Ljubljenka ljudskih src, pokojna britanska princesa Diana, se je rodila 1. julija 1961 in umrla na današnji dan, pred natanko 22 leti, pri starosti 36 let. Čeprav se je o njenem življenju in dobrodelnosti doslej že veliko pisalo, velja spomniti, da njena nenadna smrt še vedno buri duhove javnosti. Ob nekaterih znanih dejstvih in namigovanjih tako še vedno živi vprašanje: je princesi res nekdo želel smrt ali pa je vse skupaj zgolj teorija zarote? Zbrali smo nekaj (neraziskanih) dejstev, ki javnosti še vedno ne dajo miru in mečejo temno senco predvsem na britansko kraljevo družino.
Smrt zakrivil voznik limuzine, ki naj bi bil v resnici plačani morilec?
Princesa Diana, rojena Diana Frances Spencer, je umrla v tragični prometni nesreči v Parizu leto dni, potem ko se je ločila od soproga, britanskega brinca Charlesa. V javnosti najširše sprejeta razlaga je, da naj bi princesino nesrečo zakrivili neumorni paparaci. Ti naj bi jo zasledovali po pariških ulicah, voznik limuzine, v kateri se je takrat nahajala Diana, pa jim je želel ubežati, in tako naj bi prišlo do usodnega trčenja.
Druga, temnejša plat zgodbe, ki je nastala predvsem kot plod namigovanj nekaterih britanskih tabloidov in egipčanskega poslovneža Mohameda Al-Fayeda, katerega sin Dodi Al-Fayed je bil takrat z Diano in je tako kot ona podlegel poškodbam prometne nesreče, namiguje, da paparaci niso zakrivili njune smrti. Njihovo zasledovanje limuzine naj bi namreč ves čas potekalo s primerne razdalje. Nekateri britanski mediji z Al-Fayedom na čelu so s prstom pokazali na Henrija Paula, voznika vozila, ki naj bi bil v resnici plačani serijski morilec. Egipčanski poslovnež je v eni od izjav izrazil prepričanje, da je Paul v resnici delal za britansko tajno službo M16 – spet druge zgodbe so se vrtele okoli namigovanj, da naj bi bil francoski oziroma v nekaterih različicah zgodbe celo ameriški tajni agent nacionalne varnosti.
Diane naj bi se po nekaterih namigovanjih želela znebiti kraljeva družina, ker naj bi bila v javnosti močno priljubljena ter znana po svojih javnih nastopih, dobrodelnosti in ozaveščanju o številnih zdravstvenih problemih, kot so duševne bolezni in AIDS, princ Charles pa je na sebi nosil temen madež zaradi afere s Camillo, s katero je ljubimkal že v času zakona z Diano. Ker naj bi se želel čim prej ponovno poročiti in izbrisati spomin na Diano, naj bi kraljeva družina naročila njeno smrt. Ob tem velja poudariti, da gre le za namigovanja in nikoli dokazano plat zgodbe.
Eden od scenarijev govori tudi o tem, da naj bi bil voznik v času vožnje močno vinjen, zarad česar se je, ko je opazil, da jih zasledujejo paparaci, podal v brezglavo vožnjo, da bi ubežal zasledovalcem. Rezultati opravljene obdukcije naj bi kazali na izjemno visoko stopnjo ogljikovega monoksida v njegovem telesu, zaradi česar naj bi bil v tistem času pravzaprav nezmožen varnega upravljanja vozila.
V smrt vpletena tudi Dianina sestra?
Od paparacev do voznika, ki naj bi bil v resnici plačani morilec, se namigovanja premikajo dalje, število ljudi, potencialno vpletenih v princesino smrt, pa se veča. Ena od neraziskanih teorij tako kroži okoli zgodbe, da naj bi za Dianino smrtjo stala celo njena sestra, Lady Sarah McCorquodale. Ta naj bi s princem Phillipom skovala načrt, kako se za vedno znebiti Diane in z njo tudi sramote, ki bi vrgla senco tako na kraljevo družino kot družino Spencer, če bi se Diana odločila za poroko z Egipčanom islamske veroizpovedi. Nekatere zgodbe krožijo tudi okoli namigovanj, da naj bi bila pokojna princesa v času nesreče noseča, zato naj bi bil pravi razlog njenega obiska romantičnega Pariza z Dodijem v resnici priložnost, da svojo ljubezen okronata z zaroko.
No, obdukcija je kasneje to teorijo delno ovrgla, saj Diana v času prometne nesreče ni bila noseča. Njeno razmerje z Dodijem je takrat trajalo komaj 23 dni, kar je bilo ravno tako še veliko prezgodaj za zaroko. Če že, se je javnost večinsko strinjala, bi se princesa zaročila že s Hasnatom Khanom, s katerim je bila pred Dodijem v razmerju približno dve leti. V navedeni različici zgodbe pa se je ponovno oglasil Dodijev oče, ki je dejal, da naj bi bila javnosti predstavljena obdukcija lažna, saj naj bi Diana z njegovim sinom v njihovi vili pred smrtjo že izbrala sobo za novorojenčka. Njegovim besedam je takrat le malokdo verjel, a je bila zgodba vseeno dovolj močna, da je za vedno zasadila seme dvoma.
V pariškem tunelu 14 nadzornih kamer: nobena ni ujela trenutka nesreče ...
Tisto, kar je morda še najbolj zanimivo, pa je nesporno dejstvo, da izmed vseh 14 delujočih kamer v pariškem tunelu nobena ni ujela trenutka tragične prometne nesreče. Poleg tega naj bi forenziki ugotovili, da Diana in Dodi med vožnjo nista bila pripeta z varnostnimi pasovi, kar je bilo čudno vsem, ki so dobro poznali pokojno princeso. Diana se je namreč med vožnjo vedno pripela, ker jo je močno skrbelo za varnost – eden njenih največjih strahov pa je bil, ironično, ravno strah pred prometno nesrečo. Zakaj v času vožnje noben od njiju ni bil pripet, še vedno ostaja skrivnost in še en indic več, da je šlo pri nesreči tolikšne razsežnosti v resnici za sabotažo.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.