Med množico umetnin v depoju italijanskega parlamenta je od leta 1927, ko so ga pridobili, na ponovno odkritje čakal portret Mona Lize. Za delo, ki je vseskozi veljalo za kopijo, zdaj ugotavljajo, da je morda nastalo v 15. stoletju, torej v času Leonarda da Vincija, poroča La Repubblica. Še več, naslikali naj bi ga v njegovi delavnici, nekaj potez bi lahko prispeval tudi veliki umetnik.
V to sta precej prepričana ugledna italijanska restavratorja Antonio in Maria Forcellino. Naslikano tančico odlikuje "prosojnost, ki v potankosti prikliče v spomin tehniko ustvarjalca louvrske slike", sta zapisala v katalogu ob razstavi leta 2019. Za razliko od njiju so številni umetnostni kritiki skeptični, med njimi Vittorio Sgarbi, ki je umetniško vrednost slike opisal kot skromno: "Ne senca, ampak nočna mora Leonarda." Vse slike, ki so si zaslužile mesto v muzeju, so ga v zadnjih desetletjih tudi dobile, je stopil v bran odločitvi, da omenjeno pustijo v depojih. Umetnostni zgodovinar Claudio Strinati medtem dopušča možnost, da je nastala v Da Vincijevi delavnici, kar pa je še ne naredi za umetnino. "Po mojem mnenju gre za sliko srednje kakovosti, na kateri ni sledi Leonardove roke," je dejal.
Umetniško zbirko italijanskega parlamenta si je mogoče ogledati tudi prek spleta. Tam ob omenjeni Moni Lizi izvemo, da je "kopija, ki si prizadeva vestno posnemati svoj model", torej louvrsko umetnino. Preberemo lahko še, da so identiteta avtorja ter čas in kraj nastanka dela negotovi. Naslikana je na platno, dimenzij 70 krat 50 cm, kar pomeni, da je nekoliko manjša od tiste, ki je razstavljena v Louvru.
Teorije, da je Leonardo da Vinci naslikal dva portreta Mona Lize, niso nove, a so bile doslej zgolj to – teorije.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.