Neda Ukraden se je rodila leta 1950 v dalmatinskem kraju Imotski, starši Dušan in Anđelija so bili iz Črne gore, oče pa je bil srbskega rodu. Družina se je po dveh letih preselila v Višegrad v Bosni in Hercegovini, nato pa v Goražde, kjer je Neda obiskovala osnovno šolo. Tam je že pela v šolskem zboru in igrala v šolskih predstavah. Po petih letih so se spet selili, tokrat v Brčko, kjer je nadaljevala šolanje, leta 1962 pa je zborovodja Mirko Štajer opazil njen pevski talent in jo prepričal, da je sodelovala na tekmovanju Mladi graditelj, kjer si je pripela prvo nagrado s pesmijo Naš tabor putuje na jug.
Niti v Goraždu ji ni uspelo končati osnovne šole, saj se je družina selila naprej v Sarajevo, kjer je spet pela v zboru, nato pa se je tam vpisala na gimnazijo, diplomirala pa na tamkajšnji pravni in filozofski fakulteti, na oddelku za angleški jezik in književnost, končala je tudi srednjo glasbeno šolo, oddelek za solo petje.
Glasbeno kariero je začela leta 1967, ko je posnela pesem Igra bez kraja za Radio Sarajevo, s katero je nastopila na prvem festivalu Vaš šlager sezone in osvojila nagrado za najboljšo debitantko. Na festival se je vrnila leta 1969, ko je zapela Kiše su pale, leta 1974 je na festivalu Omladina 74 zapela skladbo Mlada majka, leto pozneje pa sodelovala na kar petih festivalih: od Vaš šlager sezone, Opatije, Slavonije, Slovenske popevke do Festivala revolucionarne in rodoljubne pesmi. Redno udeležbo na festivalih je nadaljevala še dobro desetletje, ko je nastopala od Zagreba, do Splita, prek Opatije pa do Mesama.
Njen prvenec Srce u srcu (Neda & Kamen na kamen) je leta 1975 izdala založba RTV Ljubljana, z istoimensko pesmijo pa bi morala oditi na Evrovizijo, a je na koncu tja odšla skupina Pepel in kri, ki je dobila več glasov v finalu. Leta 1976 je založba Jugoton izdala njen drugi album Ko me to odnekud doziva, sledile pa so plošče Nedine najljepše pjesme (1977), Neda (1979) in Čuje se glas (1981), spet za ljubljansko založbo.
Ko se je vrnila k Jugotonu, je spremenila svoj imidž in začela delati z avtorjema Đorđem Novkovićem in (od nedavnega pokojnim) Rajkom Dujmićem. Leta 1982 je posnela album To mora da je ljubav, ki je naredil odmik od popevkarskega sloga, saj ga lahko uvrstimo v čisti pop. Prodali so ga v 350 tisoč primerkih in je bil nova stopnička v njeni karieri. Neda je nadaljevala sodelovanje z avtorjema, podoben uspeh pa so doživele tudi plošče Oči tvoje govore (1984, več kot 250 tisoč primerkov), Hoću tebe (1985, več kot 500 tisoč, na njej je hit Zora je), Šaj, šaj (1986, Diskoton, več kot 300 tisoč), več kot 250 tisoč prodanih primerkov sta presegla tudi albuma Došlo doba da se rastajemo (1987) in Posluži nas srećo (1988), Ponoć je (1988) je dosegel več kot 450 tisoč izvodov, albuma Dobro došli (1989) in Poslije nas (1990) pa 150 tisoč prodanih izvodov.
Da je bilo desetletje med 1980 in 1990 zagotovo Nedino desetletje, pričajo neverjetne naklade njenih plošč in številne uspešnice, ki so si jih zapomnile številne generacije poslušalcev njene glasbe. Prejela je številne nagrade, tudi Jugotonovo zlato ptico za več kot dva milijona prodanih plošč. Leta 1984 je zmagala na Zagrebfestu s pesmijo Traži se jedan Vanja, ko je prejela prvo nagrado strokovne žirije, njen hit Zora je, pod katero se je podpisal Novković, pa so prevedli v trinajst svetovnih jezikov.
V času vojne na Balkanu se je leta 1992 preselila v Beograd, saj je bil njen oče Srb, leta 1992 pa je izdala album Vidovdan/Nek' živi muzika pri založbi PGP RTB za srbski trg. Sledile so plošče Jorgovan (1993), Između ljubavi i mržnje (1995) in Ljubavi žedna (1996), ki jih je zapela v srbskem jeziku, v slogu turbofolka. Po petletnem premoru pa je na presenečenje beograjske družabno-glasbene scene izdala album Nova Neda (2001), in to v bosanski ijekavici, za Grand Produkcijo, na katerem je mega uspešnica Sarajevo, gdje je moja raja. Za isto založbo je izdala še tri albume, Život sam promjenila (2003), Ljubomora (2004) in Oduži mi se poljupcima (2006), dokler se ni poslovila leta 2008, ko je s pesmijo Evo sviće na Grand festivalu neslavno pristala na predzadnjem mestu.
Leta 2009 je za diskografsko hišo BN izdala ploščo Da se nađemo na pola puta, istoimenska pesem pa je požela velik uspeh, kot tudi z nostalgično pesmijo Kad sam kod kuće, s katero je sodelovala na 14. hrvaškem radijskem festivalu. Leta 2010 je izšel album Radujte se prijatelji in nato še leta 2012 Biti svoja.
40-letnico kariere je obeležila v prepolni beograjski Areni leta 2010, istega leta pa se je posvetila tudi rodni Dalmaciji s pesmijo Dalmacijom zagrljeni na Marko Polo Festu ter zapela v duetu z Ivanom Zakom v pesmi Tetovaža. Na začetku leta 2011 je imela po več kot dvajsetih letih koncert v svojem rodnem kraju Imotski, ves izkupiček pa je namenila lokalnemu društvu invalidov, čeprav so morali nastop po dobri uri prekiniti zaradi lažne grožnje z bombo.
Ukradenova, ob boku Tereze Kesovija, Josipe Lisac in še katere od kolegic, slovi kot ena najuspešnejših pop pevk na Balkanu, ki je poleg številnih nagrad nanizala tudi neverjetno število nastopov, njeni oboževalci pa imajo razpon od najmlajših pa do starejših generacij. Iz zakona s poznanim scenaristom in režiserjem Milanom Bilbijo, s katerim je bila skupaj deset let, tri leta tudi poročena, ima hčerko Jeleno, ima pa tudi dva vnučki, dvojčici Nedo in Aleksandro ter vnuka Dušana. Je tudi lastnica beograjske restavracije Star.
Ukradenova je sicer v zadnjem desetletju "slovela" tudi po tem, da si je dala krepko popraviti obraz z lepotnimi operacijami, po njenih nastopih v slogu slavne Beyonce, ko je pokazala, da je lahko ženska seksi tudi sredi šestdesetih, pa so jo povezovali tudi z več desetletji mlajšimi ljubimci, čeprav je sama vse skupaj zanikala in dejala, da je "najbolj ponosna babica na svetu" in da svojo starost raje uživa v krogu svojih najbližjih v družinski hiši v Beogradu.
Da je res tako, je pokazala tudi z objavo na Instagramu, ko je ob posnetek praznovanja 70-letnice v krogu vnukov zapisala: "Vse moje najvrednejše in najdragocenejše je nocoj ob meni. Kaj si človek še lahko želi za rojstni dan?!" Kako je videti ženska pri sedemdesetih v kopalkah, pa je pokazala z najnovejšo objavo, ko se je oboževalcem in kolegom tudi zahvalila za vse čestitke in lepe želje ob visokem jubileju.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.