Glasba

Tisoč glasbenikov kot protest proti umetni inteligenci izdalo tihi album

London, 25. 02. 2025 14.02 | Posodobljeno pred 3 urami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Britanski glasbeniki so se postavili po robu načrtu britanske vlade. Izdali so namreč t. i. tihi album, saj nasprotujejo ideji, s katero želi vlada spremeniti zakon o avtorskih pravicah in s tem umetni inteligenci omogočiti usposabljanje s pomočjo avtorsko zaščitenih del brez pridobljene licence. "Ali bodo naši glasovi v glasbi prihodnosti ostali neslišani?" se je vprašala pevka Kate Bush.

Več kot tisoč glasbenikov je v znak protesta proti britanski vladi, ki načrtuje spremembe zakona o avtorskih pravicah, izdalo tako imenovani tihi album. S spremembami zakona bi po mnenju izvajalcev – med njimi so tudi Kate Bush, Annie Lennox in Damon Albarn – podjetja umetno inteligenco lahko usposabljala s pomočjo avtorsko zaščitenih del brez pridobljene licence, poroča BBC. "Ali bodo naši glasovi v glasbi prihodnosti ostali neslišani?" se je v izjavi vprašala Bush. 

Annie Lennox
Annie Lennox FOTO: Profimedia

Album Je to, kar si želimo? (ang. Is this what we want?) vsebuje posnetke praznih studiev in koncertnih dvoran. S tem želijo poslati sporočilo, da bi z razmahom umetne inteligence v glasbi sektor bržkone zamrl. "Britanska vlada ne sme legalizirati kraje glasbe v korist podjetij za umetno inteligenco," sporočajo z naslovi 12 skladb. Album so podprli tudi Billy Ocean, Ed O'Brien iz Radiohead, Dan Smith iz Bastille in Jamiroquai

Več glasbenikov je v ponedeljek tudi poslalo pismo z enakim sporočilo, pod katerega so se med drugim podpisali Paul McCartney, Dua Lipa, Ed Sheeran in Stephen Fry, je poročal Reuters. McCartney je že januarja za BBC dejal, da bi te spremembe umetnikom onemogočile preživetje.

Čeprav naj bi, kot izhaja iz trenutnega predloga, izvajalci imeli možnost zavrnitve, pa kritiki trdijo, da bi posameznik le stežka obvestil na tisoče podjetij, ki se ukvarja z umetno inteligenco. 

Paul McCartney
Paul McCartney FOTO: AP

Predstavnik britanskega ministrstva za znanost, inovacije in tehnologijo je v izjavi dejal, da trenutna ureditev "ovira ustvarjalno industrijo, medije in sektor umetne inteligence pri uresničevanju polnega potenciala, kar se ne sme nadaljevati". Dodal je, da niso sprejeli še nobene odločitve in je tudi ne bodo, dokler ne bodo prepričani, da načrt "uresničuje vse naše cilje", je poročal BBC.

Skladatelj Max Richter je ob tem pripomnil, da načrti ne vplivajo le na glasbenike, temveč tudi na ustvarjalce z najrazličnejših področij – od pisateljev do vizualnih umetnikov. Predstavniki kreativne industrije v Združenem kraljestvu so ob tem sprožili kampanjo Make it fair, ki vključuje tudi oglase v najrazličnejših medijih. 

Poteza sledi načrtu britanskega premierja Keira Starmerja, s katerim bi Združeno kraljestvo postalo vodilna svetovna sila na področju umetne inteligence.

POP IN

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.