver, Chicago in Atlanto. Karta je stala od 150 pa vse do 1200 dolarjev (140 in 1130 evrov), odvisno od velikosti živali. 

Leta 2012 je družba zašla v finančne težave in začela odpovedovati lete, leto kasneje pa popolnoma prenehala poslovati. Skupaj so sicer na cilj varno prepeljali več kot 9000 hišnih ljubljenčkov. Njihova spletna stran je sicer še vedno aktivna, na njej pa piše, da bi z delovanjem lahko ponovno pričeli sredi leta 2022. 

Hooters Air – letalska družba z razgaljenimi "stevardesami"

Hooters je ameriška veriga restavracij, ki je znana po razgaljajočih uniformah natakaric. Imajo namreč zelo izrazit dekolte in izjemno kratke oprijete hlače. V 42 ameriških zveznih državah imajo več kot 400 restavracij, ki ponujajo perutničke, pivo in drugo hrano, ki se jo običajno streže v barih.  

Leta 2002 je predsednik verige restavracij Robert Brooks kupil Pace Airline, čarterskega prevoznika s floto osmih letal, večinoma Boeingov  737 in ga spremenil v Hooters Air. Poleg tega, da so bila letala odeta v značilno oranžno barvo in logo sove z velikimi očmi, sta bili na letalih dve hostesi, oblečeni v Hootes "uniformi". Na letalu sta se družili s potniki in vodili nagradne igre. Sicer so bile na letalu tudi prave stevardese s certifikatom Ameriške zvezne uprave za letalski promet (FAA), ki so delile hrano in opravljale druge naloge stevardes.  

Letalska družba je imela sedež v Myrtle Beachu v Južni Karolini, počitniškem mestu, znanem po igriščih za golf in obmorskih letoviščih. Po terorističnem napadu na dvojčka, 11. septembra 2001, je mesto zaradi prestrukturiranja komercialnih letalskih družb ostalo brez direktnih letalskih povezav. 

Hooters air je na trg prišel z nizkimi cenami in povezavami z mesti, kot so Atlanta, Newark in Baltimore, posledično pa pritegnil potnike vseh vrst – večinoma igralce golfa in turiste, pa tudi družine. Kljub temu letalska družba ni bila nikoli dovolj uspešna, da bi bila dejansko dobičkonosna, leta 2006 je tako zaradi dviga cen goriva po orkanih Katrina in Rita prenehala delovati. 

The Lord's Airline – Gospodova letalska družba

Stroga prepoved alkohola, Biblije namesto revij, zgolj verski filmi, četrtina profita od letalskih kart pa je bila namenjena financiranju misijonarskega dela. Govorimo o edinstvenih lastnostih letalske družbe The Lord's Airline, kar bi se prevedlo v "Gospodova letalska družba".  

Biblija na letališču
Biblija na letališču FOTO: Shutterstock

Leta 1985 jo je ustanovil Ari Marshall, poslovnež iz New Jerseyja, ki je kupil staro DC-8 letalo. To naj bi bilo hkrati tudi edino letalo družbe. Letalo naj bi trikrat na teden letelo iz Miamija na letališče Ben Gurion v Izraelu, ki je od Jeruzalema oddaljen malo manj kot 50 kilometrov. V tistem času so morali verski romarji, ki so želeli priti do Svete dežele, ujeti povezovalni let v New Yorku. "Rusi imajo svojo letalsko družbo. Britanci jo imajo. Prav tako Playboy. Zakaj torej Gospod ne bi imel svoje letalske družbe?" je po poročanju Associated Pressa Marshall dejal leta 1986.

Do leta 1987 letalska družba zaradi nedokončanih sprememb in vzdrževalnih del ni uspela izpolniti pogojev za licenco FAA, kar je šlo v nos vlagateljem. Marshalla so odstranili in vzpostavili nov upravni odbor, da bi se stvari začele hitreje premikati naprej. Novi predsednik Theodore Lyszczasz se je z Marshallom sprl, prav tako sta z bratom prišla k Marshallu na dom in zahtevala korporativno dokumentacijo, Marshall pa ju je tožil zaradi vdora na posest. The Lord's Airline je nakoncu propadel, letalo pa je šlo na uničenje. 

Smokers Express & SmintAir – letala za kadilce

Ameriška zvezna uprava za letalski promet je leta 1990 prepovedala kajenje na vseh notranjih letih v ZDA, William Walts in George Richardson, dva podjetnika iz okrožja Brevard na Floridi, pa z odločitvijo nista bila zadovoljna. V začetku leta 1993 sta se tako odločila zaobiti pravilo z ustanovitvijo letalske družbe, ki naj bi delovala v sklopu zasebnega kluba. Vsak, ki je želel potovati z letalsko družbo je moral plačati 25 dolarjev (približno 23 evrov) članarine, prav tako so morali biti člani starejši od 21 let.

Letalska družba naj bi imela sedež na regionalnem letališču Space Coast v Titusvillu na Floridi, potnikom pa naj bi nudili zrezke, burgerje in brezplačne cigarete. Skoraj leto dni po tem, ko so naznanili svoje namere, letalska družba še vedno ni imela ne licence, niti letala. Čeprav so ustanovitelji trdili, da so zbrali več kot 5000 članov, so regulatorji Smokers Expressu zavrnili licenco za delovanje. Družba je tako izginila, še preden bi sploh kdaj poslala letalo v nebo.  

Kajenje na letalih je prepovedano.
Kajenje na letalih je prepovedano. FOTO: Shutterstock

Leta 2006 je idejo prenovil nemški podjetnik Alexander Schoppmann, ki je izjavil, da namerava ustanoviti Smoker's International Airways ali krajše SmintAir. Schoppmann, ki naj bi pokadil 30 cigaret na dan, je želel vzpostaviti vsakodnevno povezavo med Tokiom in Dusseldorfom, svojim domačim mestom, kjer živi veliko japonskih izseljencev in kjer se nahaja več sto evropskih poslovalnic japonskih podjetij. Obe državi sta imeli takrat še precejšnje število kadilcev. Vendar pa je SmintAir dočakala ista usoda kot Smokers Express: ni uspel zbrati kapitala, potrebnega za začetek delovanja.

MGM Grand Air – prvorazredna letalska družba za bogataše

MGM Grand Air, ustanovljen leta 1987, je bil prvorazredna, superluksuzna letalska družba, ki je sprva pokrivala le eno povezavo (LA–New York). Upravljala je letala Boeing 727 in Douglas DC-8. In čeprav bi letali v standardnih nastavitvah lahko prevažali več kot 100 potnikov, so imeli pri družbi pravilo, da sprejmejo največ 33 potnikov.  

Me drugim je družba potnikom obljubljala, da ne bo čakalnih vrst, da ne bo "check ina" in čakanja na prtljago, nudili so celo storitve prevoza do letališča z limuzinami. Na letališčih so imeli tudi razkošne prostore za čakanje na let.  

Vedno je bil na voljo poln obrok z vrhunskim vinom in šampanjcem, stranišče pa je imelo zlate pipe. Slika je simbolična.
Vedno je bil na voljo poln obrok z vrhunskim vinom in šampanjcem, stranišče pa je imelo zlate pipe. Slika je simbolična. FOTO: Shutterstock

Na krovu je bilo pet stevardes, stoječi bar ter zasebni prostori za sestanke. Vedno je bil na voljo poln obrok z vrhunskim vinom in šampanjcem, stranišče pa je imelo zlate pipe. Vse to so potnikom nudili po le malo višji ceni kot prvi razredi drugih letalskih družb. Sprva je bila družba pri slavnih in zelo bogatih precej priljubljena, a je podjetje vseeno le stežka napolnila vseh 33 sedežev.  

V devetdesetih letih prejšnjega stoletja, ko se je razširila uporaba zasebnih letal, se je promet precej zaustavil. Leta 1995 so družbo prodali in jo preimenovali v Champion Air, ponudbo pa so preusmerili v čarterske lete športnim ekipam in vladnim agencijam. Leta 2008 so prenehali poslovati. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

G8J
30. 04. 2022 14.55
+2
Gretiranje in kovidiranje uničuje letalske prevoznike in potem se čudijo kako je moj zelo dobri prijatelj sokol kateri mi čuva njivo in prinese ribe. Pa vedite oziroma vam pošiljam sporočilo v poduk : Slovenci in slovani živimo s pticami in sokolarjenje ima pri nas zelo bogato tradicijo! Taprav slovenec pa ve kaj so ujedi in zna sobivati z njimi. Pa lep pozdrav iz planin!
Carlos Orff
30. 04. 2022 14.31
Sovice so fajn... Vedno nasmejane in dobre volje.