Banane so pred približno 40 leti začele spremljati nogometni klub Manchester City. Da je ogromna napihljiva banana postala simbol omenjenega kluba, pa je kriv Frank Newton. Navijač angleškega kluba jo je namreč prinesel na tekmo med Cityjem in klubom Plymouth Argyle, ki je potekala na stadionu Maine Road, na katerem so sinje modri igrali do leta 2003, ter jo oblekel v dres kluba. S tem je seveda pritegnil pozornost ne le ostalih navijačev, ki so kasneje začeli množično kupovati napihljive banane, temveč tudi nogometašev in medijev. Njegova poteza med navijači ostalih klubov ni ostala neopažena, saj so si nekateri po tem dogodku omislili napihljiva kladiva (West Ham United FC), ribe (Grimsby Town F.C.) in pse (Oldham Athletic A.F.C.).
To se je zgodilo leta 1987, ko je bil angleški nogomet v nekoliko bolj temačnem obdobju, vedno več je bilo tudi huliganstva med navijači in rasnih zlorab temnopoltih igralcev. Newton si je želel, da bi nogomet spet zaživel v vsej svoji lepoti, da bi bilo tako med navijači kot tudi med nogometaši več tovarištva in lahkotnosti. Banana, ki jo je prinesel na tekmo, je bila namenjena nogometašu Johnu Barnesu, ki je bil zaradi prestopa iz Watforda v Liverpool deležen napada podpornikov nekdanjega kluba. Jamajčan je zato pogosto poslušal žaljivke na svoj račun, večkrat pa so vanj prileteli tudi olupki banan.
Kako sta s klubom povezana čebela in krona?
Manchester City ima na svoji zastavi tri simbole: čebelo, banano in krono. Da so za rumeno sadje zaslužni navijači, že vemo, simbol čebele pa ima zgodovinsko ozadje. Čebela delavka je namreč zgodovinski simbol mesta Manchester, ki izhaja iz njegove industrijske preteklosti. Čebela je bila prvič sprejeta kot motiv za Manchester v 18. stoletju, odražala pa je čas, ko je mesto postalo vodilno v industrijski revoluciji, kar je simboliziralo, da je panj dejavnosti in podjetnosti za pridne meščane.
Še večji pomen je dobila po bombnem napadu leta 2017 na koncertu ameriške pevke Ariane Grande v Manchester Areni, v katerem je umrlo 22 ljudi, več kot 250 pa jih je bilo ranjenih. Tudi kot tetovaža je med Angleži izjemno priljubljena. Poslikavo na telesu, ki izkazuje ljubezen in solidarnost mestu, naj bi imelo več kot 10.000 prebivalcev. Simbol je pogosto naslikan na različne stavbe, mestne znamenitosti, uporabljen pa je tudi v številnih blagovnih znamkah. Ob posebnih priložnostih se pojavi tudi na klubskih dresih obeh klubov iz Manchestra, Cityja in Uniteda.
Kaj pa krona? Angleškim klubom kot 'predstavnikom' kraljevine seveda ta naglavni okras pritiče, vsekakor pa je tudi jasno, da je City eden najtrofejnejših angleških klubov. Krona na zastavi simbolizira suverenost in moč, kar Meščani še posebno v zadnjih sezonah zelo pogosto kažejo na igrišču. V letošnji sezoni lovijo trojno krono, saj so osvojili FA pokal in že tretje leto zapored naslov angleških prvakov, čaka pa jih še finale Lige prvakov v Istanbulu. Z zmago proti milanskemu Interju ne bi le zaokrožili zelo uspešne sezone, temveč bi prvič v zgodovini kluba stopili na vrh nogometne Evrope v klubskih tekmovanjih.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.